Hlavní obsah
Finance

Co je dokonalá kancelář? Stoly i televize a tiskárna u poslanců za pět tisíc. Jen každý měsíc

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pexels.com
6. 4. 10:58

Nejméně pět v každém kraji. Ne, žádná IKEA. Při debatě o platech v politice se tolik nezmiňují bonusy, odměny a další výhody. Ani ty, které mají smysl a snaží se posilovat image odpovědných lidí. Patří k nim kanceláře v místech kandidatury.

Článek

Ovšem když si nedokážeme vzpomenout na jména 90 procent zákonodárců, jaká pak asi ta odpovědnost může být? Snaha tu ale je, poslanci a senátoři mají dvě kanceláře. K jedné na Malé Straně si také mohou zařídit další ve „svém“ volebním kraji či obvodu. Aby byli blíž lidu, který je dočasně zplnomocnil tvořit zákony.

Platy si snadno s kalkulačkou či Excelem zjistí každý, kdo si najde platový zákon č. 236/1995 Sb. Ale pravidla kanceláře vyžadují trpělivé hledání. Zákon mluví jen o „jedné přiměřeně vybavené kanceláři“ ve volebním obvodu, kde získal křeslo. Co se pod tím tedy skrývá?

Ideální místo

Poslanecká sněmovna pověřila určením konkrétních pravidel svůj Rozpočtový výbor. Má tak povinnost upřesnit několik oblastí výhod. Aktuální znění příslušného usnesení výboru stanovuje tyto částky na pronájem kanceláře:

Foto: psp.cz

Částky na pronájem kanceláří pro poslance (dle současného znění usnesení Rozpočtového výboru č. 230/2019)

Zvláštní je třetí kategorie, kam patří zbývající statutární města a Františkovy Lázně, Mariánské Lázně, Poděbrady a Luhačovice. Jako by si poslanci měli vybírat dražší města nebo lázně. Během posledních voleb v nich měl bydliště jediný z 200 zvolených. Čistě podle počtu obyvatel by tato města by byla zařazená až do nižších kategorií.

Senát má stejná pravidla, jen také výslovně píše, že jde o lázeňská města. V horní komoře dostal pověření rozhodovat Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu. Tamní výbory bývají dost tematicky zhuštěné.

Výstavka dokonalého kancelářského vkusu

5 200 korun měsíčně slouží na pronájem vybavení. Doporučuje se mít 2 psací stoly, 2 běžné židle, 4 křesílka, televizi, rádio, kopírku, státní znak a pár dalších věcí. Tím opravdu výčet nekončí.

Částka může být vyšší. Stačí, když nepřekročíte součet sumy na kancelář a sumy na vybavení.

Senátní výbor má soupis lehce širší. Očekává i stolek pod psací stroj, který patří na jiný stůl než počítač. Čas navštívit kancelář „svého“ senátora a podívat se, jak se drží doporučení.

Foto: psp.cz

Částky na pronájem vybavení poslaneckých kanceláří (dle současného znění usnesení Rozpočtového výboru č. 230/2019)

Papír, telefon a internet

Ještě jsme neskončili. Zákonodárci dostávají i kapesné na kancelářský materiál. Ať mají papír do tiskárny, sešívačku a peníze na poštovné. 3 000 korun v prvním měsíci pronájmu kanceláře a poté vždy 2 200 korun.

Víc než TV a rádio je vhodné připojení k internetu. Díky němu jde dnes sledovat i tato média. Také mít telefony, ať vám občané mohou i mluvit do duše místo psaní mailu. K tomu slouží nejvýše 5 000 korun v měsíci.

Jsou tu ale zajímavé odlišnosti. Poslanci z toho hradit smí internet a maximálně sedm zřízených telefonních spojení (pevné linky a mobily dohromady). Senátoři jejich limit nemají, zato se jim výslovně zapovídá posílání hlasovacích a dárcovských SMS z těchto přístrojů.

Že se tohle moc neřeší? Není to tak kontroverzní. Dokud si kancelář neprojímají od příbuzných, vlastních stran či blízkých firem.

I kdyby zázrakem přestali kupit funkce a byli v neustálém zápřahu v Praze, čas od času do domovského kraje musí. Ne za rodinou, to striktně vzato ne. Lidé se někdy za dobrou prací stěhují. Ale být aspoň u voličů, ať mu mohou říct osobně, že tu práci nezvládá. Důstojná dočasná kancelář nepotřebuje veškerý nábytek, ale ať není prázdná. A rozhodně se sluší mít varnou konvici a potěšit voliče-návštěvníka kávou či čajem.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz