Hlavní obsah
Rodina a děti

Když se nepotkají ve škole, tak alespoň na hřišti

Foto: Teen Challenge ČR

Sociální vyloučení postihuje mnoho lidí, zejména dětí. Organizace Teen Challenge se snaží pomoci těmto dětem a rodinám. Hledají cesty k integraci, např. prostřednictvím fotbalového klubu, který propojuje děti z různých sociálních vrstev.

Článek

Sociální vyloučení je termín, který pravidelně prolétává mediálním prostorem. Máme různé studie, pracovní skupiny, přesto „recept“ na řešení zatím nemáme. Zvlášť citlivé je téma sociálního vyloučení u dětí. Děti si nemohou vybrat, do jaké rodiny a prostředí se narodí, kde a s kým budou vyrůstat, kdo a co na ně bude mít vliv. Přitom právě tyto skutečnosti mívají zásadní dopad na celý další život člověka.

V dětských centrech Teen Challenge pracujeme s dětmi ohroženými sociálním vyloučením. Provozujeme kluby pro předškolní i školní děti. Zároveň si uvědomujeme klíčovou roli rodiny pro budoucnost dětí, a proto podporujeme také rodiče, snažíme se je motivovat, aby aktivně usilovali o socializaci svých děti do společnosti. Často však toto úsilí naráží na zeď odmítnutí.

Jedna maminka chtěla své děti přihlásit do běžné školy na okraji města, aby nemusely chodit do segregované školy v centru. Již od začátku slyšela řeči jako „Přece nebudete vozit děti takovou dálku? To se vám nebude chtít“, vedené s cílem ji od jejího záměru odradit. Podobně to bývá i v případě, kdy pomáháme klientům (v našem případě hlavně ženám) hledat práci. Ano, je to pochopitelné. Mnozí lidé mají špatné zkušenosti. Integrování sociálně vyloučených ve školách či na trhu práce nebude bez potíží. Vytváří se tak ale začarovaný kruh – ti, kdo se snaží změnit svou situaci a zapojit se do společnosti, naráží na odmítnutí, založené na špatných zkušenostech s jinými. Přitom původcům těchto špatných zkušeností je to pravděpodobně jedno – narazí ti, kdo se snaží. Problém zůstává.

Nemáme jednoduchý recept. Věříme, že integraci nelze provádět násilně, příkazem. Snažíme se hledat cesty, které jsou průchodné a vedou k výsledkům. Jednou z nich je fungování komunitního fotbalového klubu Titáni (o němž jsme psali v jednom z předchozích článků). Díky registraci ve Svazu malé kopané (Malý fotbal Brno) se romské děti účastní turnajů, kde se potkávají s dětmi z většinové společnosti – a to v rovnocenné pozici protihráčů, kteří se učí vzájemnému respektu a chovaní v rámci fair play. Díky vítězství na turnaji v Jinačovicích poslední dubnovou neděli některé děti postoupily do smíšeného týmu, kde se stávají spoluhráči dětí z majority. Otevírá se tak další prostor pro kontakt, poznávání, spolupráci a třeba i přátelství. Když se nepotkávají ve škole, tak alespoň na hřišti.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz