Článek
Panda velká je možná nejroztomilejší zvíře na světě. Působí klidně, vyrovnaně až možná chvílemi komicky. Je to velmi ohrožený druh, jehož počet jedinců se v současné době pohybuje okolo 1900 kusů žijících ve volné přírodě. Panda velká se vyskytuje pouze v centrální oblasti Číny. Nikde jinde na světě na volně žijící pandu velkou nenarazíme.
Panda a její návyky
Panda velká není žádný drobek, váží 70-160 kg a za den dokáže spořádat potravu o váze i 15 % svojí hmotnosti. Což je téměř nepředstavitelné když uvážíme, že toto opakuje dennodenně. Přestože se panda řadí mezi šelmy, prakticky neloví a až 99 % jejího jídelníčku představuje bambus. Téměř celý svůj život tráví pandy požíráním bambusu. Když zrovna líně neleží a neokusují bambusy, zabývají se jejich vyměšováním. Panda velká je jedním z rekordmanů, co se týká vyměšování. Tam, kam chodí i královna sama, můžeme pandu velkou zastihnout klidně i padesátkrát za den.
Panda jako nástroj čínské politiky
Pro Čínskou lidovou republiku není ale panda velká jen roztomilé zvířátko, které se endemicky vyskytuje pouze v Číně. Je to čínský národní symbol a stala se i symbolem olympiády v Pekingu. Co je ale ještě zajímavější a ve zvířecí říši naprosto ojedinělé je, že panda velká je výhradním majetkem Čínské lidové republiky. A to nejen symbolicky. Každá žijící panda v jakékoliv ZOO kdekoliv na světě je majetkem Číny.
Všechna tato zvířata jsou zoologickým zahradám pouze pronajímána. Roční cena pronájmu jedné pandy velké je okolo jednoho milionu amerických dolarů. A není to jen tak, pandu získat pro svoji ZOO. O pronájem pandy musejí žádat státní představitelé daného státu vysoké státníky z Číny. A zdaleka ne vždy je takové žádosti vyhověno. Číňané s oblibou pandy pronajímají pouze těm zemím, se kterými hned poté navazují obchodní styky.
Panda je tak líná, že se jí nechce ani rozmnožovat
Přimět pandy velké k rozmnožování je opravdový oříšek. Vlastně je skoro nemožné pandy přimět k čemukoliv jinému než k nekončícím bambusovým hodům. Když k tomu přičteme fakt, že pandí dámy jsou schopny páření pouze jednou ročně a to jen několik hodin, tak vlastně není divu, že je pand na světě žalostně málo. Stejně jako jsou všichni pandí dospělí jedinci všude na světě kromě Číny pouze v nájmu, tak pandí mláďata jsou na tom úplně stejně. A to i v případě, že se podaří pandy rozmnožit v některé ZOO někde na světě. Ani toto narozené mládě nevlastní nikdo jiný než Čínská lidová republika. A ZOO za toto narozené mládě začíná hned Číně platit okolo 600 tisíc dolarů ročně. Navíc toto mládě je ZOO povinna ve 2-4 letech odeslat zpět do Číny.
Milé pandy nemají vůbec tušení, jak důležité pro Čínu jsou. Lidé po celém světě málokdy vědí, že každá jejich návštěva ZOO a krásná fotografie pandy velké vlastně přináší zisky čínskému komunistickému režimu. A také to, že kromě platby nájmu je potřeba si pandy zasloužit. Číňané je totiž jen tak nějakému podvratnému živlu nepronajmou. Proto nechápu, proč se v roce 2018 prezident Zeman zdráhal Číňany o pandy požádat. Myslím, že v jeho případě bychom mohli pomýšlet i na nějakou tu slevu z ceny pronájmu těchto nádherných zvířat.
Zdroje:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/neuprosna-pandi-diplomacie-zoo-ve-washinghtonu-musi-do-ciny-vratit-ctyrlete-mlade-83121
https://autorskesperky.com/blog/post/panda.html
https://www.lidovky.cz/ceska-pozice/panda-jako-uspesny-cinsky-kulturni-ambasador.A161013_164524_pozice-tema_lube
https://www.abicko.cz/clanek/precti-si-priroda/18304/malo-miminek-zachrante-pandy.html
https://vt-auta.cz/pocet-pand-velkych-se-zvysil/