Hlavní obsah

Trumpova noční můra: Čínský mír na Ukrajině

Foto: Obrázek vygenerovaný pomocí AI, Grok 3

USA se pod vedením Donalda Trumpa snaží nátlakem na Ukrajinu a ústupky Rusku donutit obě země k míru. Vladimir Putin ale válčí dál a Trumpa zatím ignoruje, nebo si stále klade nové podmínky. Čína může Trumpa obejít a způsobit dramatický zvrat.

Článek

Noční můra americké diplomacie by se za současných podmínek brzy mohla stát realitou. Donald Trump dotlačí svou celní válkou Čínu k tomu, aby ve spolupráci s  Evropou vyjednala mír na Ukrajině a pro bránící se zemi může jít paradoxně o spravedlivější mír, než je ten navržený Trumpem. Tento text je hypotetický a podkládám jej geopoliticky významnými událostmi a myšlenkami Henryho Kissingera i Winstona Churchilla, které přes dekádami sepsali ve svých pamětech.

Kissinger například ve své knize Diplomacie zmiňuje tento postoj,

„Spojené státy využily čínsko-sovětský rozkol k vytvoření trojúhelníkové diplomacie, která nám dala větší manévrovací prostor než kterékoli z obou komunistických mocností.“

Slova jsou aktuální, protože platí i na dnešní vztah Donalda Trumpa a Číny, kde prezident vnímá souboj USA s Čínou jako příklad bipolárně či spíše unipolárně vedeného světa. V něm dle Trumpových představ existují pouze dvě velmoci - dnešní USA a nastupující Čína. Evropu Trump nevnímá jako relevantní a je to znát i z postojů nejvyšších členů jeho vlády, kdy J. D. Vance, viceprezident Spojených států mluví o Evropě jako o patetické a další výroky nejvyšších představitelů USA k Evropě tento postoj potvrzují.

Proč v současné geopolitické situaci vnímám pro účel tohoto textu Ukrajinu jako klíčovou a Čínu jako hráče, který může Trumpa obejít - ku neprospěchu USA - a významně se zapojit do mírových jednání?

Čína by oslabila USA, posílila vliv Evropy a Evropské unie zatímco sama získá dominantní vliv nad Ruskem, které již déle ekonomicky ovládá skrze jeho závislost na dovozu pokročilých technologií právě z Číny.

Nejprve je ale třeba definovat klíčové aktéry a jejich zájmy společně se sférami vlivu.

Číně vyhovuje silná Evropa - klíčem je Ukrajina

Ve světle nejnovější celní války je znát, že jedině na ekonomickém výkonu Evropy může Čína postavit účinnou obranu proti americkým clům. Prezident Si již s Evropou jedná a nutno je podotknout, že v pozici prosebníka. Čína musí mít silné trhy a odbytiště pro své zboží, bez tohoto nemůže dále růst a prosperovat. Vladimir Putin je dnes pro prezidenta Číny koulí na noze, ještě před dvěma roky byl ale cenným spojencem - dodává Číně klíčové suroviny a živí tamní průmysl jako benzínová pumpa, která dodává téměř zdarma. Oplátkou mu jsou dodávky průmyslových čipů, automobilů a dalších produktů, které Rusové konzumují.

Čína kontroluje Rusko ekonomicky i diplomaticky, bez její pomoci nemá Putin šanci obejít sankce a pokračovat ve válce. Evropu Číňané potřebují, bez ní se v celní válce s USA neubrání a nenávratně poškodí svou ekonomiku i perspektivu dalšího růstu.

Donald Trump ale čínský vliv vnímá jako narušení hegemonie USA a přeje si navrátit zpět časy výlučné dominance USA nad geopolitickými otázkami.

Prezident USA nevnímá Rusko jako nepřítele, Putina by si zřejmě přál potěšit natolik, aby se stal jeho spojencem a společně vyvinuli na rostoucí Čínu ekonomický i vojenský tlak. Putin v Trumpových službách by Číně vyslal jasný vzkaz, že existuje pouze jedna velmoc a tou jsou Spojené státy. Aliance s Putinem a ukonejšení ruského diktátora oslabí Evropu, která bude pod vlivem USA odkázaná na jejich vojenské kapacity a podporu v případě Putinovy další agrese.

Trumpovým jediným záměrem je položit Čínu na lopatky ekonomicky a posléze i vojensky, nevnímá tak Rusko a jeho agresi v Evropě jako zásadní, naopak je dle dostupných událostí ochoten mu vyjít vstříc. Osud Evropy a její bezpečnost pro Donalda Trumpa nehraje roli, současnému prezidentovi USA vyhovuje fragmentovaná a slabší Evropa, kterou může ekonomicky i vojensky ovládat, protože bude muset spoléhat na jeho ochranu. Tomu odpovídají i podpory antisystémových stran v klíčových ekonomikách EU a kroky jednotlivých členů Trumpovy rodiny i vlády. Rusko není pro USA nepřítel, ale mohlo by se stát spojencem. Spřátelenému Rusku ochotnému vyvinout tlak na Čínu by Trump nejen dle mého mínění nabídl kus Ukrajiny, možná i celou.

A Evropa? Tam je to jednoduché - mír zajistí Evropě prosperitu, možnost dlouhodobě plánovat a významně posílí obranný potenciál EU díky integraci Ukrajiny a její schopné armády. Evropským trumfem je její bohatství, bez kterého Čína nemůže ustát tlak Spojených států. Evropu nutně potřebuje a uvědomuje si to, jak ostatně ukazují poslední čínská vyjádření.

Putin je na obtíž zejména Číně, Trumpovi může posloužit

Dnešní geopolitické rozložení sil je odlišné od toho před třemi lety. Blok USA a EU čelil společně s Ukrajinou ruské agresi, zásoboval obránce vojenským materiálem a konsenzuálně uplatňoval sankce na ruského agresora. Rusko v reakci uzavřelo Faustovskou dohodu s Čínou a de facto jí věnovalo pod cenou velkou část svých přírodních zdrojů výměnou za diplomatickou podporu a dodávky čipů i dalšího zboží.

Čína ale již skrze Putinovu válku na Ukrajině dosáhla všeho, co chtěla. Rusko je na ní zcela závislé a čínský vliv je v ruské ekonomice dominantní. Automobily Lada vyrábí Číňané, čipy dodávají Číňané, oděvy a potraviny dodávají Číňané a státní dluh Ruska financují Číňané. Rusko také využívá čínskou obdobu systému SWIFT a tak efektivně závisí i na tamních bankách.

Vladimir Putin a jeho válka ale začínají být Číňanům na obtíž. Ruský diktátor si jistě uvědomuje svou úplnou závislost na silnějším partnerovi a společně s Donaldem Trumpem rozehráli nebezpečnou hru, která má za cíl - alespoň dle Trumpa - změnit geopolitické uspořádání nastavené efektivně od roku 1945. Rusko a Ukrajina se staly klíčovými aktéry velké geopolitické hry, která může jak v podání Donalda Trumpa, tak při diplomatickém zásahu Číny, přepsat historii.

Při svých zájmech zatím Donald Trump úplně ignoruje potřeby Ukrajiny, Evropy, ale i arabských spojenců. Jediné priority vedou k maximálnímu tlaku na Čínu, což se může prezidentovi USA vymstít.

Co zatím víme - Trumpův mír proti Číně a Evropě

Donald Trump pojal své řešení ruské agresivní války po svém. Zastavil bránící se Ukrajině vojenskou pomoc, sdílení zpravodajských informací a přišel nejprve s efektivním vyvlastněním nerostného bohatství bránící se země, aby poté navrhl odkup jaderné elektrárny i plynovodu Nord Stream 2. Zvažuje také uznání Ruskem anektovaných území a dosud nepadlo jediné slovo o válečných reparacích nebo zachování územní celistvosti Ukrajiny. Na již diskutabilní činy ve vztahu k Ukrajině navázal prezident USA celními opatřeními proti státům EU a otevřeně zpochybnil funkci NATO i roli USA v obraně Evropy. Prezident Trump si jistě uvědomuje, že během probíhajícího vojenského konfliktu, kde jedna strana disponuje jaderným arzenálem, není vhodné zpochybňovat dekády budované závazky a ustupovat agresorovi - i tak to ale Trump dělá.

Bezprecedentní cla na čínský dovoz ukázala Trumpův motiv zcela otevřeně. Jediným zájmem USA je upozadit Čínu a ekonomicky i diplomaticky ponížit její vliv ve světě. Zájmy Evropy i Ukrajina jsou pouze druhořadými záležitostmi, které je možné v Trumpově pojetí světa vyměnit za dalšího potenciálního spojence proti čínskému vlivu - Rusko.

V paradoxní situaci vytvořené Donaldem Trumpem lze ale najít také motivaci Číny k vyjednání ,,svého“ míru. Potřebuje k tomu ale Evropu a státy Perského zálivu. Mír na Ukrajině se ve světle nejnovějšího vývoje stává čínským státním zájmem.

Mír na Ukrajině v čínském pojetí - Hong Kong verze 2

Číňané jsou na rozdíl od Donalda Trumpa v některých diplomatických otázkách až dogmatičtí. Územní celistvost je mantrou čínské zahraniční politiky a v jejich světě nelze jednostranně vyhlásit nezávislost a nebo dokonce vypsat na některém z území uvnitř jiného státu referendum.

Čína nikdy neuznala ani nepodpořila ruskou anexi Krymu, natož Doněcké, Luhanské, Záporožské a Chersonské oblasti na Ukrajině. Jako spojenec Ruska se vyhýbala přímé odpovědi, nicméně vždy akcentovala dogma územní celistvosti. Pro Číňany je tato otázka citlivá - v Severním Mongolsku nebo na Taiwanu lze pozorovat jejich neochvějnou politiku velké Číny, jakékoli náznaky touhy po nezávislosti či jen zmínění tohoto tématu jsou tvrdě odsuzovány a trestány. Pokud by referenda nebo anexi Krymu uznali, sami by v budoucnu cítili následky na svých vlastních územích - předpokládejme, že by režim tyto aktivity potlačil krvavě než by kdokoli stačil referenda vypsat.

Faktem zůstává, že pro současné čínské zájmy je důležitá prosperující a ekonomicky silná Evropa daleko více než pro zájmy USA. Čína má také zájem na marginalizaci Ruska, efektivně jej chce užívat jen jako dodavatele základních surovin a oslabit ruský vliv ve státech střední Asie, které disponují obrovským nerostným bohatstvím. Příklad Kazachstánu ukazuje, že Čína postupně ekonomicky přebírá ruský vliv v oblasti a pomocí investic a záruk tamním vládám de facto určuje dynamiku v oblasti.

Číně vyhovuje Rusko slabé a zranitelné - takové, které se dá ekonomicky ovládnout. Evropu chce Čína naopak silnou, ideálně silnější než dnes - potřebuje bohatý trh pro své zboží a výrobky. Čína by také ráda kromě evropského bohatství těžila i z partnerství se Saúdy a dalšími bohatými státy Perského zálivu. Tyto státy nerady vidí rozpínající se Írán a raději by regionu dominovaly samostatně, klíč je opět v čínských rukou. Ať už jde o jemenské Húsíje, lybijské militanty, chaos v Africe a nebo íránské výboje skrze četné teroristické organizace - vždy je zásobuje Rusko a Írán. Kontrola nad Ruskem je tak i kontrolou nad Íránem a stabilitou Blízkého východu.

Krátkým shrnutím výše uvedené teze tak lze předpokládat, že čínské zájmy v současné geopolitické poloze světa korelují s těmi evropskými zejména v otázce bezpečnosti, prosperity a navýšení vzájemného obchodu mezi Čínou a regiony Blízkého východu i EU. Slabé Rusko je v zájmu Číny i EU a tento zájem sdílí i státy Blízkého východu, které cítí vliv Ruska zejména skrze jeho podporu Íránu a dalších militantních organizací v regionu.

Po vzoru Hong Kongu se nabízí možná čínská vize míru na Ukrajině. V případě tlaku na ruského diktátora skrze realizaci čínských zájmů ve spolupráci s EU může dojít k dlouhodobému pronájmu okupovaných ukrajinských území Rusku pod dozorem Číny a států EU. Evropská unie může do Ukrajiny společně s dalšími státy investovat a po uplynutí stanoveného období, například 30 let, by došlo k vypsání referenda o prodloužení či změně stavu státního uspořádání - území zůstane de facto po celé období součástí Ukrajiny. Mírové uspořádání by muselo obsahovat čínské a evropské bezpečnostní záruky. Spojenci Ukrajiny v čele s EU by zajistili prosperitu na demokraticky ovládaném území a integrovali Ukrajinu bez pronajatých území do EU.

Toto řešení už dříve Volodymyr Zelenský mimo větší pozornost médií označil za přijatelné.

Trumpova unipolarita a čínská vize tripolarity

Po zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA došlo k plnému odhalení jeho unipolárního vidění světa - USA dominují a jedině USA určují podmínky. Tento přístup je znatelný u otázky Grónska, celních opatření i řešení míru na Ukrajině. Trump vystupuje za USA jako jediný prezident suverénní velmoci, kterého ostatní musí poslouchat.

Vzhledem k velikosti ekonomiky USA a vojenské dominanci Spojených států není možné ani pro EU, natož Čínu, prezidentu Trumpovi efektivně čelit bez spolupráce. Tam je ale na obtíž zejména Vladimir Putin, kterého Čína dlouho využívala a dnes je ve vztahu k USA přítěží a potenciálním rizikem. Čína tak pravděpodobně raději Putina obětuje a donutí jej k míru výhodnému pro Ukrajinu i Evropu, než by riskovala spojení Putina s Trumpem a chaos na druhém největším trhu pro čínské zboží.

Čína je ale nebezpečným partnerem. Jde o totalitní režim stejný jako ten ruský, jen chytřejší, silnější a méně primitivně brutální. O to více by si ale evropští státníci měli dávat pozor na čínské zájmy a jejich realizaci. Čínský mír na Ukrajině je ale pro Evropu výhodný zejména proto, že ve vzácném momentu současného geopolitického rozložení spojuje EU s Čínou právě společný zájem na řešení situace Ukrajiny. Silná Evropa i Ukrajina podporuje čínskou vizi tripolárního světového rozložení sil - zejména síly ekonomické - v pojetí Číny, EU a USA. Zájmem USA pod Donaldem Trumpem je zejména oba potenciální geopolitické aktéry - Čínu i EU - rozložit. Čínu chce Trump položit ekonomicky a EU fragmentovat zevnitř. Podle toho také vypadá jeho současná politika.

Budoucí týdny a měsíce vizi čínského míru a zásahu do jednání o budoucnosti Ukrajiny buď vyvrátí, nebo potvrdí. Výroky státníků v EUČíně a souhlas prezidenta Ukrajiny s možným řešením po vzoru Hong Kongu naznačují, že k Trumpově vizi o míru na Ukrajině zřejmě existuje i alternativní - méně viditelné - jednání právě za účasti Číny.

Henry Kissinger tak zřejmě předběhl svou dobu, nebo nečekal, že jeho slova o trojúhelníkové diplomacii budou relevantní i dnes - za jeho života k tripolárnímu rozložení světa nikdy nedošlo, USA se staly hegemonem světové politiky. Pokud bude Donald Trump pokračovat ve své agresivní politice, je možné, že se tripolárního světa v pojetí bloků USA-EU-Čína dočkáme již v blízké budoucnosti. Klíčem a středobodem dnešního geopolitického dění ale zůstává Ukrajina - mír v oblasti začíná být ve stínu posledních týdnů čínským státním zájmem.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz