Hlavní obsah
Cestování

Lingvistické jednohubky Evropy: Skotština

Foto: Pixabay

Skotská vlajka obsahuje bílý kříž, který symbolizuje ten, na kterém byl ukřižován svatý Ondřej, jež je patronem Skotska.

Jaký je rozdíl mezi skotštinou a skotskou gaelštinou? Není skotština jen pouhým dialektem angličtiny? To vše a více se dozvíte v cestopisně-lingvistické rubrice Lingvistické jednohubky Evropy.

Článek

Jazyk Skotů

Tentokrát věřím, že region, o kterém budu v tomto vydání psát, nemusím představovat tolik do hloubky. Skotsko, zemi proslulou především svými majestátními pohořími, historickými městy, nebo také kouzelnými jezery a zálivy, pro které mají Skotové jeden pojem, loch, zná snad každý, a spousta z nás nejspíše někdy po cestě do tohoto kouta světa zatoužila. Jakým jazykem se však ve Skotsku hovoří? Ti z vás, kteří toho o Skotsku něco trochu ví, mi nejspíše nabídnou dvě odpovědi: angličtina, ale také i skotská gaelština. No jasně, však o tom tenhle článek bude, ne? Skotština, skotská gaelština, to je to stejné, ne? Jenomže to tak není. V tomto případě hovoříme o dvou rozdílných jazycích.

Skotština vs. skotská gaelština

Nejzásadnějším rozdílem mezi těmito jazyky je ten, že se řadí do jiných skupin indoevropských jazyků. Skotština je jazykem germánským, zatímco skotská gaelština spadá do skupiny keltských jazyků. Od tohoto rozdílu se dále odvíjejí další, jako původ nebo samostatné prvky jazyků. Velkým rozdílem je též to, že skotská gaelština je brána jako ohrožený jazyk, jelikož jím plynně hovoří jen pouhých asi 70 000 lidí, zatímco skotštinu ovládá asi 1,5 milionu lidí. Skotská gaelština je z pohledu původnosti na území Skotska brána jako původní jazyk dnešního obyvatelstva Skotska, zatímco skotština začala vznikat až o pár století později.

Foto: Adam Dent, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Mapka rozšíření skotštiny a skotské gaelštiny ve Skotsku. Skotská gaelština, menšinový jazyk, dodnes přežívá hlavně na severozápadě Skotska, převážně na souostrovích Vnější a Vnitřní Hebridy, zatímco skotština dominuje většině jižního a východního Skotska.

Proč tedy tyto názvy?

Proč tedy původní jazyk Skotska nenese název skotština? Důvod je prostý. Skotština, jazyk, který vznikl ze severních dialektů angličtiny, přišel někdy okolo 11. a 12. století do nížinných částí Skotska, kde se také nachází jeho největší města, jako jsou Edinburgh, Glasgow, Dundee a Aberdeen. Dnes je nejvíce zakořeněná právě v okolí města Aberdeen. To, že se v mocenských centrech země začala čím dál tím více prosazovat skotština, zapříčinilo vytlačení skotské gaelštiny na venkov. Na gaelštinu se začalo pohlížet jako na jazyk nižších vrstev a jelikož Anglie měla vždy ve Spojeném království největší moc, o pár století později se i mimo angličtinu ustanovily tyto dva názvy, kterými se dva jazyky rozlišují dodnes. Název gaelština pochází z názvu etnolingvistické skupiny obývající Irsko a Skotsko, do níž původní jazyk Skotů spadá.

Samostatný jazyk, či ne?

Díky svému původu úzce spjatým s angličtinou není úplně jasné, zda skotštinu považovat za samostatný jazyk či dialekt angličtiny. V praxi se považuje spíše za vlastní jazyk, jelikož od skotského dialektu angličtiny se liší, ale úroveň vzájemné srozumitelnost mezi angličtinou a skotštinou je relativně vysoká (nižší než mezi češtinou a slovenštinou). Toto však nastoluje velkou otázku: kde je hranice mezi dialektem a samostatným jazykem? Co když je třeba slovenština dialektem češtiny, nebo naopak, když si spolu tak dobře rozumíme? Jako pomyslná hranice se uvažuje kultura a tradice. Skotština má dlouholetou samostatnou literární tradici a stovky let se již vyvíjí jako samostatná řeč. V tomto smyslu na ni tedy lze pohlížet jako na jazyk, ale posuďte sami:

Skotština

The nicht wis cauld an dark, an the wind blew throo the trees. Jamie juist telt me a braw tale aboot the auld days whan he wis a wee laddie in the toon. We sat roond the fire, sharin stories an laughin heich.

Angličtina

The night was cold and dark, and the wind blew through the trees. Jamie just told me a fine story about the old days when he was a little boy in the town. We sat around the fire, sharing stories and laughing loudly.

Jaké je Skotsko?

Bohužel, Skotsko se mi nikdy navštívit nepoštěstilo. I přesto se Vám ho pokusím letmo představit. Skotsko je velmi členitá země oplývající kouzelnými jezery, zálivy, horami, údolími, skalními útvary a na západě a na severu i překrásnými ostrovy. Kulturně se region liší, zvyky i lidé jsou trochu jiné v nížinách, ve Skotské vysočině, na vzdálených ostrovech, ale všechny obyvatele všech těchto krajin spojuje skotská sounáležitost.

Foto: Pixabay

Jedním z typických a asi nejroztomilejších znaků Skotska je velmi odolné plemeno tura domácího, vyšlechtěné speciálně pro přežití tvrdých podmínek panujících v horách Skotska, skotský náhorní skot.

Foto: Pixabay

Nejtypičtější součástí skotské kultury je hudební nástroj dudy a tradiční součást národního kroje mužů, kilt, kterému se též přezdívá „skotská sukně“.

Foto: Pixabay

Jezero Loch Lomond je největší jezero ve Skotsku, nachází se v jižní části Skotské vysočiny, nedaleko města Glasgow.

Foto: Pixabay

Malebné údolí Glen Coe, které protíná silnice z města Fort William do Glasgow, sloužilo i jako kulisa ve filmech Harry Potter; natáčely se zde scény z okolí Hagridovy chatrče.

Foto: Pixabay

Známá skalní formace Old Man of Storr se nachází na ostrově Skye v souostroví Vnitřní Hebridy.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám