Článek
Navzdory rozšířeným zaručeným zvěstem je realita i v tomto případě o něco méně senzační, než by se mohlo zdát. Nicméně i zde platí, že část pravdy na tom všem je.
Předválečná neslavná historie
Hugo Ferdinand Boss se narodil v Metzingenu ve Württemberském království jako nejmladší z pěti dětí Luise (rozené Münzenmayerové) a Heinrichu Bossovi. Vyučil se obchodníkem, v letech 1903-1905 absolvoval vojenskou službu a poté pracoval v tkalcovně v Kostnici.
Po skončení první světové války převzal třiatřicetiletý Hugo Boss maloobchod s oděvy svých rodičů v německém Metzingenu a v roce 1922 jej zaregistroval jako podnik na výrobu průmyslového zboží. O dva roky později založil spolu se svými dvěma společníky, Albertem a Theodorem Bräuchlovými, továrnu na výrobu pracovních oděvů.
Firma vyráběla běžné košile, saka, pracovní oděvy, sportovní oblečení a pláštěnky. Jako téměř každou společnost té doby i továrnu Hugo Bosse zasáhla celosvětová hospodářská krize po krachu na newyorské burze v roce 1929. Firma musela nejprve snížit počet zaměstnanců o čtvrtinu a v roce 1931 dokonce vyhlásit bankrot.
Z celé továrny Hugo Bossovi zbylo pouze šest šicích strojů, na kterých se snažil začít znovu pracovat.
Práce pro nacisty
V roce 1931 se Hugo Ferdinand Boss stal členem nacistické strany. Z dostupných zdrojů vyplývá, že nebyl nikterak vášnivým Hitlerovým stoupencem, spíše jako mnoho Němců té doby chtěl věřit, že právě nacistická strana dokáže zemi dostat z kruté hospodářské krize (v roce 1932 bylo téměř 45 % Němců bez práce). A kromě toho mu coby pragmatickému podnikateli bylo jasné, že coby člen strany bude snad mít lepší přístup ke státním zakázkám. Jako téměř každý německý podnikatel té doby prostě pracoval pro kohokoli, kdo objednával a platil.
A skutečně, po vstupu začal dostávat zakázky na výrobu oděvů pro nacistickou stranu a její organizace. To pomohlo Hugo Bossovi opět stabilizovat firmu a její tržby se dramaticky zvýšily. Firma se stala licencovaným dodavatelem uniforem pro Sturmabteilung (SA), Schutzstaffel (SS), Wehrmacht, Hitlerjugend, nacionálně socialistický motoristický sbor a další stranické organizace. Jako jeden z prvních vyráběl známé hnědé košile pro SA, později i další součástky. Nicméně v té době byl jen jedním z mnoha menších výrobních podniků, které se zabývaly výrobou uniforem.
Během druhé světové války zaměstnávala společnost Hugo Boss kromě 300 zaměstnanců také 140 nuceně nasazených dělníků, z nichž většinu tvořily ženy ze Sovětského svazu a Polska.
Navrhl Boss černé uniformy SS? Ne
Oproti rozšířeným zvěstem Hugo Boss není autorem návrhu proslulých černých uniforem pro jednotky SS. Jejich autory byli ve skutečnosti dva jiní členové SS, konkrétně Karl Diebitsch (výtvarník) a Walter Heck (grafik). Nicméně jednou z firem, které tyto černé uniformy pro SS ve finále vyráběly, byla i firma Hugo Boss.
Poválečná doba
Kvůli svému brzkému vstupu do NSDAP, finanční podpoře SS a uniformám dodávaným nacistické straně byl Hugo Ferdinand Boss po válce považován za „aktivistu“ a „podporovatele a beneficienta nacionálního socialismu“.
Soudním rozsudkem z roku 1946 byl zbaven volebního práva, způsobilosti k podnikání a byl mu uložen „velmi vysoký trest“ ve výši 100 000 říšských marek, který byl nicméně později snížen. Hugo Ferdinand Boss se proti soudnímu verdiktu odvolal a nakonec byl klasifikován jako „stoupenec“, což je nižší kategorie, která znamenala, že nebyl ve finále považován za aktivního propagátora národního socialismu.
Hugo Ferdinand Boss zemřel v roce 1948, ale jeho firma přežila. Podnikání se ujal syn Siegfried Boss, jenž spolu s Eugenem Holym převzali vedení společnosti. Výroba se zpočátku soustředila na uniformy pro francouzskou armádu a francouzský Červený kříž, poté na uniformy pro poštu, železnici a policii. V roce 1950 společnost obdržela první zakázku na pánské obleky, což vedlo k rozšíření počtu zaměstnanců na 150 do konce roku. Pánské obleky Hugo Boss se poprvé objevily na trhu v roce 1953.
V roce 1999 společnost Hugo Boss souhlasila s platbou do fondu určeného na odškodnění za nucené práce za druhé světové války.
Závěrem
Nelehké doby kladou před lidi, kteří v nich žijí, nelehké otázky. Na mnohé z nich nelze v kontextu doby jednoznačně odpovědět a ze zpětného pohledu jednoznačně odsoudit. Jistě lze zpětně hodnotit jednání a chování jednotlivců i firem, přesto je vhodnější činit tak s vědomím historických a společensko-ekonomických souvislostí. Nadto je snadné sklouznout k jednomu z častých myšlenkových zkreslení, totiž sklon vidět minulé události jako předvídatelné, ačkoli v době, kdy k nim teprve mělo dojít, předvídatelné nebyly.
Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Hugo_Boss_(businessman)