Hlavní obsah
Finance

Daň z nemovitosti paradoxně zaplatí ti, kteří žádnou nemovitost nevlastní

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
6. 2. 14:56

Vláda se navzdory svým předvolebním slibům chystá zvýšit daň z nemovitosti až na dvojnásobek. K čemu to povede?

Článek

Nechme teď stranou, jestli je zvýšení daně z nemovitosti férové (vzhledem k předvolebním slibům koalice SPOLU), ospravedlnitelné (vzhledem k tomu, že výnos z této daně je v Česku druhý nejnižší v celé OECD) nebo logické (na rozdíl od DPH nebo daní z příjmu daň z nemovitosti vůbec nesouvisí s rostoucí inflací).

Zaměřme se jen na ty dopady, které – jako vždy – nejvíc pocítí chudí. Buď ti, kteří paradoxně žádnou nemovitost nevlastní, nebo ti, kteří své byty pořídili před třiceti lety za hubičku a dnes jsou v důchodu, takže pro ně každá tisícovka navíc představuje nepříjemný problém.

Žádný Robin Hood!

Daň z nemovitosti se na první pohled tváří jako takový Robin Hood. Jako nástroj, který bohatým lidem vytrhne peníze z jejich hlubokých kapes a naplní jimi státní rozpočet, odkud pak ve formě sociálních transferů zamíří tam, kam patří – k chudým.

Ale kdepak.

Zaprvé, daň z nemovitosti je jednou z mála daní, která (zatím) nemíří do státního rozpočtu, ale do pokladnic krajů a obcí, takže ve finále se z nich zaplatí nějaké to osvětlení, předražené lavičky nebo červená barva na vyznačení cyklostezek.

Ale to není zdaleka to nejhorší. Zvýšení daně z nemovitosti totiž velmi pravděpodobně jen rozevře příjmové nůžky bohatými (vlastníky nemovitostí) a chudšími (nájemníky).

Majitelé nemovitostí totiž tyto zvýšené náklady nechají zaplatit chudé – daň vydělí dvanácti a přičtou svým nájemníkům k měsíčnímu nájmu. Jako když postaví výtah…

Navíc, čím dražší a nedostupnější v Česku bydlení bude, tím rychleji nájmy porostou tak jako tak, a nějaká ta pětistovka se v tom spíš ztratí.

Mohlo by být hůř!

Pozitivnější dopad by možná měl snad jen poněkud bláznivý nápad investičního bankéře Ondřeje Jonáše, jenž o víkendu řekl Hospodářským novinám, že by daň z nemovitosti zvýšil na pětadvacetinásobek.

Za průměrný pražský byt v ceně sedmi milionů byste tak ročně poslali na magistrát sto tisíc korun místo zhruba čtyř.

Podle Jonáše by ale přímým efektem bylo snížení hodnoty tohoto bytu skoro o polovinu, takže v dalších letech už byste platili „jen“ 50 tisíc a byty by si mohlo dovolit více lidí, takže by jejich ceny nerostly tak rychle.

Ale tisíce lidí, kteří si byty nakoupili v posledních letech, by jako mávnutím proutku přišli o miliony, které by navíc měli bankám dál splácet, takže by nejspíš páchali hromadné sebevraždy a silnicemi přemalovanými na cyklostezky už by je ani městskými pohřebáky od Rolls Royce nebylo kudy odvážet…

Takže závěrem: zvýšení daně z nemovitosti na dvojnásobek není při současné výši nic tragického, ale tvářit se, že je to daň, kterou zaplatí bohatí, je buď naivní, nebo hloupé.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz