Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Digitální přijímačky: První krok k efektivnímu hospodaření ve školství

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Renáta Zajíčková
26. 10. 17:06

Sněmovnou schválená nová forma přijímaček odstraňuje zbytečný stres dětí i jejich rodičů, zároveň školám výrazně snižuje byrokracii a náklady, a především státu poskytne potřebná data pro efektivní řízení regionálního školství.

Článek

Poslanci napříč politickým spektrem schválili v prvním čtení poslanecký návrh novely školského zákona, která upravuje digitalizaci přijímacího řízení. V praxi to bude znamenat navýšení počtu přihlášek, prioritní seřazení škol na přihlášce nebo snazší přístup k informacím o přijetí a tedy i méně nervů.

Novela má být účinná od 1. 1. 2024, uchazeči by tak měli mít možnost přihlašovat se elektronicky na střední školu už v příštím roce. Jde o naprosto zásadní zjednodušení komunikace, které měl stát zajistit už dávno. A nejen kvůli mladým lidem a jejich rodičům.

Minulá vláda měla v programovém prohlášení slovo digitalizace dvaatřicetkrát. Bohužel ani jednou ve vztahu ke vzdělávání, což v podstatě zastavilo všechny pokusy o jeho modernizaci.

Digitalizaci přijímacího řízení považuji za první velký krok směrem k potřebné reformě financování vzdělávacího systému.

Pro zvyšování kvality výuky je (nejen) za současné ekonomické situace naprosto klíčové, abychom se ve vzdělávacím sektoru zaměřili na efektivní hospodaření. Konsolidování veřejných financí skutečně není jen otázka čistých úspor a tupých škrtů, jak je často prezentováno v médiích. Právě cílenou optimalizací vzdělávacího systému a školské infrastruktury můžeme výhledově přesměrovat až desítky miliard korun k lidem, na kterých naše vzdělávání a jeho úroveň stojí.

Digitalizací přijímacího řízení konečně získáme reálná čísla, která nám umožní v rostoucích regionech včas navyšovat školní kapacity a cíleně optimalizovat obory i náklady na školskou infrastrukturu.

Jasná data nám umožní pracovat s finančními prostředky efektivněji a bez úmorného přehazování odpovědnosti mezi úředníky a střídajícími se politiky. Je to zásadní krok k vytvoření transparentního a efektivního systému, který umožní přesměrování zdrojů na zvýšení platů pedagogických a samozřejmě i nepedagogických pracovníků.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz