Hlavní obsah
Názory a úvahy

„Už nikdy“ nesmí být fráze: O povinnosti kritizovat izraelské akce v Gaze

Pásmo Gazy se stalo symbolem našeho kolektivního selhání ve všech ohledech (jak z historického hlediska, tak z hlediska současné situace).

Článek

Zvěrstva 20. století vedla k založení Organizace spojených národů, kodifikaci všeobecných lidských práv a povinnosti chránit civilisty v ozbrojených konfliktech podle mezinárodního práva. Dnes však opět čelíme tragédii - a díváme se na utrpení s prázdným pohledem. Pásmo Gazy se stalo symbolem našeho kolektivního selhání.

I. Lidsko-historický imperativ

Šoa bylo propastí civilizace - průmyslově organizované masové vraždění podporované zvráceným státním rozumem a legitimizované „bezpečnostními požadavky“. Svět přísahal: „Už nikdy“ a z této přísahy vzešla Charta OSN, Ženevská úmluva a Mezinárodní trestní soud.

Tento imperativ však platí univerzálně - jinak nemá cenu. Zavazuje nás nejen pamatovat, ale i jednat, když jsou porušovány zásady, které se zrodili z utrpení milionů lidí.

II. Gaza: Civilizace opět selhala

Více než 53 000 mrtvých, většinou žen a dětí. Nemocnice a školy OSN jsou bombardovány. Systematicky jsou přerušovány a záměrné blokovány dodávky vody, elektřiny a potravin. Lidé umírají hlady a na sepsi, ne jen ‚na rakety‘. To nejsou vedlejší škody - to je strategie.

Podle BBC bylo v pásmu Gazy poškozeno nebo zničeno až 61 % budov[^1]. Ztráty na bydlení jsou tak závažné, že 90 % obyvatel je bez domova. OSN hovoří o více než 37 milionech tun sutin[^2]. To není vedlejší efekt - jedná se o vylidňování prostřednictvím destrukce.

III. Kritika je povinnost, ne antisemitismus

Izrael je stát - ne dogma. Kritika izraelské politiky není antisemitismus. Naopak: ti, kdo mlčí ze strachu z nesprávné interpretace, zrazují univerzální hodnoty, na nichž je naše společnost založena. Šoa nedává Izraeli morální právo k násilí, ale zvláštní morální odpovědnost k umírněnosti.

Pokud je dnes porušováno mezinárodní humanitární právo, musíme to pojmenovat - ne navzdory Osvětimi, ale právě kvůli ní.

IV. Bezmoc institucí - a odpovědnost nás všech

Organizace spojených národů byla odsunuta do role diváka. Rada bezpečnosti se blokuje, Evropa reaguje příliš pozdě, příliš slabě a váhavě. Mezinárodní právo však není bezzubý ideál. Žije jen tehdy, když ho bráníme.

Zatykače Mezinárodního trestního soudu nejsou skandálem, ale připomínkou toho, že nikdo není nad zákonem. Žádný premiér, žádný generál, žádný stát. Každý, kdo nyní tyto instituce delegitimizuje, ničí kompas civilizace, který jsme po roce 1945 tak usilovně budovali.

V. Objektivní analýza: posouzení podle mezinárodního práva

(a) válečné zločiny podle článku 8 Římského statutu

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač na premiéra Netanjahua a bývalého ministra obrany Gallanta na základě obvinění ze zásahů proti civilistům a použití hladu jako válečné zbraně[^3].

(b) zločiny proti lidskosti podle definice v článku 7.

Systematické vysídlování, ničení civilní infrastruktury a záměrné omezování prostoru pro přežití jsou považovány za znaky zločinů proti lidskosti[^4].

c) Možné charakteristiky genocidy

Odborníci OSN poukazují na to, že jednání Izraele má znaky genocidy podle článku 6 Římského statutu - včetně cíleného ničení sociálních zdrojů obživy[^5].

VI. Obrana humanity

Pohled na Gazu je pohledem do zrcadla - a my si musíme položit otázku, zda jsme stále připraveni nejen požadovat humanitu, ale také ji prosazovat. Ne v nenávisti. Ne v odplatě. Ale jasnou, právně podloženou a morálně oprávněnou kritikou.

VII. Eroze normativního základu

Mezinárodní právo, úmluvy o lidských právech, Ženevské konvence - nic z toho nejsou abstraktní konstrukty, ale výsledky kolektivního procesu učení. Jsou kodifikovanou realizací potřeby svázat moc, omezit násilí a zachovat lidské i v nelidském.

Tyto zásady vycházejí ze základního celosvětového konsensu:
že určité činy nesmí být nikdy tolerovány. Každý stát, každá armáda, každý vůdce je musí dodržovat - bez výjimky, bez přetvářky.

Pokud je tento konsenzus selektivně porušován a není sankcionován, pak je nejen relativizován, ale i podkopáván. Legitimita práva není dána jeho přirozeností, žije z jeho rovnosti v nároku a z jeho asertivity v případě nouze.

Každý, kdo se z politických důvodů, z komplexu historické viny nebo z ideologického zaujetí dívá jinam, když jsou porušovány zásady, se podílí na rozpadu tohoto řádu.

Je to jako kdyby společnost ignorovala své vlastní zákony, přestala prosazovat své instituce a dovolila, aby se její jurisdikce stala fraškou. Začíná to taktickým mlčením a končí rozpadem samotných pravidel.

Právě proto není kritika izraelského jednání útokem na řád, ale jeho obranou. Řád, který se nedokáže bránit svým vlastním rozporům, se stává skořápkou. Mezinárodní právo nesmíme přenechat cynikům.

„Už nikdy“ je závazek, nikoli prázdná fráze. A ti, kdo dnes mlčí, jsou spoluviníky.

Výčet nejdůležitějších bodů z dokumentu: „Nikdy více“ nesmí být frází: O povinnosti kritizovat kroky Izraele v Gaze

  • Kontext: Zvěrstva 20. století vedla k založení OSN a zavedení lidských práv, která jsou však v současné době v pásmu Gazy porušována.
  • Lidský historický imperativ: "Nikdy více" byla přísaha po šoa, která vedla k Chartě OSN a Ženevským dohodám. Tento imperativ musí platit univerzálně.
  • Situace v Gaze:
    • Více než 53 000 mrtvých, z toho mnoho žen a dětí.
    • Bombardování nemocnic a škol OSN.
    • Systematické přerušení dodávek vody, elektřiny a potravin.
    • Až 61 % budov bylo poškozeno nebo zničeno.
    • 90 % obyvatelstva je bez domova.
  • Kritika je důležitá: kritika izraelské politiky není antisemitismus, ale povinnost bránit univerzální hodnoty.
  • Bezmocnost institucí: OSN a Evropa reagují příliš slabě; je třeba bránit mezinárodní právo.
  • Posuzování podle mezinárodního práva:
    • Válečné zločiny: Zatykače na izraelské politiky za útoky na civilisty a hladovění jako válečnou zbraň.
    • Zločiny proti lidskosti: vysídlení, ničení a omezování životního prostoru.
    • Možná genocida: experti OSN vidí její příznaky.
  • Bránit lidstvo: Kritika je nutná z právního a morálního hlediska.
  • Eroze normativního základu: Pokud je mezinárodní právo selektivně porušováno a není sankcionováno, je podkopáváno.
  • Mlčením se stáváte spoluviníky: kdo se dívá jinam, podílí se na rozkladu mezinárodního řádu.
  • "Už nikdy" je povinnost: mlčením se stáváte spoluviníkem.

Poznámky pod čarou

[^1]: Zprávy BBC. „Konflikt v Gaze: Satelitní snímky ukazují rozsah zkázy.“ 2025. [Odkaz](https://www.bbc.com/news/world-middle-east-68006607)

[^2]: Wikipedie. „Válka v Izraeli a Gaze od roku 2023“. [Odkaz](https://de.wikipedia.org/wiki/Krieg_in_Israel_und_Gaza_seit_2023)

[^3]: ICC. „Vydány zatykače na izraelské představitele“, 2024 [odkaz](https://en.wikipedia.org/wiki/International_Criminal_Court_arrest_warrants_for_Israeli_leaders).

[^4]: Human Rights Watch. „Zločiny proti lidskosti v Gaze“. 2024." [Odkaz](https://www.hrw.org/video-photos/video/2024/12/20/gaza-israels-crimes-against-humanity-gaza)

[^5]: OHCHR. „Experti OSN varují před rozvíjející se genocidou“. Květen 2025." [Odkaz] (https://www.ohchr.org/en/press-releases/2025/05/end-unfolding-genocide-or-watch-it-end-life-gaza-un-experts-say-states-face)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz