Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Sehnat práci po padesátce nemusí být vůbec žádný problém

Foto: Pexels

Ilustrační foto.

Proč firmy nechtějí zaměstnávat starší zaměstnance? Jde pouze o předsudek, nebo negativní zkušenosti zaměstnavatelů? V práci je nyní třeba se rychle orientovat, stále se učit, umět rychle komunikovat a přizpůsobit se novým trendům. Dokáže to každý?

Článek

Mladí versus starší při shánění zaměstnání. Kdo je skutečným přínosem pro zaměstnavatele? Mladí mají čerstvě nabyté znalosti, lepší paměť, ve srovnání se zaměstnanci třeba po šedesátce i lepší zdraví, také mají elán do práce. Jenže u mladých žen se dá předpokládat, že za čas otěhotní, firmu opustí na kratší či delší čas, pokud už děti mají, je jasné, že s nimi budou muset být každou chvíli doma, protože děti prostě stůňou. Mladí muži mají často nezvykle vysoké nároky na finanční ohodnocení, dokonce se dá předpokládat, že nároky se budou stupňovat, tak jak založí rodiny a narostou jejich výdaje. Starší zaměstnanci jsou už většinou zajištěni, nemusí na platy tolik tlačit, ženy mají splněné své mateřské povinnosti. A hlavní předností jsou jejich zkušenosti a nabytá praxe.

Pokud se padesátník chce dostat na pozici uprostřed mladého kolektivu, musí kolektiv přijmout a musí se s ním sžít. Také se musí smířit s tím, že šéfovat mu budou mnohem mladší lidi. Musí prostě uznat styl firmy a jejího mladého ducha. Nemůže ohrnovat nos nad novotami a poučovat. Je třeba se oprostit od starých a zajetých pracovních praxí a přijmout podmínky nové. Ne každá firma mávne nad starším uchazečem rovnou rukou, ale mávne rukou nad odlišným. Ale to je tak všude ve společnosti. Jedinec, který se nedokáže z nějakého způsobu zařadit a vybočuje, je kolektivem vypuzován. Je ovšem možné, že firma už může mít se staršími zaměstnanci, kteří do mladšího kolektivu prostě nezapadli, své neblahé zkušenosti a další uchazeče odsoudí jen na základě jejich věku. Je věk pouhé číslo, nebo je to velice důležitý údaj? To už má ovšem každý nastavený sám v sobě.

A jak na to, když opravdu stojíte o práci v mladším kolektivu? Je jasné, že si musíte dobře srovnat v hlavě, jestli to ustojíte. Jestli nebudete cítit ponížení, už jen proto, že šéfovi nebo šéfové bude třeba o dvacet let méně. Dokážete bez problémů vplout do mladého kolektivu, jako by se nechumelilo? Pokud ano, jdeme na to.

Věk je pouze číslo. To bude naše motto

Chcete získat práci, opravdu o ni stojíte a jste přesvědčeni, že ji dobře zvládnete. Je jedno, jestli chcete pracovat na pozici recepční nebo rovnou šéfovat celému oddělení. O firmě si zjistíte, co nejvíce informací. Sestavíte životopis a odešlete ho. Pozor. Životopisy se dnes už píší jinak než před čtvrt stoletím, vzory jsou na internetu. Na správně napsaném životopisu záleží. Nyní se už nastavíte na pozitivní přístup. Vypustíte z hlavy pochybnosti o tom, že vás stejně nevezmou, nebudete poslouchat negativistické řeči kamarádů a kamarádek. Posílíte své sebevědomí. Máte na to a s tím do toho jdete.

Nyní se čeká na krok firmy. Slušná firma se ozve v každém případě. Může se ozvat telefonicky. Zde číhá první nástraha. Jakmile vidíte příchod hovoru z neznámého čísla, začínáte se usmívat na váš mobil. Začínáte se těšit na novou práci. Pokud je to opravdu ona firma, mluvíte optimisticky, lehce suverénním veselým tónem. Nervozita, únava, nevraživost je z tónu dobře poznat a už nyní můžete ztratit své body. V žádném případě nevyslovujete, že něco nejde. Pohovor ve středu? Ano, samozřejmě, není problém, už se moc těším. I kdybyste měli ten den narvaný, tak to pro vás nesmí být problém. Problém před pohovorem je začátek konce.

Na pohovor je třeba se připravit.

Předem si připravíte odpovědi na některé otázky, které vás můžou pravděpodobně potkat: Co můžete firmě přinést? Zde je třeba zdůraznit svoji nezanedbatelnou praxi, kterou strčíte mladší uchazeče do kapsy. Proč, jste si vybrali zrovna tuto profesi? Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? Co vás motivuje? Proč máme vybrat právě vás? Můžete uvést vaši flexibilitu, rodina je zabezpečená, žádné výpadky v práci se konat nebudou, můžete být k dispozici v případě potřeby i přesčas.

Nyní je třeba dokázat, že věk je pouhé číslo. Pohovor je věc zásadní a na první pohled se opravdu dá. Je třeba se hodit trochu do pucu. Kadeřník, obarvení šedých odrostů a důležitá je také volba správného oblečení. Zapomeňte na kraťasy, sandály, vytahaná trička, ošoupané džíny, hluboké dekolty, kraťounké sukně nebo vysoké podpatky. Ideální je lehce mladistvé oblečení, ve kterém se budete cítit dobře a nebudete z něj zbytečně nervózní. Tričko s límečkem, pěkná halenka. V chladném období je vhodné vrstvení oblečení s mladistvým, nevšedním efektem, který zaujme. Páni se oholí a dámy nalíčí a zlehka navoní, šperky se hodí mladistvé a moderní třeba z dílny Pandora. Pokud se ucházíte o vyšší pozice, je nutné zvolit i oblečení reprezentativnější.

Vyrazit s úsměvem, hlavu vzhůru, nehrbit se a netvářit se jako kakabus. Milý úsměv, optimismus, zdravé sebevědomí. Při pohovoru se tvařte pozitivně, dívejte se do očí, nežmoulejte kapesníky, nebuďte nervózní. Je dobré jevit opravdivý zájem o práci právě pro tuto firmu a při dotazu na znalosti toho či onoho přiznat dle pravdy, že s tímto jste se ještě nesetkali, ale nebude problém si dovednosti nebo znalosti doplnit.

Myslíte si, že jde o pouhou teorii? Ne. Je potvrzena mojí praxí. Nejmenovaná farmaceutická společnost hledala vysokoškoláky s lékařským nebo lékárenským vzděláním úplným či probíhajícím, na jednorázový několikaměsíční, ale velice dobře placený projekt. Díky letitým zkušenostem jsem měla opravdu přehled, vzdělání nikoliv. Byla jsem přijata já a čtyři mladí medici, mladší než mé vlastní děti. Vstupní školení jsem absolvovala s úsměvem na rtech, který ještě více rozzářil dotaz školitele (mimochodem o mnoho let mladšího, než jsem já). Jste tu všichni studenti? A prohlížel si naše obličeje. Že by se můj optimistický přístup podepsal i na výrazu mého opotřebovaného já? Hrdě jsem zvedla ruku a prohlásila: „Já už student dávno nejsem, ale zase mám bohaté zkušenosti.“

Na závěr je nutné říct, že pochopitelně napoprvé to vyjít zdaleka nemusí. Důležité je neztratit víru a zkoušet dál. Také je dobré si uvědomit, že už dávno je pryč doba, kdy se na jedné pracovní pozici pracovalo desítky let. Pokud je nezbytností zajistit si zdroj obživy, je normální přijmout i zaměstnání, které není úplně podle vašich představ a mezi tím hledat dále.

Zdroj:

https://homeofficeprace.cz/rady/jak-se-pripravit-na-pohovor/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reakce na článek

  • Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

    Související témata:

    Sdílejte s lidmi své příběhy

    Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz