Článek
Blíží se Vánoce a s nimi i každoroční sledování ikonické, dnes již přes padesát let staré, pohádky Tři oříšky pro Popelku. V mém dětství si Vánoce bez Tří oříšků pro Popelku snad ani nešlo představit. Na obrazovkách se tak brzo znovu objeví nejen Libuše Šafránková a Pavel Trávníček, ale i nenápadný, avšak charismatický a pohledný Vítek – princův věrný pobočník. Tuto roli ztvárnil Jaroslav Drbohlav, herec, jehož životní příběh je plný nadání, odhodlání, ale také těžkých ran osudu a brzké smrti.
Herecký talent od dětství
Jaroslav Drbohlav se narodil 13. ledna 1947 v Praze a už jako dítě prokázal mimořádný herecký talent. Již v osmi letech debutoval ve filmu Jurášek (1956), což odstartovalo jeho celoživotní kariéru. Byl členem Dismanova dětského souboru a věnoval se hraní i ve školních divadelních kroužcích. Herecké vzdělání získal na DAMU, kterou absolvoval na konci 60. let a již během studia dokonce hostoval na prknech Národního divadla.
Po studiích strávil několik let na scéně libereckého Divadla F. X. Šaldy, odkud se později přesunul do Realistického divadla Zdeňka Nejedlého v Praze (dnešní Švandovo divadlo) a hostoval i v populárním Činoherním klubu. Na jevišti vynikal nejen svým přirozeným charismatem, ale také schopností vžít se do každé role.
Hrál v několika filmech od režiséra Vorlíčka
Václav Vorlíček ho obsadil do filmu hned několikrát, poprvé si zahrál v šedesátých letech v jeho filmu Kuřata na cestách. Dále například i v detektivce Smrt si vybírá, komedii Což takhle dát si špenát, ale hlavně také do jednoho ze svých nejvýznamnějších filmů, pohádky Tři oříšky pro Popelku.
Vítek z Tří oříšků pro Popelku
Největší popularitu mu nejspíše přinesla role Vítka v pohádce Tři oříšky pro Popelku (1973). Vítek, princův oddaný společník, byl postavou, která přinesla do příběhu humor a lidskost. Nevím jak vám, ale mně vždycky připadal hezčí než princ samotný. Na webu ČSFD je uvedeno, že spolu s Janem Hrušínským, Pavlem Zedníčkem, Petrem Svobodou byl i Jaroslav Drbohlav zvažován do role prince. Nakonec v pohádce hrál „jen“ princova pobočníka Vítka. Drbohlavovi se podařilo vytvořit sympatický obraz mladého muže, který věří na lásku a přátelství. Pohádka se stala celkem nadčasovou klasikou a je dodnes vysílána nejen v Česku, ale i v zahraničí.
Těžká nemoc a slepota
Bohužel život herce rozhodně nebyl ani zdaleka pohádkový. V 80. letech u něj propukla těžká cukrovka, která přinesla řadu zdravotních komplikací. Nemoc postupně vedla k oslepnutí a Jaroslav musel ukončit svou hereckou kariéru. I přes zdravotní problémy se snažil dál pracovat, například v kriminálním seriálu Malý pitaval z velkého města, kde ztvárnil mladého kriminalistu a zahrál si tak po boku Jiřího Bartošky, Ladislava Potměšila a dalších českých hereckých hvězd.
Smrt po transplantaci orgánů
Jeho zdravotní stav se však nadále zhoršoval. V roce 1985 podstoupil v pražském IKEMu transplantaci ledvin a slinivky, tedy operaci, která by byla náročná i v dnešní době. I když byla operace úspěšná ve smyslu, že ji přežil a probral se z narkózy, jeho tělo nové orgány bohužel nepřijalo. Jaroslav Drbohlav zemřel 28. dubna 1985 ve věku pouhých 38 let, oficiálně na selhání jater. Pamatuji si, že jsem si jako malá myslela, že to je jeden z těch německých herců pohádky, protože jsem ho z jiných rolí neznala. Teď mi je jasné, že to bylo vlastně tím, že zemřel dříve, než jsem se já vůbec narodila.
Rodinné štěstí uprostřed herecké kariéry
Rok 1973, kdy se natáčela kultovní pohádka Tři oříšky pro Popelku, byl pro Jaroslava Drbohlava výjimečný nejen profesně, ale i osobně. Oženil se se svou dlouholetou láskou Marcelou a na sklonku roku 1978 se jim narodila dcera Eva. Přestože jeho život skončil předčasně, můžeme alespoň doufat, že stihl zažít radost z rodiny, což je něco, co mnozí lidé v jeho věku v dnešní době ani zažít nestihnou. Tento rozměr jeho života dodává jeho příběhu alespoň náznak naděje a budoucnosti skrze předané geny a nezbývá než doufat, že si těch pár let svou dceru užil.
Odraz v dnešní době
Věřím, že měl Jaroslav Drbohlav opravdu našlápnuto na skvělou kariéru a kdyby ho nepotkaly ony vážné zdravotní problémy, mohl by dnes být jedním z těch, kteří si užívají sváteční atmosféru a vzpomínají na natáčení pohádky, která se stala symbolem Vánoc nejen v Česku. Jeho Vítek nás však stále provází – postava, která nás nenásilně učí o věrnosti, humoru a lidskosti.
Když si letos opět sedneme k televizi a ponoříme se do příběhu Popelky, stojí za to si připomenout nejen hlavní hvězdy, ale i ty, jejichž jména možná nejsou tak známá, ale jejichž odkaz je stejně silný. Jaroslav Drbohlav byl jedním z nich – talentovaný herec a člověk, jehož hvězda pohasla příliš brzy.
Poznámka autorky: Vzhledem k autorským právům jsem pro svůj článek nemohla použít skutečnou fotografii Jaroslava Drbohlava (ať už v roli Vítka či jiné roli), i když by si samozřejmě zasloužil mít u tohoto článku svou vlastní fotku. Pro připomenutí se na něj můžete podívat například zde.
Zdroje:
https://www.csfd.cz/film/9430-tri-orisky-pro-popelku/zajimavosti/chyby-ve-filmu/
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_Drbohlav
https://zivotopis.osobnosti.cz/jaroslav-drbohlav.php
https://www.krajskelisty.cz/praha/18139-taky-se-vam-v-popelce-libil-mel-naslapnuto-na-hvezdnou-karieru-jenze-pak-zacal-ztracet-zrak-tajnosti-slavnych.htm