Článek
Myslím, že tenhle svět je postavený na hlavu a je už opravdu nejvyšší čas jej otočit zpátky správnou stranou dolů.
Někde mezi prvním nikajským koncilem v roce 325, na kterém císař Konstantin (Flavius Valerius Constantinus) rozhodl o přiklonění se ke křesťanskému náboženství, a dnešní dobou se něco zvrtlo. Jak jinak si vysvětlit, že je zatracováno a skrýváno to, co je naprosto fyzicky i biologicky přirozené pro celou živočišnou říši, do které člověk podle klasifikace organismů spadá. To, bez čeho bychom tu ani jeden z nás nebyli. To, o čem se píše i v bibli počínaje knihou Genesis, protože od samého počátku věků bylo nejdůležitějším poselstvím „Milujte se a množte se“ (Genesis 1:28). A pokud to neskrýváme či nezatracujeme, tak to ostrakizujeme, pomlouváme, považujeme za tabu nebo alespoň shazujeme.
Zajímavé je, že když tedy v roce 325 císař Konstantin rozhodl, že křesťanství bude novým trendem, tak už nikdo nikde nezapsal, proč je vlastně oblečený člověk (nejlépe ještě v celibátu) spirituálnější než ten nahý.
Ať mi nikdo netvrdí, že je to proto, abychom chránili děti. Blbost! Odjakživa všichni ví, že nejlepší ochranou vedle otevřenosti jsou, budou a vždy byly informace, vědomosti a znalosti. Děti, které vyrůstají v rodinách, kde je k nahotě a sexu přistupováno jako k něčemu, co k životu normálně patří, co je tak přirozené a biologicky zcela normální, tyto děti neznají stud a mají k nahotě i sexu mnohem zdravější přístup. To je psychologicky i vědecky neoddiskutovatelný fakt.
Možná bychom mohli rovnou zakázat i zrcadla. Vždyť to, co vidíme, by nás mohlo pohoršit. Nebo co takhle zavést povinné nošení pyžama i do sprchy. To by bylo řešení! Pyžamo a samopal jako povinná výbava do sprchy.
Když si totiž kdokoliv z nás pustí televizní obrazovku, nebo se podívá na některé z PC her, tak zhusta půjde o kriminálky, vraždy, střílení, terorismus, zlobu, nenávist, bolest a utrpení. Ale zrovna ty části bible, které mluví o těchto tématech, jsou považovány za „obtížné oddíly“. Fakt, o kterém mluví třeba profesor Jan Heller a Martin Prudký ve své knize Obtížné oddíly knih Mojžíšových.
Takže podle křesťanské víry jsou krutosti v knihách Starého zákona jednou z největších překážek pro samotné čtení bible. Dětem se tyto pasáže ke čtení číst nedávají a zhusta se přeskakují. Ovšem televize, internet i počítačové hry jsou jich plné.
Na druhou stranu láska, ve všech jejích podobách (tedy i fyzických), která má být hlavním poselstvím, tak i její biologickou prezentaci skrýváme a stydíme se za ni.
Americký lékař, psychiatr, Sir David R. Hawkins, M.D., Ph.D. vytvořil někdy na přelomu tisíciletí něco, co se nazývá „Mapa lidského vědomí“. V podstatě se jedná o všechny úrovně lidských emocí od těch nejnižších po ty nejvyšší.
Jeho takzvaná mapa má 17 úrovní od té nejnižší, za kterou je považován stud, až po tu nejvyšší, kterou je podle Hawkinse osvícení. A tím se dostáváme k jádru problému.
Nejnižší úrovní vědomí a emocí je tedy podle Hawkinse výše zmíněný stud. Se studem jsou spojeny převládající emoce ponížení a pokoření a život je vnímán jako mizerný, ostudný a ohavný. Zájmem každého má být, a věřím že i je, dosažení těch co možná nejvyšších úrovní vědomí.
Tak proč jsme všichni uměle udržování na úrovni studu???
Vždyť to je ta nejnižší úroveň lidského vědomí!
Jak jinak si totiž vysvětlit, že když dojde řeč na sex či nahotu, tak většina lidí buď řekne, že se za (svoji) nahotu stydí nebo o tom nechce hovořit, případně to dokonce považuje za nečisté. Spousta lidí na slovo sex reaguje třeba přezíravým odmítnutím, protože se bojí, že by jejich zájem o dané téma z nich udělal nějaká zvířata.
Zdá se mi, že nahota a sex jsou vlastně jako čokoláda. Všichni ji absolutně milují, ale před ostatními předstírají, že mají raději růžičkovou kapustu. Čest výjimkám.
Nahota a sexualita jsou základní pilíře lidské existence! Nicméně jsou stále tabuizované, zatímco násilí a negativita dominují na obrazovkách i v našich životech.
Proč kultivujeme pocit studu, který podle Davida R. Hawkinse stojí na nejnižší příčce lidských emocí a vědomí?
Každý den máme my všichni šanci obrátit svět správnou stranou dolů. Není nutno se bát. Návrat k přirozenosti nutně neznamená, že musíme hned všichni běhat po parku bez oblečení a milovat se na počkání na veřejnosti s kolemjdoucími. Co zkusit začít tím, že se podíváme na sebe i na ostatní s trochu větší láskou? A pokud u toho zvládneme i úsměv možná zjistíme, že jsme od toho pomyslného ráje vlastně nebyli zase až tak moc daleko.
Na to, aby byl totiž svět laskavější, nepotřebujeme revoluci, jen trochu víc úsměvů a méně soudů či vrhání verbálního kamení. Pojďme se všichni vrátit k přirozenému a zdravému přístupu k těmto tématům.
S láskou a pozitivní energií do vašeho dne.
Mara