Hlavní obsah

Jak správně zvedat těžké předměty při prolapsu: Bez bolesti a bez obav

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Síla žen s prolapsem

Správné zvedání těžkých věcí pomáhá ženám s prolapsem ulevit tělu. Naučte se techniky, které šetří záda i břišní oblast a zvyšují stabilitu – zvedejte bezpečně a bez bolesti.

Článek

Každé pondělí ráno se v projektu Síla žen s prolapsem věnujeme tématům, která nás posunují vpřed na cestě ke zdravějšímu a silnějšímu tělu. Dnes se podíváme na něco zdánlivě jednoduchého, co se ale často dělá špatně a může nám přidělat zbytečné problémy – zvedání těžkých věcí. Mnohé z nás vědí, že pokud se tato aktivita nedělá správně, může mít za následek zhoršení zdravotních obtíží, ale také bolesti zad a nepříjemný tlak v oblasti břicha. Ať už přenášíte tašku s nákupem, zvedáte děti, nebo jen přemisťujete těžší věci, správná technika vám ušetří spoustu potíží.

Síla pohybu: Jak se naučit zvedat s ohledem na tělo

Dlouhé roky jsem zvedala věci způsobem, který mi připadal rychlý a pohodlný – prostě jsem se ohnula a zvedla. Ale když se u mě objevil prolaps, každé zvedání začalo být utrpením. Bolest a omezený rozsah pohybu mi nedovolily se naplno ohnout, a někdy bylo zvednutí i obyčejné lžičky ze země těžký úkol. Po několika bolestivých pokusech jsem pochopila, že je nutné přistupovat k tělu s respektem a osvojit si správné techniky, které zmírní bolest a vrátí mi pocit jistoty. Tady jsou kroky, které mi při každém zvedání dávají oporu a ulevují namáhaným místům.

1. Nejdřív přikrčit kolena, pak zvedat

Když jsem začala měnit způsob, jakým zvedám věci, snažila jsem se vyhnout nejběžnější chybě – zkrátka se ohnout v pase a sehnout se dolů. To byl můj automatický pohyb, ale brzy jsem zjistila, že moje záda ani břicho si to nemyslí. Naučila jsem se, že správná technika je trošku jako mini-dřep: přikrčit kolena, nechat záda rovná a zapojit celé tělo, aby se o váhu postaraly hlavně nohy. No, pravda, ne vždy se mi to povedlo hned napoprvé tak, jak bych si představovala. Občas to skončilo podivným „tančícím dřepem“ nebo lehkou krizí rovnováhy, ale časem jsem tomu přišla na kloub, a díky tomu teď vím, že moje záda jsou spokojenější a já zvládám zvedání s lehkostí.

2. Držte předměty co nejblíže u těla

Když jsem se učila, jak správně zvedat těžké věci, zjistila jsem, že držet je co nejdál od těla není úplně nejlepší nápad. V tom jsem byla mistr – občas jsem se cítila jako baletka v cirkusu, když jsem se snažila udržet rovnováhu se zbožím v náručí. Ale pak jsem objevila kouzlo blízkosti! Držet předmět co nejblíže svému středu znamená, že váha se krásně rozloží, a moje tělo se cítí stabilnější. Takže příště, až se budete ohýbat pro těžkou tašku, pamatujte: čím blíž, tím lépe – a to nejen kvůli stabilitě, ale i proto, že obětí se zátěží rozhodně předejdete zbytečným bolestem.

3. Zapojte celé tělo, aby se odlehčilo

Při zvedání jsem často spoléhala jen na ruce nebo záda, což mě občas stálo víc, než bych si přála. Správné zvedání ale není o tom, aby jeden sval táhl celou váhu; je to týmová práce! Když jsem začala zapojovat nohy, střed těla a dokonce i ruce, všechno se změnilo. Tím, že jsem si mírně zatáhla břicho a aktivovala nohy, jsem dala svému tělu šanci, aby si rozložilo váhu a bylo v pohybu jako dobře naladěný orchestr. Najednou bylo zvedání mnohem snazší – a já se cítila jako superhrdinka, která si hravě poradí s každým úkolem.

4. Dýchejte ve správný moment

Dýchání, to je další „super síla“, kterou jsem při zvedání často zapomínala. Před každým zvedáním jsem se snažila zhluboka nadechnout, jako bych se chystala na hluboký ponor do bazénu, a při zvedání pomalu vydechovat. Ukázalo se, že to nebylo dobré a jen to celý proces zhoršilo – zato synchronizované dýchání mě opravdu drželo v rovnováze! Každý výdech mi pomáhal udržet kontrolu nad pohybem a zároveň snižoval tlak v břišní oblasti, což je obzvlášť důležité, když se snažíte nezhoršit si zdravotní obtíže. Takže příště, až se budete připravovat na zvednutí, nezapomeňte na svůj dech! Více v nové epizodě mého podcastu.

5. Zvedejte pomalu a vědomě

Ve spěchu jsme všichni občas překvapeni, co naše tělo zvládne – ale většinou to bývá překvapení, které byste raději nezažili. Při zvedání těžkých věcí jsem se naučila, že když se soustředím na každý krok, celé zvedání se stává šetrnější a méně riskantní. Můj pokus o rychlé zvednutí se často změnil v choreografii, kde jsem balancovala na jedné noze a doufala, že nespadnu. Každé přikrčení, přiblížení předmětu k tělu a zapojení svalů je důležité – a čím vědoměji to dělám, tím lépe se cítím nejen fyzicky, ale i psychicky. Takže se nebojte zvolnit a vychutnat si ten proces; uvidíte, že se za pár dní budete cítit jako nový člověk!

Praktické tipy pro zvedání, které oceníte v běžném životě

Jakmile se tento způsob zvedání naučíte a začne být součástí vašeho každodenního pohybu, rychle si uvědomíte jeho výhody. Vyhnete se bolestem zad, tlakům v břišní oblasti a celkově se budete cítit silnější. Když příště budete zvedat těžkou tašku nebo se ohýbat k něčemu na zemi, nezapomeňte na tyto kroky: přikrčte se, držte věc blízko u těla, zapojte celé tělo a dýchejte.

Každé pondělí nová inspirace a podpora

Pokud vás tyto tipy zaujaly, zvu vás k poslechu mého podcastu Síla žen s prolapsem, který vychází každé pondělí v 6:00 ráno. Každý týden sdílím nové praktické rady a zkušenosti, které vám mohou pomoci lépe se starat o své tělo a zvládat běžné úkoly bez zbytečného zatížení. Přeji vám krásné pondělní ráno plné inspirace a pocitu, že v tom nejste samy – ať už vás čeká cokoliv, jsem tu, abych vám pomohla na cestě k zdravějšímu, pohodlnějšímu životu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz