Hlavní obsah
Zdraví

Cvičení při prolapsu: Jak najít cestu k pohybu, síle a sebevědomí

Foto: Síla žen s prolapsem

Myslíte, že stačí jen posilovat pánevní dno? Já to tak dříve vnímala, ale postupně jsem zjistila, že je třeba zapojit celé tělo.

Článek

Pokud se potýkáte s prolapsem nebo slabším pánevním dnem, vím přesně, čím procházíte – prošla jsem si tím taky. Možná vám to zní povědomě: občas máte pocit, že vás tělo zradilo, že už nikdy nebudete běhat, skákat, dělat věci s lehkostí. Taky jsem měla tyhle obavy. Ale dneska, ve skoro padesáti, opět běhám, skáču, cvičím s radostí, a cítím se silnější než kdy dřív.

Jak jsem se k tomu dostala? Naučila jsem se, že cvičení při prolapsu je trochu jiná cesta – je to víc než jen posilování pánevního dna. Jde o propojení celého těla a zapojení mysli. Problémy s pánevním dnem nejsou výjimečné a ani neřešitelné, když víte, jak na to. Pojďme na pár tipů, které jsem si osvojila a které můžou pomoct i vám.

1. Správné dýchání je základ

Dech dokáže zázraky. Když se při cvičení nadechnete až do břicha, propojí se pánevní dno a hluboké svaly, což přináší stabilitu a podporu. Nádech dolů do břicha, výdech spojený s jemným zapojením svalů pánevního dna – je to maličkost, která postupně tvoří pevné základy. Dýchání pomáhá uvolnit napětí a posiluje, aniž by přetěžovalo.

2. Pružnost i síla pánevního dna

Pro pánevní dno není dobré ho přetížit neustálým posilováním. Klíčové je najít rovnováhu – stejně jako záda potřebují pružnost i stabilitu, potřebuje to i pánevní dno. Když cítíte napětí nebo bolest, pomáhá jemné uvolňování. Naopak při oslabení, třeba po období bez pohybu, vám jemné, ale pravidelné posilování vytvoří pevnou základnu, aniž by tělo přetížilo.

3. Neposilujte jen pánevní dno, zapojte celé tělo

Kdysi jsem si myslela, že musím zamakat hlavně na pánevním dně. Ale brzy jsem zjistila, že stabilitu a jistotu mi dává zapojení celého těla. Stabilizační svaly zad, břicha, a všechny ty malé svaly, které nás podporují jako celek – tyto svaly nejsou jen „doplněk“, ale jsou klíčem. Pilates a jemná jóga mi pomáhají pracovat se stabilitou i pohyblivostí v plynulém pohybu. A to vám povím – to je pak radost z pohybu.

4. Sebevědomí roste s každým malým krokem

Pravidelné cvičení přináší postupné změny. Cítíte, jak tělo dokáže víc, a začnete mít k sobě větší důvěru. Sebevědomí není jen o tom, jak vypadáme, ale jak se cítíme. Každý drobný úspěch vám vrátí kousek důvěry ve vlastní tělo – a to stojí za to.

Jak začít?

Začněte jednoduše. Krůček po krůčku. Postupně poznáte, že stabilita a síla se vrací. A pokud se chcete inspirovat dál, mrkněte na můj podcast, kde se každý týden věnuji cvičení, tipům na propojení těla i mysli a podpoře na vaší cestě. Najdete ho každé pondělí v 6 hodin ráno – přidáváme tam rady a nápady, jak se cítit lépe nejen fyzicky, ale i psychicky.

Cvičení vám přinese radost a znovu pocit jistoty. Stačí chuť začít a udělat něco pro sebe. Tohle není jen o fyzičce – je to cesta, jak si vážit svého těla a plně si užívat život.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz