Článek
Je sůl stále ještě nad zlato? A kdo je dnes jejím největším producentem? Podobnými otázkami se zabývá článek v peruánském deníku La Republica (celý článek zde).
Podle všeho je soli na světě poměrně dost a proto tvrzení, že sůl je nad zlato, je trochu odvážné. Sůl je však nezbytná v potravinářství, při konzervaci potravin a v řadě průmyslových odvětví. Její světová spotřeba navíc stále roste.
Mezi největší producenty soli v Latinské Americe patří Chile a v těsném závěsu za ním Mexiko. Obě země jsou také v první desítce největších světových producentů soli. Zároveň ale výrazně zaostávají za největšími hráči, kterými jsou Čína, USA a Indie. Samotná Čína pokrývá téměř 20 % světové produkce soli.
10 největších producentů soli:
Čína 54 milionů tun 19,4 %
USA 42 milionů tun 15,3 %
Indie 30 milionů tun 11,0 %
Německo 15 milionů tun 5,5 %
Austrálie 14 milionů tun 5,1 %
Kanada 12 milionů tun 4,4 %
Chile 9,2 milionů tun 3,4 %
Mexiko 9 milionů tun 3,3 %
Turecko 9 milionů tun 3,3 %
Rusko 7 milionů tun 2,4 %
Mezi odběratele Čínské soli patří i Peru (kde deník La Republica vychází), ale největší část vývozu míří do okolních států především do Japonska, Jižní Koreje, Vietnamu, Filipín a Malajsie. Samotné Japonsko dovezlo v loňském roce čínskou sůl v hodnotě 48,6 milionu dolarů.
Mezi největší evropské producenty patří Německo, které obsadilo celosvětově čtvrtou příčku. Významnými producenty soli jsou podle serveru statista.com i další evropské státy především Nizozemí, Francie a Polsko.