Hlavní obsah
Umění a zábava

Dědečka Hříbečka v Mrazíkovi hrála krásná čtrnáctiletá herečka

Foto: Jill Wellington / Pixabay.com

Věděli jste, že dědečka Hříbečka hrála v legendárním Mrazíkovi velmi mladá dívka? Jaký byl její život? A jaké byly ve zkratce osudy ostatních herců?

Článek

Kdo by u nás neznal Mrazíka? Pohádka z roku 1964 patří v Česku k neodmyslitelným vánočním a novoročním tradicím. Každý rok si připomínáme příběh Nastěnky, nafoukaného Ivánka, zlomyslné Marfuši i kouzelného dědečka Hříbečka. Zatímco u nás je tento film takovou sváteční klasikou, v Rusku, odkud pochází, nemá, dle mého porozumění, zdaleka takové výsadní postavení. Tam je Mrazík spíše jedním z mnoha pohádkových filmů své doby, bez hlubšího napojení na sváteční tradice.

A přestože se mi tato pohádka nikdy nijak obzvlášť nelíbila, tak jsem i já tento film viděla hodněkrát a je to pro mě taková nostalgická součást Silvestra a Nového roku. Tradice, kterou si nenechám ujít (teda jen když jsem v Česku a mám dispozici televizi) a kterou si podle mého názoru oblíbila už řada generací. Vedle ikonických postav jako je Nastěnka, Marfuša či Baba Jaga, má v pohádce své místo i dědeček Hříbeček – laskavý lesní duch, který Nastěnce pomůže v nejhorší chvíli. Ale věděli jste, že za jeho maskou nestál starý muž, nýbrž čtrnáctiletá dívka?

Role dědečka Hříbečka v Mrazíkovi

Ve filmu působí jako takový laskavý lesní duch, který provází Ivánka – když je Ivánkovo chování potrestáno tím, že je proměněn v medvěda, dědeček Hříbeček se stává jeho průvodcem na cestě za napravením a získáním lidské podoby zpět. Díky kouzlům dědečka Hříbečka se Ivan učí pokoře a empatii, což mu nakonec umožní najít opravdovou lásku a stát se lepším člověkem. Nepřímo tak pomůže i Nástěnce na její cestě za štěstím. Jeho úkolem je tak trochu poskytnout pomoc a naději, když je situace zdánlivě bezvýchodná.

Postava je zajímavá i tím, že působí jako typický pohádkový stařík – malý vzrůstem, s dlouhým vousatým obličejem a chraplavým hlasem. A právě tento hlas spolu s maskou přispěl k tomu, že nikdo téměř nepoznal, že dědečka Hříbečka hrála mladá dívka.

Kouzelný debut čtrnáctileté Galiny

Galina Borisová, narozená v roce 1950, byla vybrána pro roli především kvůli svému drobnému vzrůstu, díky kterému dokázala působit jako křehký stařík. Maskéři odvedli, zvlášť na svou dobu, opravdu vynikající práci – její obličej proměnili k nepoznání.

A o mužský hlas se postarali dabéři. Dědeček Hříbeček byl dabován mužem jak v originálním ruském znění, tak v českém dabingu. V ruském originále hlas postavy vytvořil známý ruský herec Michail Michajlovič Janšin. Jeho charakteristický, hluboký a chraplavý hlas dodal postavě Hříbečka zajisté její kouzlo a pomohl, aby Hříbeček působil přesvědčivě jako moudrý stařík. V českém dabingu postavu namluvil herec Ota Sklenčka, který ji obohatil svým charismatickým a rozvážným hlasem. Tento český dabing se stal natolik ikonickým, že si mnoho diváků Dědečka Hříbečka spojuje právě s tímto hlasem.

Diváci tak během filmu neměli nejmenší šanci odhalit, že za vousy a hřívou vlasů se ukrývá mladá a krásná dívka, pozorný divák se to mohl dozvědět jedině díky titulkům k filmu.

Život po „Mrazíkovi“

Roli dědečka Hříbečka zvládla Galina výborně, ale i tak zůstala ve stínu ostatních hvězd Mrazíka. možná proto, že postava dědečka Hříbečka byla zcela maskovaná, a herečka tak nikdy neodhalila ve filmu svojí „tvář“, kterou by si diváci mohli spojit s jejím jménem. Její kariéra po filmu Mrazík tak nepokračovala nijak zářivě

Galina Alexejevna se později věnovala divadelnímu herectví, což jí umožnilo vybudovat si stabilní kariéru, byť nikoliv ve světlech reflektorů. Byla členkou několika divadelních souborů, včetně slavného divadla „U Nikitských vorot“, kde účinkovala ve hrách od klasické ruské literatury po moderní díla. V roce 1997 byla dokonce oceněna titulem Zasloužilá umělkyně Ruské federace, což svědčí o tom, že její práce byla ve svém oboru uznávaná. Ačkoliv se objevila v několika dalších filmech a hrách, například v menších rolích ve filmech a divadelních hrách, nikdy nezískala větší popularitu.

Talent Galiny a její přínos v Mrazíkovi zůstaly tak oceněny především těmi, kdo znají zákulisí filmu. Pro většinu diváků zůstane navždy jen anonymní dívkou (a někdy ani to ne), která na sebe oblékla kostým kouzelného dědečka. Dědeček Hříbeček, ač malý a skromný, se stal velkou a nezapomenutelnou součástí pohádkového světa, stejně jako sama Galina, byť bez lesku hvězdné slávy.

Osudy ostatních herců

Ivánka sláva dostihla i zničila

Eduard Izotov, který ztvárnil pohledného, ale nafoukaného Ivánka, se po úspěchu Mrazíka stal uznávaným hercem. Bohužel však jeho kariéru i život ovlivnilo vězení, kam se dostal kvůli pokusu o nelegální směnu zahraniční měny. Po propuštění se Izotovovi už nepodařilo vrátit ke slávě, a jeho život skončil tragicky – v ústraní a v chudobě.

Nastěnka se stala baletkou

Natalja Sedych, něžná Nastěnka, byla ve skutečnosti profesionální baletkou a od dětství se věnovala krasobruslení. Po úspěchu Mrazíka zůstala u umění, ale filmovou kariéru opustila. Věnovala se především tanci a choreografii. I když svou roli v Mrazíkovi nikdy nepřekonala, její život byl ve srovnání s jinými herci pohádky poměrně klidný, ale i tak rozhodně ne záviděníhodný, protože téměř přišla o život rukou svého žárlivého expartnera.

Marfuša, kterou si diváci zamilovali

Inna Čurikovová, která hrála komicky zlomyslnou ošklivou Marfušu, se snad jako jediná z herců Mrazíka stala uznávanou herečkou s bohatou kariérou. Našla své místo především v divadle a na filmovém plátně. Marfušina groteskní, ale také jaksi tvrdě okouzlující osobnost ji dodnes činí podle mne jednou z nejoblíbenějších postav filmu.

Baba Jaga, (ne)zlá čarodějnice

Babu Jagu, ikonickou čarodějnici z filmu Mrazík, ztvárnil herec Georgij Milljar, což dodalo postavě nezaměnitelný komický rozměr. V českém dabingu ji však namluvil František Filipovský, jehož chraplavý hlas výrazně přispěl k její popularitě. Baba Jaga ve filmu není vyloženě zlá, spíše sobecká a legrační, a její kouzla přinášejí do příběhu humor. Nejvíce si ale pamatuji scénu, kdy se její chaloupka na kuří nožce otáčí – podle mě je to jedna z nejlepších a nejvtipnějších částí celé pohádky.

Vzpomeňme si letos na herce Mrazíka v jiném světle

Za Mrazíkem stojí herci, jejichž životy se odvíjely velmi různorodě – od zářné slávy po tragické osudy. Galina Borisovová, která jako čtrnáctiletá herečka ztvárnila laskavého dědečka Hříbečka, zůstala spíše ve stínu. Přestože její tvář pod maskou zůstala neznámá, její výkon a kouzlo přispěly k tomu, že Hříbeček se stal nezapomenutelnou součástí příběhu. Galina možná nezískala hvězdnou slávu, ale její stopa v kinematografii je stejně důležitá jako role, kterou hrála – laskavá, nenápadná, a přesto nenahraditelná.

A tak, až si letos znovu pustíme Mrazíka, možná věnujeme alespoň na chvíli myšlenku těm, kteří Mrazíka pomohli vytvořit.

Poznámka autorky: Vzhledem k autorským právům jsem pro svůj článek nemohla použít skutečnou fotografii herečky, i když by si samozřejmě zasloužila mít u tohoto článku svou vlastní fotku. Můžete se na ni podívat například zde.

Úpravy: dne 24.12.2024 dopoledne opravena věcná chyba v sekci baba Jaga, upravena sekce Role dědečka Hříbečka v Mrazíkovi

Zdroje:

https://www.dotyk.cz/magazin/ivanek-z-mrazika-eduard-izotov/

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Mrazík

https://www.idnes.cz/zpravy/revue/spolecnost/legenda-baba-jaga-mrazik.A201208_165431_lidicky_lsv

https://zeny.iprima.cz/skrceni-a-utok-nozem-nastenka-byla-talentovanou-baletkou-s-partnerem-vsak-zazila-peklo-372017

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz