Hlavní obsah
Rodina a děti

Společné spaní s miminkem má řadu výhod a je dáno geneticky. Nenechte si namluvit, že je špatné

Foto: smpratt90 / Pixabay.com

Miminko

Maminky si musí vyslechnout mnoho nevyžádaných rad, které jsou sice míněny v dobrém, ale ne vždy odpovídají potřebám miminka. Jedním z diskutovaných témat je společné spaní, které jedni kritizují a druzí na něj nedají odpustit.

Článek

Když se narodilo mé první dítě, slyšela jsem ze všech stran, že hlavně musí spát v postýlce. Již v porodnici mi kladli na srdce, jak nebezpečné je pokládat si dceru vedle sebe.

Vyhrál instinkt

Doma jsem poté vyslechla mnoho nevyžádaných rad o tom, jak musí dcera spát ve svém, jinak ji zalehnu a mohla by umřít. Některé rady nebyly takto morbidní a jen zahrnovaly upozornění, že si ji rozmazlím.

Byla jsem vyděšená prvorodička a raději jsem dceru odkládala do postýlky vedle postele, abych jí neublížila. Navíc jsem byla tak vyděšená, že jsme měli i monitor dechu, a tedy nešlo, aby spala jinde.

Naštěstí zapracovala má rodičovská intuice a po pár týdnech jsem dceru měla u sebe v posteli každou noc. Obě jsme se uklidnily a já se konečně vyspala, protože dcera byla klidnější. Navíc ten pocit usínat a probouzet se vedle svého dítěte? Ten byl k nezaplacení!

U syna jsem už od začátku věděla, že bude spát se mnou a přiváděla jsem v porodnici sestřičky k šílenství, když jsem si ho pokládala k sobě s tím, že je nám takhle spolu dobře.

Společné spaní je normální

Je nutné si uvědomit, že oddělený spánek má velmi krátkou historii. Není tomu tak dlouho, co všichni spali v jedné místnosti.

Středověké záznamy evropských spánkových návyků z pátého století podle The Guardian ukazují, že spánek byl společenskou praxí, kdy nebylo neobvyklé přijímat návštěvy nebo procházející cestující do ložnice nebo kdy mnoho členů rodiny spalo v jedné posteli.

Spánek s ostatními byl často považován za způsob, jak zvýšit osobní bezpečnost, šetřit zdroje a vytvářet teplo.

Teprve kolem 15. století se stal spánek ve více místnostech projevem bohatství.

Nic to ale nemění na tom, že biologicky je instinktem savců spát se svými mláďaty. Navíc je důležité uvést, že lidská mláďata jsou jedním z nejvíce nezralých savců při narození a potřebují relativně více péče než ostatní savci.

Společné spaní je důležité pro kojení

Web Raised Good uvádí studii brazilských vědců. Ti zkoumali roli společného spaní v posteli ve vztahu ke kojení. Zjistili, že mezi dětmi, které byly výlučně kojeny ve třech měsících, bylo 75 procent těch, které spaly s matkou, stále kojeno ve věku 12 měsíců, ve srovnání s 52 procenty těch, které spaly ve své postýlce.

Není se proto čemu divit, že La Leche League International společné spaní doporučuje. Studie totiž zároveň ukazují, že matky, které spí se svými dětmi, kojí častěji, a tedy mají více mléka.

Navíc také matky rychleji uspokojí potřeby miminka a vyspí se více než matky, které k dítěti musí vstávat.

Takže až vás příště někdo bude strašit, že své dítě zalehnete nebo ho rozmazlíte, jen se na něj mile usmějte a večer se v posteli přitulte ke svému miminku. Uděláte tak to nejlepší pro vás pro oba.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz