Článek
Možná si vzpomenete na nekompromisního moderátora z americké reality show Faktor strachu (v originále Fear Factor), ve které soutěžící jedli brouky a překonávali nejhorší noční můry. Kdo by tehdy tušil, že právě tenhle chlapík jednou promění svět podcastingu a stane se jedním z nejvlivnějších hlasů Spojených států s majetkem v hodnotě miliard korun?
Dětství a dospívání: Otec despota
Joe Rogan neměl snadné dětství. Narodil se v roce 1967 v New Jersey a jeho rodiče se rozvedli, když mu bylo pět let. Rogan si myslí, že toto bylo silný impuls k tomu vydat se vlastní cestou. V souvislosti se svým otcem párkrát zmínil i domácí násilí, agresivitu a že na něj celkově nemá žádné dobré vzpomínky. Od svého otce dokonce dostal jako pětiletý „zelenou“ prát se, ale jen pokud při tom nebude brečet a neukáže tak žádnou slabost.
Joe tedy vyrostl se svou matkou a nevlastním otcem. Časté stěhování ho naučilo přizpůsobivosti a už jako teenager se začal věnovat bojovým uměním – taekwondu a brazilskému jiu-jitsu, ve kterých získal černý pás. Bojová umění ho naučila disciplíně, což se nejspíše stalo základem jeho osobnosti.
Cesta k úspěchu: Faktor strachu a UFC
Díky své houževnatosti Rogan prorazil jako stand-up komik a v roce 2001 přijal nabídku moderovat Faktor strachu, což mu přineslo nejen slávu, ale i zhruba 15 milionů amerických dolarů, tedy v průměru 2,5 miliony korun za každý ze 150 dílů této reality show. Slyšela jsem Rogana několikrát zmiňovat, že právě tento honorář mu zajistil finanční stabilitu a mohl se tak pustit do svých dalších projektů. Tuto zkušenost často označuje za významnou, protože mu otevřela dveře k širšímu publiku a finančně ho zabezpečila
Rogan je navíc velmi dobře známý jako komentátor MMA (z anglického Mixed Martial Arts, Smíšená bojová umění) zápasů, především pro organizaci UFC (Ultimate Fighting Championship). V UFC působí už od konce 90. let a časem se vypracoval na jednoho z nejoblíbenějších a nejzkušenějších komentátorů MMA. Rogan při každém přenosu spojuje svůj osobitý humor s hlubokými znalostmi bojových umění. Tento vhled do MMA mu umožňuje divákům vysvětlit i ty nejmenší detaily, což oceňují nejen fanoušci, ale i noví diváci, kteří se díky němu lépe orientují v dynamice a technikách zápasů.
Jeho energický styl a schopnost nadchnout se pro každý zápas jsou podle mne i důvodem, proč UFC zápasy sleduje více a více diváků. Roganovi tak jeho vášeň pro MMA vynesla nejen popularitu, ale také respekt v komunitě bojových umění. Díky této roli si nejen upevnil pozici ve světě sportu, ale zajisté přispěl k růstu UFC jako globální značky.
Od stand-up komedií k podcastingu
Po skončení Faktoru strachu se Rogan věnoval stand-upu a začal přemýšlet o možnostech vydělat na svém obsahu. Roku 2009 rozjel vlastní podcast The Joe Rogan Experience, kde zcela otevřeně probírá rozmanitá témata s hosty všech možných profesí – od vědců po kontroverzní osobnosti. Díky autenticitě a rozmanitosti se rychle stal jedním z nejposlouchanějších podcastů na světě.
Exkluzivní smlouva se Spotify za 2 miliardy zachránila Spotify?
V roce 2020 uzavřel Rogan se Spotify exkluzivní smlouvu za neuvěřitelných 100 milionů dolarů (v přepočtu něco přes 2 miliardy korun), čímž přispěl k transformaci Spotify z hudební platformy na plnohodnotné médium a říká se, že díky této smlouvě Spotify přežilo. Rogan se netají tím, že to byl opravdu velký balík peněz i pro něj.
Tento kontrakt, který trval několik let, přivedl Spotify nové uživatele a platformě výrazně zvýšil příjmy z reklamy. Se Spotify má obdobně tučnou smlouvu i v současné době, ale již není exkluzivní, a tak lze jeho podcasty sledovat i na YouTube.
Můj názor: Nenucený styl jako klíč k úspěchu bohužel ale šíření dezinformací
Rogan je známý svým otevřeným stylem – říká věci „na rovinu“ a nechává hosty mluvit bez přerušování, což často odhaluje nové a hlubší pohledy. Osobně se mi na něm líbí, jak hostům dává prostor, nechává myšlenky plynout, a i když někdo řekne úplnou hloupost, neháže mu klacky pod nohy. Také má skvělou schopnost nenuceně se vyhnout jakémukoliv konfliktu. Díky tomu se podcasty poslouchají opravdu dobře a vzniká příjemná atmosféra, ve které se hosté otevírají a působí autenticky.
Na druhou stranu mi vadí, že Rogan dává i prostor lidem, kteří šíří dezinformace a konspirační teorie. To mi přišlo nejhorší zejména během pandemie COVID-19, kdy někteří jeho hosté zpochybňovali očkování a doporučovali neschválené léčby. Tady už jeho volný styl naráží, protože někdy by bylo lepší věci uvést na pravou míru – přece jenom má miliony posluchačů, a takové zavádějící informace mohou mít dopad. Taky vzhledem k tomu, že natáčí několik x-hodinových podcastů týdně přebírá některé myšlenky a tvrzení svých hostů bez dalšího zkoumání, zda jsou jejich pravdivé nebo ne. To mu podle mě ubírá na důvěryhodnosti.
Kdybych měla doporučit pár epizod ke zhlédnutí (či poslechu), byly by to několik epizod s Elonem Muskem (v 6 let staré epizodě číslo 1169 je Musk i pod vlivem a stala se tak dost populární a má 68 milionů zhlédnutí) a pak i několik s psychologem Jordanem Petersonem, nedávnou s Donaldem Trumpem a s u nás méně známým Davidem Choem (umělec a dobrodruh, příběhy o jeho zážitcích z cestování jsou zajímavé).
Rodinný život
Se svou ženou Jessicou Ditzel, kterou potkal na začátku tohoto století, je už téměř 25 let. Joe o Jessice často mluví s respektem – oceňuje, že mu nechává prostor a přináší do jeho života stabilitu, ať už jako partnerka nebo přítelkyně. Společně mají dvě dcery a Rogan je také nevlastním otcem Jessiciny dcery z předchozího vztahu.
Jmění a výdělky
Roganovo jmění se odhaduje na více než 200 milionů amerických dolarů (kolem 4,5 miliard korun). Rok od roku vydělává více a odhad pro rok 2024 je, že vydělá přes miliardu korun. Vskutku impozantní částka za „pouhé“ mluvení, co myslíte?
Kromě příjmů z podcastu (mj. skrze výše zmíněnou smlouvu se Spotify) má příjmy z moderování UFC zápasů, reklam a placených s spoluprací, investici do značky Onnit (Rogan je spoluzakladatel této značky zaměřené na doplňky stravy a fitness, kterou v roce 2021 odkoupil Unilever) a stand-upů. Podle mne je Joe Rogan hezkou ukázkou toho, že otevřenost a autenticita mohou být v dnešní době velkou výhodou.
Zdroje:
https://www.celebritynetworth.com/richest-celebrities/actors/joe-rogan-net-worth/
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Joe_Rogan
vlastní dojmy a názory autorky článku na základě zhlédnutých podcastů