Článek
Addamsovi jsou dokonalým důkazem toho, že originální nápad dokáže přežít svého stvořitele. Poprvé se objevili ve formě komiksu už v roce 1938 z pera karikaturisty Charlese Addamse. Od té doby se stali předlohou pro několik filmů, seriálů, divadelních inscenací i pro počítačovou hru. A stále mají co nabídnout. Za tu dobu samozřejmě prošli nějakými těmi změnami. Ale i krizí.
Pohroma jménem The Munsters
Addamsovi byli už ve své původní komiksové formě poměrně populární, díky čemuž se v roce 1964 dočkali prvního seriálového zpracování. To se natáčelo dva roky a mělo přesně 64 epizod. Bohužel pro ně, byl ve stejném roce vypuštěn jiný seriál s velice podobnou tematikou, který Addamsovi v divácké sledovanosti předčil. Tvůrci pak byli nuceni seriál předčasně ukončit. Paradoxně byli The Munsters později sami ukončeni kvůli jinému pořadu. Jednalo se o komediální seriál Batman v hlavní roli s Adamem Westem.
Seriál o Addamsových si ale u pozdějších generací našel své obdivovatele. Měl totiž obrovský vliv na vývoj jednotlivých postav a dal jim dokonce jména, které v komiksové předloze chyběli.

The Munsters
Tlustý Goméz je v pořádku
Některé diváky lehce pobouřilo, když byl v nejnovější adaptaci Addamsových Wednesday obsazen do role otce rodiny Luis Guzmán. Obtloustlý Goméz byl úplně něco jiného, než nač jsme byli zvyklí v podání Raula Julii (film The Addams family z roku 1991 a jeho pokračování v roce 1993) nebo Johna Austina v seriálu z 60. let. Ale ačkoliv jsou obě zpracování skvělá, pravdou je, že Guzmán byl ve své podstatě skvělou volbou. V původní předloze (a tím je myšlena ta komiksová) je totiž co do podoby nevěrnější. Tlustého Goméze můžeme vidět také v animované filmové verzi.

Raul Julia v roli Goméze z roku 1991
Morticie měla sestru
V původním seriálu se také objevuje postava Morticiiny sestry - Ophelie. Ale zatím co Ophelie miluje květiny, chodí celá v bílém a sbírá motýli, Morticie je zahalená v černé, libuje si v násilí a růžím střihá květy. Ophelie také měla být původně tou, kdo se měl provdat za Goméze. Ten si ale zamiloval její poněkud temnější verzi a zasnoubení zrušil. Obě ztvárnila stejná herečka - Carolyn Jones.
Ophelie se vyskytla ještě v pár dalších ztvárněních. V seriálu Wednesday sice přímo nefiguruje, je ale podle ní pojmenována kolej, do které mladá Addamsová chodí.

Carolyn Jones jako Ophelia Frump
Fester a Pugsley pod jinými jmény
Jak již bylo řečeno, jména postavy dostaly až při natáčení prvního seriálu. Herec Jackie Coogan dostal ohledně jména své postavy dokonce na vybranou. Buďto Fester nebo Repelli. A já myslím, že si zvolil dobře :)
Ken Weatherwax na výběr nedostal, ale stala se jiná věc. Původně vybrané jméno bylo zamítnuto, protože se tvůrci obávali, že by mohlo v tehdejších divácích vzbudit nevoli, jelikož bylo považováno za příliš „pikantní“. A tak vznikl Pugsley. Nicméně, nejspíš jako hold původní myšlence, se časem toto původní jméno v bláznivé rodince přece jen objevilo. Ve filmu z roku 1993 se Morticii s Gomézem narodí miminko, které ho dostane. Pokud jste viděli, už jistě víte. Pugsley měl být původně Pubert.

Jackie Coogen jako strýček Fester
Nestabilní rodinné vztahy
Co se týče vztahů v rodině, předlohy si v celku protiřečí. Když se vrátíme zpět ke strýčkovi Festrovi, v původním seriálu byl totiž strýcem Morticie. Ve filmech z roku 1991 a 1993 to ale byl Gomézův bratr.
Dalším příkladem je „babička“. Tady je to trochu oříšek. Původně se jednalo o matku Goméze se jménem Eudora Addams. Morticiina matka se jmenovala Hester Frump, která s nimi v domě nežila. Tady si navzájem protiřečí filmy z roku 1991 a 1993. V prvním díle Goméz říká, že zabití jeho matky byla jen nehoda. Logicky si tedy odvodíme, že babička musí být matkou Morticie. Jenomže v druhém díle, když Debbie s Festrem vykopou hrob, aby si z něj mohli vzít prsten, kterým by stvrdili své zasnoubení, Goméz poznamená, že s tímto prstenem byla pohřbena matka Morticie. A teď mi tedy povězte, kdo je teda ta bába, co ji mají v baráku?

Eudora Addams
A zase ten Puglsey
Tato postava byla zřejmě odsouzená k tomu neustále procházet změnami. Kromě jiného jména si totiž prošla velmi negativním evolučním procesem. Původní Pugsley byl v počátcích takovou menší obdobou strýčka Festra. Veselý, šílený a v pravdě geniální. Především se vyznačoval oblibou ve výbušninách. Ve většině ztvárnění ale působí spíše opožděně a je neustálou obětí sestřiných násilnických choutek. K původnímu charakteru postavy se tvůrci vrátili alespoň v animované verzi, kde je Pugsley přesně takový, jakým dříve býval.

Pugsley Addams
A ještě jedna zajímavost
Babičku v prvním díle devadesátkových filmů hrála jiná herečka (Judith Malina v roce 1991) než v díle druhém (Carol Kane v roce 1993). A věřte nebo ne, za celé ty roky, co ty filmy miluji a slovo do slova znám, jsem si toho nikdy nevšimla :)
A to je pro dnešek vše přátelé :)
Pokud se vám podařilo dočíst až sem, velice děkuji. Pevně doufám, že se vám článek líbil. Pokud ano, můžete v horní části článku dát odběr, aby vám v budoucnu nic neuniklo a pod článkem mrknout na odkazy s podobnou tematikou. Také budu ráda, když mi do komentářů hodíte nějaký typ na příště nebo pod zdroji informací kliknete na palec nahoru. A samozřejmě si zahlasujte v anketě ;) Ještě jednou díky a páček slimáček :)
Anketa
Zdroje informací:
https://www.postavy.cz/svet/addamsova-rodina/postavy/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Addams
https://www.csfd.cz/film/70850-rodina-addamsova/644332-morticia-the-matchmaker/recenze/
https://www.csfd.cz/film/17387-addamsova-rodina/prehled/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Charles_Addams