Článek
Většina z nás se domnívá, že německá kuchyně je té české velmi podobná. Pak si ale v Německu objednají jídlo, které dle názvu slibuje tradiční českou pochoutku a jsou tak trochu překvapeni, co na tom talíři nakonec dostanou. U pokrmů jako je řízek či svíčková se asi nespleteme, z vlastní zkušenosti ale uvedu dva pokrmy, které jsme nedávno ochutnali v Drážďanech. Jedním z nich bylo tradiční vepřové koleno, jako přílohu k němu však Němci podávali sladký škubánek. Stejně tak na zvěřinový guláš přidali jahodovou marmeládu a plátky pomeranče.
To jsou ale ještě takové drobné rozdíly, které zvídavý Čech rád ochutná. Narazit ale můžeme i na kombinace či varianty, které nám úplně nesednou. Jedním z takových pokrmů je tatarák. Ten v Česku lidé buď milují, nebo nenávidí. Jde jen o to, zda jsme schopni konzumovat syrové maso nejčastěji ještě se syrovým vaječným žloutkem a zda nám taková kombinace chutná. V Česku jsme ale zvyklí na tatarák jedině z hovězího.
O vepřovém či kuřecím mase se totiž říká, že by se tyto druhy masa rozhodně syrové jíst neměly, neboť mohou být zdrojem vážných onemocnění lidského organismu. V Německu si tím ale hlavu nelámou. Mezi tradiční pochoutky tu patří tatarák z libového vepřového masa. Stačí jen smíchat maso s kořením a cibulkou. Připravenou směs si pak Němci k obědu mažou na kaiserku či jiný druh pečiva, které nejprve pomažou máslem. Nejvíce tento pokrm konzumují v Bavorsku. No řekněte sami, chtěli byste takovou variantu oblíbeného tataráku vyzkoušet?
V 60. letech minulého století se v Německu dokonce objevily kuchařské knihy, které propagovaly absolutní kulinářský hit. Banány obalené filety nakládaného sledě. Už jenom představa sladké banánové chuti s kyselou rybou v nás může vyvolávat pocity nevolnosti a nechutenství. Navíc byly se smetanou, majonézou a hořčicí. Tenkrát to byl ale v Německu hit.
Němci obecně velmi rádi kombinují jiné pokrmy s nakládanými rybami. Dochází k tomu nejvíce v severních regionech, které leží u Baltského a Severního moře a o tyto vodní živočichy tam rozhodně není nouze.
Vyděsit ale může i snídaně. Německé klobásky nám sice chutnají, ale představa, že si k snídani dáme bílou vařenou klobásku s velmi sladkou hořčicí, preclíkem a k tomu ještě hned potom, co se probudíme, dostaneme džbán piva, to už nemusí být po chuti každému. Mimochodem sladká hořčice je v Německu velmi oblíbeným dochucovadlem. Vzhledem je podobná naší kremžské, chuťově je však zcela rozdílná.
Stejně jako v některých částech Německa můžeme ochutnat místní pochoutku nazývanou currywurst. Jedná se o pečenou klobásku zalitou pikantní rajčatovou omáčkou s významným podílem kari koření. V mnoha stáncích rychlého občerstvení si můžete vybrat i pálivost takové omáčky v rozmezí několika stupňů pikantnosti.
Německá gastronomie je skutečně té české v mnohém podobná, některé kombinace nám ale hlava, nebo spíš žaludek, prostě nebere. A tak buďte při objednávání v německých restauracích raději opatrnější.
Zpracováno na základě: