Hlavní obsah

Koupil jsem si psa bez papírů, jen ten prodejce byl trochu divnej. Ale co, mám mazla a ušetřil jsem

Foto: PETA/Wikimedia Commons/Public domain

Čivavy v psí množírně

Továrny na psy alias psí množírny. Obrovský byznys, ve kterém se točí velké peníze, který v České republice - krajině pejskařů, jenom kvete.

Článek

Na počátku je to vždy stejné - člověk, toužící po novém psím parťákovi, najde zalíbení v roztomile nafocených štěňátcích na nějakém bazaru nebo v inzerátu na sociálních sítích. U většiny je uvedeno, že se jedná o zvíře bez průkazu původu (lidově řečeno bez papírů), ale nenechte se mýlit, existují i množírny, které nabízí „papíráky“. Já sama jsem měla dlouhých 16 let „papírovou“ shibu, kterou jsem si ale nepořizovala kvůli nějakým výstavám a soutěžím, ale abych měla větší jistotu, že bude po zdravých rodičích a bude mít ty správné „shibalské“ vlastnosti.

Pořízení mého druhého pejska (respektive fenky), která byla spolu s dalšími asi osmdesáti psy zachráněna z množírny a rozhovory s majitelkou útulku, odkud jsem si ji adoptovala, mne přiměly podívat se na problematiku množíren trošku víc do hloubky a staly se inspirací pro vznik tohoto článku.

Lhostejnost, vysoké náklady za papírové psy i špatně nastavená legislativa

Já sama vnímám skutečnost, že se u nás tolik daří těmto „továrnám na psy“ ve třech rovinách. První z nich je nezájem a nebála bych se říct až ignorantství některých lidí, kteří si chtějí pořídit vytoužené plemeno psa za co nejmenší peníze. Nezajímá je, odkud zvíře pochází a jestli jeho koupí podpoří tento špinavý byznys, kde se ze zvířat staly neživé objekty, které jsou často nuceny živořit v hrozných podmínkách, stačí jim, když „ušetří“.

Dala jsem slovo ušetří do uvozovek proto, že víra někoho v to, že koupě laciného štěněte z množírny za pár tisíc Kč oproti papírovému za několik desítek tisíc Kč je moudrý finanční tah, je přinejmenším sporná a značně nejistá. Psi jsou totiž v množírnách různě kříženi, aniž by se provozovatelé těchto zařízení nějak výrazněji zajímali o jejich zdravotní stav, takže to, co z vašeho levného roztomilého štěňátka vyroste a jakými zdravotními neduhy bude trpět, se teprve ukáže a stejně tak se teprve ukáže, jaké povahové rysy takový mazlík bude mít.

Stačí se podívat na pár dokumentů nebo videí o zachráněných psech z množírny, u nichž se léčba jejich často velmi chatrného a k tomu velmi zanedbaného zdravotního stavu šplhá do desetitisíců, v některých případech, kdy je nutný nějaký chirurgický zákrok, se může přehoupnout i přes sto tisíc Kč.

Foto: Facebook

Komentáře pod příspěvkem člověka, který si koupil pejska z množírny (Facebook)

Najednou ten „dobrý pocit“ z ušetřených peněz za psa „bez PP“ z nějakého bazaru dostává úplně nový rozměr, že?

Nicméně - pokud by nebyla tak velká poptávka po levných psech, neuživilo by se ani tolik množíren. A tímto oslím můstkem se dostávám k bodu číslo dva: Z mého pohledu ke zbytečně „přestřeleným“ cenám za papírové psy - dovedu pochopit, že pokud člověk nepobírá nadstandardní příjem, je pro něj částka okolo 50 tisíc Kč za štěně s papíry jednoduše velká a rozumím tomu, že se mu ji nechce vynakládat. Což pak ve výsledku opět podporuje psí množírny, které jsou zájemci schopny nabídnout - zdánlivě - mnohem nižší cenu (zato s mnohem většími riziky, o kterých jsem se rozepsala výše).

A třetí dost pokulhávající věcí, která provozovatelům množíren nahrává, je nefunkční legislativa. Nezisková organizace „Hlas zvířat“, která se zaměřuje na ochranu zvířat před týráním a chovem v nevhodných podmínkách, se významně podílela na novelizaci trestního zákoníku, díky čemuž spadají od června 2020 množírny mimo zákon a jejich provozovatelům hrozí až desetiletý trest ve vězení. Tato organizace měla v minulém roce v hledáčku okolo sta množíren, odhady odborníků na celkový počet v naší republice ale hovoří až o desetinásobku tohoto čísla.

Novelu zákona navíc vychytralí obchodníčci s bezbrannými zvířaty dovedou snadno obejít - dle zákona se musí registrovat ten, kdo má tři a více chovných fen a taková fena může mít štěňata maximálně třikrát za dva roky. Stačí ale v případě kontroly říct, že dvě feny jsou manžela a další dvě manželky a žádná registrace pak není potřeba, vyhnout se lze i povinné registraci feny, která je starší než jeden rok. Provozovatelé množíren „zajistí“, aby fenka měla svá první štěňata ještě v prvním roce svého věku a po vrhu ji pak prodají dál - často ještě jako „štěně“ a sami si ponechají „čerstvou“ fenku z nového vrhu a tak to „točí“ pořád dokola.

Hodná babička v rodinném domku

Provozovatelé množíren pro prodej svých psích „produktů“ velmi často využívají služeb tzv. překupníků, kterými jsou nezřídka ženy ve středním až starším věku. Taková hodná a milá babička, která vám odněkud ze dvora přinese roztřesené štěně, by přece nemohla patřit k někomu, kdo by nebohým zvířátkům ubližoval, že?

Překupníkem je osoba, která přeprodává zvířata, pocházející z nevhodných chovů. Často je tím důležitým článkem organizované skupiny trestné činnosti, buď typu týrání zvířat nebo chovu zvířat v nevhodných podmínkách, často i obrovského krácení daní, případně se tento překupník dopouští i TČ legalizace výnosu z trestné činnosti, jelikož vědomě prodává zvíře koncovým zájemcům. Často se jedná o ženy středního až staršího věku, které budí dojem důvěryhodnosti.
Robert Plicka, advokát

Dalším běžně využívaným „trikem“ při prodávání psů z množíren je, že překupníci před samotnou návštěvou zájemců psa vykoupou a nezřídka dokonce navoní parfémem, aby posílili zdání, že o něj bylo dosud skvěle pečováno.

Pokud už se vypravíte k někomu takovému pro svého vytouženého pejska „za výhodnou cenu“ a není vám lhostejné, odkud takové zvíře pochází a jaký člověk se vaší koupí obohatí, stačí se zaměřit na celkem jednoduché indicie, které by vám měly prozradit, že u nějaké té „hodné babči“ asi nebude všechno úplně v pořádku.

V jakém stavu je pejsek, kterého vám nabízí? Vypadá psychicky v pohodě, neklepe se, nepůsobí vystrašeně? Zajímá se prodejce o vás jako o zájemce? Co jste zač, jakou máte zkušenost s konkrétním plemenem, v jakých podmínkách ho budete chovat, jestli na něj budete mít dostatek času? Netlačí na vás ve smyslu - „Tak už se rychle rozhodněte, protože mám dalších x zájemců, když vy psa chtít nebudete?“

Pokud něco podobného během prohlídky vašeho nového potenciálního psího parťáka probíhá, prosím, zbystřete a koupi takového zvířete si opravdu dobře rozmyslete. Pakliže se pro ni totiž rozhodnete, velmi pravděpodobně podpoříte něco takového nebo takového:

ZDROJE:

Továrna na psí prachy, dokumentární film, 2024. Dostupné z:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/14807999283-tovarna-na-psi-prachy/

https://www.spolecenskaodpovednost.cz/clen/hlas-zvirat/

https://www.ecanis.cz/clanky/jake-hlavni-zmeny-prinasi-novela-zakona-na-ochranu-zvirat-pro-chovatele-psu-a-kocek-_1765.html?klic=127

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/mnozirna-chov-psu-kocek-novela-zakona-ministerstvo-zemedelstvi.A190801_121052_domaci_knn

Facebook

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz