Článek
Sledovat vývoj digitální generace dětí, která se stále méně konfrontuje s přírodou v přírodě, je smutný příběh současné doby. Dospělí mají pocit, že to dětem nahradí víkendovými výlety do zoologických zahrad, jenže nechápou, že děti tu fikci cítí. Není to reálné dobrodružství, není to vlastně žádné dobrodružství. Děti touží skutečně poznávat a je jen na nás, zda jim to umožníme nebo ne. Podlehneme-li vlastní pohodlnosti, odcizíme nastupující generaci od přirozenosti, kterou příroda a divočina symbolizuje. Děti chtějí zvířata skutečně chránit, jsou jimi fascinováni, ale místo využití této magické energie dětství, jim vnutíme zvířata v zajetí, namísto opravdové možnosti býti součástí světové ochrany přírody a ohrožených druhů zvířat. Máte pocit, že je to nereálné?
Když český spolek Justice for Nature (člen IRF od 2018) na světových kongresech International Ranger Federation představuje pravidelně svůj monitorovací projekt Oko Země a jeho kontinentální programy Oko tygra (Sumatra), Oko medvěda (Slovensko), Oko jaguára (Kostarika), Oko tygra II (Nepál), Oko vlka (Česká republika) a Oko oceánu (Kostarika), tak se rangeři ptají na základní otázku: „Kde berete peníze na financování fotopastí?“ Odpovědí rangerům a ředitelům národních parků napříč kontinety je: „Fotopasti pro Oko Země podporují děti, žáci a studenti českých a slovenských škol.“ Je úsměvné sledovat otevřená ústa a nevěřící pohledy všech zúčastněných. Tento systém spolupráce mezi organizací Justice for Nature, projektem NEPZ a školami je zcela unikátní a hlavně funguje již od roku 2014, kdy byl zahájen první program Oko tygra na Sumatře.
Nejbohatší ekosystémy planety Země (NEPZ)
Od roku 2012 vstoupil do českých a moravských škol EVVO projekt NEPZ, který si vzal za cíl vzdělávat a vychovávat žáky a studenty tím nejpoutavějším způsobem o ochraně přírody. Žádné škrobené teorie, ale ryzí praxe a tuny skutečných příběhů. Za tímto projektem stojí lidé, kteří mají napotápěno více než 5000 ponorů, jsou to kapitáni lodí, piloti dronů, rangeři, členové monitorovacích i proti-pytláckých týmů a zároveň členové International Ranger Federation. Tito lidé přednáší a prezentují o své práci na světových kongresech (9th WRC IRF Nepál 2019, Global Ranger Congress Azorské ostrovy 2023, 10th WRC IRF Francie 2024) a zároveň vzdělávají na českých a moravských a dokonce i slovenských školách.
Oko Země
Oko Země je naprosto unikátní projekt zaměřující se na monitoring ohrožených druhů zvířat s pomocí fotopastí, které slouží nejen k dokumentaci života a chování divokých zvířat v jejich přirozeném prostředí, ale též k odhalování a demaskování pytláků. Jedná se o ryze česko-slovenský projekt, na kterém velmi významně participují partnerské školy projektu Nejbohatší ekosystémy planety Země (NEPZ). Ty podporují nákup „školních“ fotopastí pro Oko Země. Tímto způsobem jsou prováděny monitoringy v nejvýznamnějších národních parcích světa, jakými je například NP Gunung Leuser na Sumatře (UNESCO), mezinárodní park La Amistad (UNESCO), ACG Guanacaste (UNESCO), NP Tapanti, NP La Cangreja nebo NP Palo Verde, všechny v Kostarice. Školní dětské fotopasti pomáhají též s monitoringem tygrů bengálských v NP Bardia v Nepálu. V minulosti byly fotopasti rozmístěny též v Africe v Ugandě v Ziwa Rhino Sanctuary a další kamery byly poskytnuty organizaci ICORP do Mozambiku. Jedná se historicky o stovky fotopastí, které byly a jsou aktivně zapojeny do mezinárodní spolupráce na výzkumu, ochraně kriticky ohrožených druhů zvířat, odhalování pytláctví a vzdělávání dětí i široké veřejnosti. Díky tomuto systému je natočeno 20 filmových dílů pro školy.
Oko oceánu
Od roku 2023 byl zahájen též nový monitorovací program Oko oceánu, kde se však nepoužívají fotopastí, ale školáci podporují provoz výzkumné ochranářské lodi The Spartan. Tato loď je využívána pro monitoring mořských savců, zejména keporkaků dlouhoploutvých v zálivu Santa Elena. Ani náhodou se zde nejedná o pouhý výzkum, ale zejména o ochranu zálivu velryb před průmyslovým využíváním a výstavbou nákladního lodního přístavu, což by zničilo IMMA reprodukční zónu keporkaků dlouhoploutvých. Právě pravidelný monitoring s lodí The Spartan přináší tolik potřebná data, která jsou využívána nejen pro identifikace velryb a určení jejich migračních tras, ale též jako silné environmentální argumenty proti snaze tento záliv využít pro mezinárodní lodní nákladní přepravu. Jen málokdo ví, že je ročně zabito kolizemi s nákladními loděmi více než 20 000 velryb! (1)
Ambasadoři velryb
Je až neuvěřitelné, že se Česká republika zapojila do mezinárodní ochrany velryb v přímé akci, nejenom členstvím v Mezinárodní velrybářské komisi (IWC). Právě čeští školáci nesou tuto modrou vlajku a stávají se Ambasadory velryb (2). Kromě krásného certifikátu děti získají též 50 nádherných fotografií z monitoringu velryb. Místo politických událostí a vojevůdců, tak mohou školní nástěnky nést poselství a informace o ochraně velryb, což je nádherný EVVO krok vpřed. Je to na každém z nás.
Zdroj (1): https://www.thedailyherald.sx/islands/cruise-ships-shipping-vessels-kill-20-000-whales-every-year
Zdroj (2): https://nepz.cz/nepz-pro-divocinu/