Hlavní obsah
Lidé a společnost

Věznice jako černé díry na peníze daňových poplatníků

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pixabay
22. 8. 13:17

Jak Generální ředitelství vězeňské služby nakládá s finančními prostředky z peněz daňových poplatníků? Zajímalo vás někdy, kolik nás stál vězeňský systém v roce 2020 a jaké výsledky se nám prezentují?

Článek

Věděli jste o tom, že nás náš vězeňský systém ročně vyjde na neuvěřitelných 12 251 152 980 Kč? Ovšem z toho jde 5 844 825 360 Kč na platy zaměstnanců VS, kterých máme v celém vězeňském systému 11 904 na 19 286 vězňů. Z toho tedy, dle Výroční zprávy ze stránek Generálního ředitelství Vězeňské služby, vyplývá, že celých 48 % z celkových nákladů, zahrnují platy zaměstnanců VS. Skutečně potřebujeme mít ve vězeňském systému jednoho zaměstnance na necelé dva vězně? Není to příliš velký luxus, zvláště když uvážíme, že náš státní dluh činil v roce 2020 přes 2 biliony a letos by měl stoupnout na 3 biliony?

Foto: ministerstvo financí

státní dluh

Jsme desátá nejbezpečnější země světa, ale máme největší počet vězněných osob ze všech členských států EU. Jak je to možné? Za vším hledejte „prachy“ z kapes daňových poplatníků

Z článku na informačním portálu idnes.cz z roku 2019 je patrné, že Česko se drží na prvních deseti místech, co se týče bezpečnosti. Jsme tedy jednou z nejbezpečnějších zemí světa, což je rozhodně úspěch.

Foto: idnes.cz

bezpečnost České republiky

zdroj: idnes.cz

Ale pozor. Česko má i jedno velmi podivné Evropské „vítězství“. Máme totiž stříbrnou medaili v počtu vězněných osob na počet obyvatel v Evropské Unii. Podle článku ze stránek evropavdatech.cz je před námi jen Litva. Jak je to možné?

Foto: evropavdatech.cz

Počet vězněných osob v ČR

Inu, Vězeňská služba udává, že celkové náklady vězeňství na jednoho vězně jsou 1 740 Kč za den. Ovšem, nesmíme zapomenout, že tohle jsou CELKOVÉ náklady na celé vězeňství, do kterých se mimo jiné řadí i Justiční stráž, výsluhy, důchody a VŠECHNY platy zaměstnancům Vězeňské služby. Kdybychom totiž odečetli od celkové částky náklady na mzdy pro všech 11 904 zaměstnanců, včetně výsluh, důchodů a nákladů na Justiční stráž, které činí 48 % z celkových výdajů, dostaneme se na částku 6 406 327 620 Kč a to je 910 Kč.

Foto: GŘVS

Výroční zpráva GŘVS

Ale v tomto čísle jsou schovány například i náklady na vozidla Vězeňské služby. Z výroční zprávy Generálního ředitelství Vězeňské služby, ovšem vyplývá, že nejvíce investovalo do osobních automobilů. Pořídilo jich hned 52 kusů, kdy každé z vozidel stálo 486 984 Kč. Opravdu potřebuje Vězeňská služba 52 osobních vozidel pro 35 věznic, nebo se jedná o drahý nadstandard, hrazený z peněz daňových poplatníků, které ale chybí?

Kdyby generálové Vězeňské služby byli podnikatelé, zkrachovali by. Ve Všehrdech vězeň za den věznici „vydělá“ mínus 10 Kč

Podle Výroční zprávy Generálního ředitelství Vězeňské služby byla celková zaměstnanost odsouzených 54 %. To by rozhodně byl úctyhodný výsledek, kdyby to nebyl podvod!

Z dat, které Vězeňská služba totiž zveřejnila ve Výroční zprávě vyplývá, že vězni jsou sice „zaměstnáni“, ale generují jen velmi malý nebo dokonce záporný zisk.

Pro vaši informaci, spočítali jsme, že nejvíce věznicím vydělají vězni v Heřmanicích, kde je zařazeno do práce v průměru 18 vězňů na den, a to 172 Kč za den na jednoho vězně. Naopak věznice ve Všehrdech generuje záporný zisk a to mínus 10 Kč na jednoho vězně, ale „zaměstnává“ v průměru 46 vězňů denně.

Ostatně všechna data z tabulky nesoucí název „Přehled Středisek hospodářské činnosti“ stojí za povšimnutí. Dle ní to totiž spíše vypadá, že než aby se věznice a jejich vedení snažilo aktivně zapojovat vězně do spolufinancování vězeňského systému, podobně jako za dob totality, jen čaruje s čísly a chlubí se líbivými Potěmkinovými vesnicemi, které ale opět platí daňový poplatníci a peníze pořád chybí.

Foto: GŘVS

Výsledek hospodářské činnosti věznic

Počet vězňů klesá, zaměstnanost vězňů stoupá, ale výdaje na vězeňství rostou! Jak je to možné?

Foto: GŘVS

Vývoj zaměstnanosti vězňů

Jak je patrné z tabulky, v roce 2012 měla Česká republika o 4038 vězněných osob více než v roce 2020, ale do práce bylo zařazeno pouze 49 % z nich, zatímco v roce 2020 procento pracujících vězňů stouplo o 5 %, jak je tedy možné, že zatímco náklady na vězeňství v roce 2012 byly „jen“ 7 824 888 140 Kč, jsou v roce 2020 náklady na vězeňství 12 251 152 980 Kč?

Z těchto čísel a skutečností až mrazí. Skoro to vypadá, jakoby si Generální ředitelství Vězeňské služby z daňových poplatníků udělalo dojné krávy a jeden se pak neubrání myšlence, jestli by si lidé na Generálním ředitelství neměli obléknout basmanskou „uniformu“ a jít si sami sednout do vězeňských cel.

Vzhledem k tomu, že jsem článek psala v roce 2020 a již máme rok 2023, můžete se v nebližším čase těšit na další.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz