Článek
Pro koupání v jezerech jsem měl vždycky slabost. Sladká voda má prostě něco do sebe, nejsou tam vlny, neukousne vám nohu žralok ani vás nepožahá medúza. Když jsem v roce 2006 šlápl na dovolené v Chorvatsku na mořského ježka, kulhal jsem ještě týden. Nemusíte se hned na pláži sprchovat od písku a soli, které vám jinak znepříjemňují normální fungování.
Evropa je vzhledem ke svému členitému reliéfu ledovcových jezer plná. Spousta jich leží hned u našich severních sousedů – nekonečné polské a německé nížinaté oblasti jsou jimi vyloženě poseté. Krásná jezera jsou i ve Skandinávii nebo v Rusku, kde ovšem nebývají právě příznivé teploty. A tak jako v mnoha dalších kategoriích logicky vyhrávají Alpy. Ačkoli Itálii a Švýcarsko máme mírně z ruky, nádherné hory s příjemnými jezery jsou v dojezdové vzdálenosti hned na jihu, v sousedním Rakousku. Ne nadarmo tahle země pravidelně vítězí v anketách o to nejlepší koupání na starém kontinentu.

Jezero Grundlsee při pohledu ze západu.
Grundlsee
Putování po Rakousku začínáme ve spolkové zemi Štýrsko. V tamní části vyhlášené Solné komory najdeme jezero Grundlsee, na jehož březích se pravidelně koná květinová slavnost narcisů. Konkrétní termín závisí na tom, kdy narcisy plnohodnotně vykvetou. Nás plavce zajímá zejména kvalita vody, která je velmi vysoká: kontrolní orgány ji dokonce označují za pitnou. V letních měsících se teplota vody nejčastěji pohybuje kolem 22 stupňů, ve vedrech ale může dosáhnout i 25.
Z Prahy se k tomuto jezeru dostanete klasicky jižní cestou na Linec a dále po dálnici A1, z níž sjedete u města Gmunden. Dále pokračujete na Bad Ischl a Bad Aussee. Je to asi 4,5 hodiny cesty, tedy plně dojezdová vzdálenost. Z Brna trvá cesta podobnou dobu. Ve Vídni se můžete rozhodnout, zda pokračovat po S6 a A9 skrz Alpy, nebo to vzít přes A1 směrem na Linec a napojit se tam na pražskou trasu. V obou případech bude cesta trvat něco mezi 4 a 5 hodinami.
Pokud však máte přecitlivělou partnerku (nebo partnera), zvlášť s fobií z hadů, raději jim neříkejte, že východní části jezera jsou domovem velkého množství vodních užovek. Tihle hadi jsou sice naprosto neškodní a pro ekosystém dokonce vysoce užiteční, vzhledem ke své velikosti však mohou vzbuzovat emocionální reakce.

Jezero Millstätter See se nachází v příjemné horské krajině nedaleko Villachu.
Millstätter See
O poznání jižněji leží jezero Millstätter See. Najdeme ho v těsné blízkosti města Spittal an der Drau, tedy – jak název napovídá – v povodí řeky Drávy. I přes relativně velkou nadmořskou výšku, kolem 600 metrů nad mořem, ji vysoké hory na severu chrání před ledovými větry, a teplota u hladiny tak v létě dosahuje i velmi příjemných 25 °C. Podlouhlé jezero má asi 12 km na délku a po obrovském jezeru Wörthersee je druhé největší v Korutanech. Vzhledem k výrazné hloubce (142 metrů) má však zdaleka největší objem vody.
Ačkoli toto jezero, které svým tvarem připomíná fjord, leží blízko jižní hranici Rakouska, cesta z českých metropolí není o mnoho delší. Z Brna jedeme autem přes Vídeň a po dálnici A2 na Graz a Klagenfurt, kterou ve Villachu vyměníme za A10 do Spittalu. Případně lze jet po S6 a S36 středem mezi alpskými vrcholky. V obou případech zabere cesta asi 5,5 hodiny. Z Prahy naopak volíme západní trasu přes Linec a Salcburk a dále po dálnici A10. Doba jízdy je totožná.
Hluboké jezero je také domovem mnoha ceněných druhů ryb, jako je pstruh, sumec, štika, candát nebo úhoř. Obyvatelé okolních usedlostí se díky tomu živili rybolovem už od pravěku. Dnes si je samozřejmě potřeba obstarat příslušná povolení. Rybářské lístky vydává každá rakouská spolková země samostatně a v Korutanech platí pro cizince zpravidla 4 týdny. Cena se podle konkrétní lokality pohybuje od 10 do 30 euro.

Měsíční jezero neboli Mondsee se svým typickým půlměsícovým tvarem.
Mondsee (Měsíční jezero)
Za nádherným jezerem Mondsee, kterému se v češtině říká kvůli půlměsícovému tvaru Měsíční jezero, musíme opět do oblasti Solné komory. Tentokrát se nacházíme ve spolkové zemi Horní Rakousy. Koupání v téhle části Rakouska, kde nenajdeme tak vysoké hory jako jinde v Alpách, je i pro rozmazlené. V červenci a v srpnu není výjimkou, že se teplota u hladiny pohybuje i kolem 27 °C. Z toho důvodu zde také narazíme na větší množství turistů než jinde.
Cesta z Prahy je nesmírně jednoduchá: běžným způsobem na Linec a následně Salcburk. Jezero Mondsee leží asi 20 km před Salcburkem. Cesta zabere v tomto případě jen lehce přes 3,5 hodiny. Z Brna je to nejrychlejší přes Znojmo, Hollabrunn a St. Pölten a dále rovněž na Linec. Je jen o málo delší, asi 4 hodiny.
O vzniku názvu jezera se traduje jedna pověst. Když v 8. století bavorský vévoda Odilo přijížděl v noci k vysoké Dračí stěně, málem se zřítil do hlubin jezera. Na poslední chvíli si ale všiml odrazu měsíce na vodní hladině a dokázal zastavit rozjetého koně. Jezero na počest záchrany života nazval Měsíčním jezerem. Historici jsou ovšem toho názoru, že je název spíše odvozený od slova Mann, tedy muž/člověk.

Neziderské jezero je jedno z mála rakouských jezer, které leží v nížině. Tenhle poklad na maďarské hranici je domovem stovek druhů ptáků.
Neziderské jezero
Tohle mělké jezero (průměrná hloubka je jen 2 metry) najdeme na rakousko-maďarské hranici, v těsné blízkosti Bratislavy a Vídně. Na rozdíl od předcházejících jezer má úplně jinou atmosféru připomínající spíše maďarský Balaton. Četné pláže, nabídka vodních sportů a velmi mírně se svažující pobřežní terén z něj dělají ideální volbu pro rodiny s dětmi, které nejsou tolik zatížené na alpská panorámata. Nadmořská výška jezera odpovídá Hřensku, tedy nejnižšímu bodu v ČR. V chladnějších dnech sice může být teplota jen 23 stupňů, s ohledem na mělkost se však rychle ohřeje až ke 30. Hodně tu záleží na počasí.
Neziderské jezero je z České republiky velice dobře dostupné a ve výhodě je Brno. Cesta přes Bratislavu zabere necelé dvě hodiny. Z Prahy to přes Brno trvá asi dvojnásobnou dobu. Použitelnou alternativou je cesta vlakem s přestupem ve Vídni, která zabere z Prahy 5 hodin, z Brna pak 2,5 hodiny.
Biologové odhadují, že rákosnaté oblasti na březích jezera jsou domovem více než 300 druhů ptáků a spousty savců a obojživelníků. Vzhledem k ekologickému významu byla lokalita v roce 2001 zařazena na seznam Světového dědictví UNESCO. Jižní část jezera, zasahující i do Maďarska, je v obou zemích chráněna na úrovni národního parku.

Dramatické skalní vrcholy v okolí jezera Traunsee mu dodávají divoký a romantický nádech.
Traunsee
Traunské jezero, řidčeji nazývané také Travenské jezero, je nejhlubší jezero nacházející se zcela na rakouském území. Stejně jako Mondsee a Grundlsee leží v oblasti Solné komory, tentokrát v její hornorakouské části. Díky poloze na řece Traun mezi masívem Traunstein a vápencovými vrcholy pohoří Höllengebirge je to mezi alpskými jezery opravdový skvost. Vaší základnou bude pravděpodobně přímo město Gmunden (13 tisíc obyvatel) na severním břehu, kde je na jednom ostrově i zámek Ort. Vyplatí se však jezero prozkoumat celé, tedy alespoň jeho dostupné západní pobřeží.
Cesta autem je v tomto případě totožná jako u prvního jezera Grundlsee, jen ji zakončíme už ve městě Gmunden, hned po sjezdu z dálnice A1. Z Prahy to je 3,5 hodiny autem, z Brna skoro přesně 4 hodiny. Stejnou dobu to z Brna trvá i vlakem, vyžadují se ovšem dva nebo tři přestupy, což je zbytečná komplikace. Z Prahy se přestupuje dvakrát a vlakem zabere cesta 5 hodin.
Zajímavostí je, že 8. května 1945 spadla do jezera americká stíhačka typu P-47 Thunderbolt. Jednalo se o poslední ztrátu amerického letadla v Evropě za druhé světové války. Až v roce 2005 jej našli potápěči v 70metrové hloubce. Po vyzvednutí byl ve Spojených státech zrestaurován.
Jezero Traunsee má i svou legendu. V tomto případě se jedná o mořskou pannu, která jezdí ve vodách jezera na mořském koni. Existují nesčetná svědectví i fotografie (samozřejmě nepříliš přesvědčivé kvality). Stejně jako skotské Loch Ness tak i Traunsee pracuje na svém marketingu i mytologickým způsobem. Vzhledem k průměrné letní teplotě vody jen kolem 20 °C je to celkem potřeba.
Jezera jsou lepší než moře
Z důvodů, které jsem popsal v úvodu, mi jezera vyhovují víc než moře. Koupání je tam pohodové a taková panorámata jako v Alpách prostě ve vyprahlém Středomoří neuvidíte. Navíc Rakousko máme vyloženě za rohem. Pro mě je to na letní i zimní dovolenou volba číslo jedna.
Na předchozích sedm jezer, která jsem v Rakousku doporučoval, se můžete podívat zde.
Anketa
Článek byl sepsán s využitím následujících zdrojů: