Článek
Pokud se fakt blíž seznámíte s problematikou okolo zálohování PET a plechovek (k čemuž pouhé a často povrchní informace z médií nestačí) a pročtete si novelu zákona o obalech a pár dalších materiálů, zůstanete doslova paf nad stylem a způsobem, jakým Ministerstvo životního prostředí (MŽP) a potažmo vláda v této věci rozhodly. Suma sumárum vám prostě musí naskočit drobná parafráze hlášky z filmu Jiřího Menzela: „Zálohování, které vám teď politici nabízí, nastavuje nemilosrdně zrcadlo centralistickému systému řízení naší země, v níž jsou peníze alfou a omegou života“.
Zálohování není jediným případem ukázky toho, jak se politici i úředníci díky lobbistickým zájmům některé businessové partičky či nějakého oligarchy doslova vykašlali na to, jaký dopad bude mít jejich rozhodnutí na obyvatele státu, na jejich zdraví, na přírodu. Zda má logiku, je rozumné a zda je v souladu s nějakou strategií, koncepcí apod. Je ale příkladem, na kterém je toto vše zcela zřetelně vidět.
Desítky let jsme svědky nadutého stylu vládnutí politiků a úředníků z Prahy, jejichž povýšenost a arogance je umocněna honosností pražských paláců, které dočasně okupují. Tam si někde po kancelářích, zasedačkách a hospodách pokoutně domlouvají bez jakékoli veřejné kontroly „projekty“ typu zálohování PET a plechovek. Jejich odpor proti své kontrole formou např. zákona o lobbování je pak zcela zřejmý a není divu, že se takové kontrole brání jak čert kříži.
U zálohování je zarážející, jak se přes zcela zásadní námitky a připomínky mnoha organizací, svazů, institucí i jednotlivých odborníků mohl celý ten příběh zálohování (novela zákona o obalech) dostat až ke schválení vládou a poslání k projednání Parlamentu? Jak je možné, že systém funguje tak, že si jednotlivé resorty (ministerstva) mohou začít pracovat na natolik zásadní změně zasahující do života úplně všech občanů naší země bez toho, aniž by byla nejprve zcela důsledně projednána s odborníky a opírala se o zcela nezpochybnitelné odborné analýzy? Jak je možné, že nebyla předem projednána s širokou veřejností, aby měla její podporu? Vždyť lidé jsou ti, pro které má být zálohování zásahem do jejich života. Oni mají být ti, kteří by zálohováním trávili čas navíc i těmi, kteří budou dotovat celý systém bezúroční půjčkou čtyř kaček za každou petku a plechovku od doby nákupu po vrácení zálohovaného obalu. Oni budou onou povinnou zálohou tlačeni k tomu, že budou muset nosit nebo vozit vzduch do pouhých 11 000 prodejen, namísto využití současných 488 000 nádob, které mají v průměru 90 m od svých obydlí (u plechovek 200 000 nádob). Nemluvě o tom, že do nich mohou petky a plechovky házet sešlapané.
Jak obrovské výhody by zákonem nařízené zálohování PET a plechovek znamenalo pro nápojáře, je zcela zřejmé a dokazuje to i jejich obrovská propaganda o nutnosti zavedení zálohování, které se v čele s ministrem Hladíkem účastní někteří další politici a bohužel i novináři. Dlouhodobě jede na plné obrátky a nápojáři do ní museli investovat mnoho milionů. Co to ale je proti stamilionům a spíše miliardám, které by jim kontrola nad materiály obalů jejich výrobků (které již navíc zákazníkům prodali a ty obaly by měly být majetkem zákazníků) přinesla, že?
Na zálohování PET a plechovek by doplatili nejen občané, ale i obce a města. Desítky let se podrobují kraje, regiony, města a obce včetně jejich různých organizací diktátu z Prahy. Je to jejich slabost, která je příčinou toho, že téměř vše okolo života občanů se řeší z centra a jednotně pro celou zemi, přestože podmínky jednotlivých regionů (lokalit měst a obcí) jsou zcela rozdílné. Dalším zásadním problémem je naprosto špatně nastavené rozpočtové určení daní. Z pohledu důsledků pro obce je doslova katastrofou. Jak by asi mohly být dobré podmínky a kvalita života na venkově, když příjmy českých obcí z ekonomické aktivity na jejich území jsou pouhé dvě procenta? Vždyť například v Německu i Polsku tvoří příjem obcí navázaný na hospodářský výkon až třetinu z celkových obecních rozpočtů. Ve Švédsku, Finsku a Pobaltí je to dokonce více než 50 %. Znovu – u nás pouhopouhá 2 %!
Obce, města a kraje (vedení jejich sdružení) by se po 35 letech mohly už konečně zmátořit a přestat poslušně panáčkovat před vrchností z Prahy, protože čím déle bude trvat jejich akceptování arogantního a nadřazeneckého centralistického systému vládnutí hrstky „vyvolených“, tím déle bude stagnovat kvalita života naprosté většiny ostatních obyvatel celé země.
Kéž by byl pro ně projekt ZÁLOHOVÁNÍ jakousi pomyslnou přetečenou kapkou.
Petr Suda
Iniciativa – NECHCI NOSIT VZDUCH
----------------------------------------
Odkazy:
Novela zákona o obalech – vládní návrh:
Obce nemají motivaci podporovat podnikání. Příjmy z něj tvoří jen 2 % rozpočtů
Obce nestojí o průmysl a velký byznys. Peněz jim přináší skoro nejméně v Evropě
Komentář: Proč by obce lákaly investory, když z daní dostanou žalostně málo