Sparta se zvedla a z pekla postoupila do semifinále MOL Cupu

Zatímco na tribuně Sever panuje před koncem prvního poločasu pekelná atmosféra, Aleš Mandous si před přímým kopem rovná obrannou zeď.

Kdyby nějaký dramaturg měl popsat podobu 309. derby mezi pražskými „S“, nemohl by volit jiný průběh, než kterého jsme byli v Edenu svědky. Sparta byla úspěšnější, když Slavia padla smolně, ale se ctí.

Většina fanoušků, se kterými jsem před čtvrtfinále MOL Cupu mluvil, se obávala, aby se neopakovaly excesy, kterých jsme byli svědky při zářijovém 308. derby. Nicméně nálada před zápasem byla slavnostní. Nezvykle teplé počasí přispělo k tomu, že téměř všechna místa k sezení byla v ráji obsazena (návštěvnost dosáhla více jak 19 200 diváků) . Hostujícímu týmu a jeho fanouškům se dostalo zdařilého přivítání formou monumentálního chorea. Nápis „Vítejte v pekle“ doplněný o hlavu pekelníka pokrýval tribuny sever a východ a byl vskutku impozantní. Státní hymnu zazpívala paní Masopustová, která ke zpěvu přiměla nejedno fanouškovské hrdlo. A pak již mohl rozhodčí Karel Rouček písknout do píšťalky.

Sparťané si pro první poločas, jako již po několikáté v Edenu, vybrali svatyni pod tribunou sever. Vývoj utkání ukázal, že se jednalo o volbu vítěznou, ale nepředbíhejme. Půle prvního poločasu byla z obou stran taková zahřívací. Spartě chyběla přesnost, Slávii pak tvůrce hry. Do této role se postupně propracovával skvěle hrající Oscar Dorley. Hráč nevelkého vzrůstu, ale velké herní inteligence a elegance. Očekávaný první gól padl ve 39. minutě zápasu. Slávistický brankář Aleš Mandous našel dlouhým výkopem ve skvělé formě hrajícího Mojmíra Chytila. Ten si nádherně obhodil Filipa Panáka a přihrál do běhu po pravé ruce běžícímu Ivanu Schranzovi, jenž se nemýlil. V derby hraných pod vedením Jindřicha Trpišovského tak čtvrtým gólem vyrovnal dosavadního rekordmana Tomáše Součka (Poločas 28. 2. 2024). Před koncem prvního poločasu se tribuna sever proměnila ve skutečné peklo. Hustý černý dým doplnily rudé světlice, z nichž některé dohasínaly v okamžiku, kdy si to hráči obou celků namířili do kabin.

Druhý gól do sparťanské branky padl ve 47. minutě. Na začátku akce byl opět Mojmír Chytil. Ten před velkým vápnem ustál postrčení Indrita Tuciho a nahrál Lukáši Masopustovi, jenž dokázal, že zpoza šestnáctky střílet umí. Jeho ránu brankář Vojtěch Vorel pouze vyrazil na nohu Malicka Dioufa, který míč pohotově a přesně dorazil k tyči jinak odkryté brány. V tu chvíli panovala v ráji skvělá nálada. Tribuna sever sebejistě pěla: „Derby je naše,“ málokdo však mohl tušit, jak daleko od pravdy ve skutečnosti je. První varování přišlo v 55. minutě z kopačky Victora Olatunjiho, který využil chyby svého nigerijský krajana ve slávistických barvách Igoha Ogbua. V běhu si nabral propadlou přihrávku a při střele nedal šanci jak vracejícímu se Dioufovi, tak brankáři Mandousovi. Stejný hráč se o 15 minut později postaral o vyrovnání. Akci založil Kaan Karinen, jenž přesnou nahrávkou našel po pravé straně sprintujícího Angela Preciada. Ten z prvního doteku mířil přihrávku na střed pokutového území kam si nabíhal Ladislav Krejčí. Slávista Ogbu přihrávku vystihl, nicméně skluzem ji nahrál přímo na kopačku hostujícího snajpra Olatunjiho. Ten ji opět z prvního doteku poslal nechytatelnou střelou ke vzdálenější tyči Mandousovy branky. Nerozhodný stav vydržel do konce utkání, které tak směřovalo do prodloužení.

První půle prodloužení gól nepřinesla. Nervozita na pažitu se zvyšovala, což se projevovalo vyšším počtem vzájemných potyček a četnější frekvencí žlutých karet. Celkem jich na obou stranách bylo uděleno 10. Střídající Sparťan Zelený dostal v nastavení druhé poloviny prodloužení druhou žlutou kartu, a tak jej rozhodčí Rouček poslal předčasně do kabiny. Rozhodující třetí sparťanský gól padnul z penalty až po zásahu videorozhodčích. Ve 112. minutě centroval v pokutovém území z levé strany Karabec, přičemž střela zavadila o ruku bránícího Tomáše Vlčka. I když je z opakovaných záznamů patrné, že se Vlček snaží rukou uhnout, k dotyku i tak došlo. Karel Rouček po zhlédnutí videa opravil svůj původní verdikt, když nařídil proti Slávii penaltu. Na ní si nejvíce věřil Adam Karabec. Ten se nejdříve postavil přímo proti Mandousovi, za kterým bouřil pískající kotel tribuny sever. Po té, co dal rozhodčí povel k exekuci, udělal střelec dva úkroky doprava. Rozběhl se a razantní přízemní střelu nasměroval míč k levé tyči Mandousovy svatyně (po Schanzovi a Olatunjim se jednalo o čtvrtou branku, která padla do téhož místa). Mandous směr střely vystihnul, ale nedosáhnul na ni. Stav utkání se z 2:2 změnil na 2:3 ve prospěch hostujících letenských.

Slávii se ve zbývajících minutách změnit skóre nepodařilo. Blízko k tomu měl další Nigerijec v sešívaném dresu, Muhamed Tijani. Přímý kop však z nadějné pozice poslal vysoko nad bránu. Realizační tým SK Slavia Praha cítil po skončení zápasu křivdu. Vedoucí týmu, Stanislav Vlček, odmítl podepsat zápis z utkání, což klubový šéf Jaroslav Tvrdík odůvodnil: „…neobdržením racionálního vysvětlení k uděleným žlutým kartám.“ Výsledek utkání však tento krok nezměnil.

Bilance realizačního týmu, který vede Jindřich Trpišovský, zůstává ve vzájemných derby i po tomto zápase kladná. Z 21 utkání odešel 9krát vítězně, sedmkrát smírně a 5krát se svěšenou hlavou. Celkové skóre je také pozitivní 40:23. Tato bilance se však změní již tuto neděli, 3. března, kdy nás čeká 310., tentokrát ligové, derby. Slávie má šanci složit reparát na soupeřově hřišti. V případě sparťanské výhry se jí soupeř v ligové tabulce, po odehraných 23 zápasech, vzdálí o sedm bodů. Ať tak či onak přejme si, aby na Letné zvítězil fotbal. Výsledky českých klubů v evropských soutěžích dokazují, že si naše liga drží vysoký herní standard, z čehož může profitovat český fotbalový fanoušek. Letenský při březnovém sledování FC Liverpool, plzeňský při zápase FC Viktoria Plzeň se Servette FC Geneve , no a návštěvník vršovického ráje si může užít měření sil s aktuálně třetím celkem Serie A, milánským AC. Važme si těchto příležitostí a zkusme si je společně také užít!