Článek
Nejen fanoušci Michaela Schumachera dnes symbolicky slaví jeho 55. narozeniny. Slovo „symbolicky“ je zde na místě, protože ani deset let od osudné nehody veřejnost stále nemá žádné konkrétní informace o zdravotním stavu sedminásobného mistra světa. Co ale víme takřka s jistotou je, že jeho současný stav mu neumožňuje narozeniny jakkoli oslavit. Dost možná si jich ani není vědom. Je tedy stále možné doufat v jeho uzdravení?
Na začátku byla naděje
K osudné nehodě došlo v blízkosti oblíbeného francouzského resortu Méribel, kam se Schumacher vydal se svým tehdy 14letým synem Mickem. Někdejší mistr světa byl krom svého řidičského umění i velmi zdatným lyžařem. Právě to ho možná přimělo, že ten den zatoužil po trochu větší dávce adrenalinu a vydal se mimo značené sjezdovky. To se mu stalo osudným poté, co najel na kamenitý výběžek pokrytý sněhem, upadl a hlavou narazil do skály. O síle nárazu svědčí mj. fakt, že jeho lyžařská helma se v jeho důsledku rozlomila na dvě části. Všichni lékaři se následně shodli, že kdyby ji neměl, býval by zemřel na místě.
I přesto, že se rozhodně nejednalo o banální nehodu, zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že by měla skončit tak fatálními následky. Záchranáři dorazili na místo během několika minut. Podle očitých svědků byl tehdy sedminásobný mistr světa při vědomí, ale na otázky zdravotníků odpovídal velmi zmateně, což je vedlo k podezření na vážnější poranění hlavy, takže přivolali vrtulník. Ten měl Schumachera původně dopravit do nemocnice v Moutiers, protože ale zraněný během transportu ztratil vědomí, bylo následně rozhodnuto o jeho přepravě na specializovanou kliniku v Grenoblu.
Naději střídá pesimismus
Prvotní optimismus, který pramenil z toho, že byl Schumacher po nehodě při vědomí, se poměrně rychle rozplynul. Ještě v den nehody prodělal německý pilot dvě operace, při nichž mu byly do lebky vyvrtány otvory s cílem snížit tlak na mozek. Během první tiskové konference uvedl zástupce ředitele nemocnice profesor Marc Penaud, že stav bývalého závodníka je mimořádně vážný a stanovení jakékoli prognózy je v tento moment nemožné. Následovala obrovská vlna podpory a solidarity, a to jak ze strany jeho bývalých rivalů a sportovních osobností obecně, tak i představitelů státu, včetně tehdejší kancléřky Angely Merkelové.
Proces probouzení z umělého spánku u vítěze 91 velkých cen začal koncem ledna 2014, ale teprve v červnu toho roku bylo oznámeno, že závodník se již v umělém spánku nenachází a nemocnici brzy opustí. Tak se i stalo a Schumacher byl za účelem další rehabilitace převezen do univerzitní nemocnice v Lausanne. Jeho manželka Corinna mezitím nechala přestavět jejich rodinné sídlo u Ženevského jezera na luxusní lékařské a rehabilitační centrum. V polovině roku 2015 pak tisková mluvčí zastupující Schumacherovu rodinu oznámila, že právě sem se Michael přestěhuje, tentokrát už natrvalo.
Neprostupné informační embargo
Kromě nesmírně nákladného rehabilitačního centra, ve kterém o bývalého mistra světa 24 hodin denně pečuje až 15 lidí, se Schumacherově manželce podařilo vybudovat takřka neprostupné informační embargo, pokud se jedná o jakékoli zprávy o jeho zdravotním stavu. Kardinál Richelieu říkal, že zrada je jen otázkou peněz. Tato pravda platila jak v 17. století, tak i ve století 21. a je proto až k nevíře, že se po celých 10 let od nehody žádná konkrétní informace o jeho zdravotním stavu nedostala na veřejnost. Fanoušci slavného pilota by jistě jakékoli novinky uvítali, na druhou stranu si však onen úzký okruh těch, kteří takové informace mají, zaslouží velké uznání za to, že respektuje přání rodiny a dosud se nenechal zlomit.
Je tedy ještě možné doufat?
Přestože relevantní informace chybí, laická i odborná veřejnost se shodují na tom, že mlčení v tomto případě znamená spíše špatné zprávy. Profesor Vladimír Beneš, přední český neurochirurg, již den po zmíněné nehodě v této souvislosti uvedl, že „úraz mozku je nepříjemný tím, že co už je jednou zničeno, je zničeno navždy.“ Zopakoval tak to, co často říká na svých přednáškách, tj. že centrální nervový systém neregeneruje. Rehabilitaci v případě Michaela Schumachera tedy není možné chápat stejně jako rehabilitaci po běžných úrazech. Později dodal: „Z těch zpráv, které mám ze sdělovacích prostředků, je ale čím dál jasnější, že jeho prognóza je velmi chmurná. Zlepšení tak může být v tom, že třeba navíc pohne jedním prstem.“
Zdá se, že čas dal našemu přednímu neurochirurgovi za pravdu. I přes dosud trvající informační embargo se zdá být čím dál pravděpodobnější, že zlepšení (pokud vůbec nějaké) zdravotního stavu Michaela Schumachera lze zřejmě očekávat maximálně v intencích, které nastínil profesor Beneš. Na druhou stranu víme, že i v medicíně se občas dějí zázraky a není pochyb o tom, že statisíce Schumacherových fanoušků, stejně jako všichni jeho blízcí, ani v den jeho 55. narozenin v zázrak věřit nepřestanou.
Zdroje:
- Crash.net. Michael Schumacher now: Skiing accident means F1 icon is out of the public eye - what do we know? (článek shrnující dostupné informace o zdravotním stavu M. Schumachera, odkaz ZDE).
- Český rozhlas. Schumacher bojuje po pádu na lyžích o život. Podporu mu vyjadřují fanoušci i sportovci. (článek obsahující rozhovor s profesorem Vladimírem Benešem, odkaz ZDE).
- Český rozhlas. Vladimír Beneš: Protonové centrum by mělo být dostupné všem. (rozhovor s profesorem Vladimírem Benešem z 11. září 2014, odkaz ZDE).
- NDTV.com. Michael Schumacher Ski Crash: What Happened in 2013 And What We Know Since Then (článek popisující okolnosti nehody, odkaz ZDE).
- PlanetF1.com. Michael Schumacher Accident: Separating Facts From Fiction 10 Years On. (článek shrnující posledních 10 let od nehody, odkaz ZDE).