Článek
Někdo si je spojuje s hřbitovní atmosférou, neboť často zdobí hroby zesnulých jako nenáročná květina, která dlouho vydrží. Ve Střední Americe býval výluh z aksamitníků využíván k omývání mrtvých a rostlinka získala přezdívku „květina mrtvých“. Spojení pouze se hřbitovem si však afrikány rozhodně nezaslouží. V závislosti na druhu totiž mohou být užitečné i v mnoha jiných směrech a byla by škoda si jimi neozdobit i záhon, truhlík nebo aspoň květináček.

Aksamitník rozkladitý
Aksamitníky (Tagetes)
Někoho to nyní mohlo zmást, ale je to tak. Afrikán není oficiální název těchto rostlin, jmenují se totiž aksamitníky. A tak člověka napadne, že svoji přezdívku „afrikán“ dostala tato rostlina proto, že pochází z Afriky. A zase špatně, není tomu tak.
Aksamitníky pochází z oblasti začínající v jihozápadní části Spojených států, přes Střední Ameriku až po Jižní Ameriku. V průběhu časů se však dostal i na jiné kontinenty a někde i zdomácněl - např. v Africe, Austrálii nebo na Havaji. V těchto oblastech se stává mnohdy nežádoucím plevelem.
Jejich velikost je odvislá od druhu, mohou být velké jen pár centimetrů, ale klidně i přes metr. Krásné a atraktivní květy bývají nejčastěji v barvě žluté či oranžové, ale mohou být i načervenalé, bílé, barevně smíšené. Afrikány mají specifickou vůni, která nemusí být každému příjemná, ale byly vyšlechtěny i variety, které jsou bez vůně.
(Nejen) v našich končinách se afrikány pěstují jako letničky, i když některé druhy mohou být vytrvalé. Nejčastějším druhem, který je u nás k vidění, je aksamitník rozkladitý (Tagetes patula), ale narazit můžete často i na aksamitník vzpřímený (Tagetes erecta). Velké množství vyšlechtěných variet pak bývá kříženci těchto dvou druhů.
Aksamitník vzpřímený zvaný také aztécký nebo mexický je pěstován ve velkém jako zdroj luteinu. To je přírodní barvivo žlutooranžové barvy, které se přidává do některých potravinových doplňků nebo se využívá jako přírodní potravinářské barvivo. Lutein má antioxidační účinky a hromadí se v sítnici oka, kterou zřejmě chrání před volnými radikály. Jako barvivo má označení E161b a využívají ho např. i chovatelé drůbeže, neboť brojleři díky němu mají atraktivnější žlutou barvu a žlutější je i žloutek ve vejcích. Zatímco v Evropské unii a jinde je toto barvivo povolené, paradoxně je velmi omezené ve Spojených státech. Lutein však najdeme přirozeně se vyskytující i v jiných zdrojích, třeba v listové zelenině, kukuřici nebo mrkvi.

Aksamitníky rozzáří zahradu
Aksamitník rozkladitý je pěstovaný zejména pro okrasu. Velmi oblíbená letnička, která může nabídnout květy krásně zářivé žluté, oranžové, žlutočervené… Je schopná i zplanět, a tak se může stát, že se vám objeví i mimo místo, kam jste ho vysadili.
Jeho původním domovem je Mexiko, odkud byl dovezen do Spojených států, kde se začal pěstovat jako okrasná rostlina a posléze ho objevili i Evropani. Kvete většinou od června do října, ale v zahradnictvích ho můžete zakoupit rozkvetlý klidně od dubna. Jestli má něco společného s Afrikou, kromě toho, že tam zdomácněl, tak je to teplo a sucho. Afrikány spíše snesou sušší půdu než příliš vlhkou a milují slunečné teplé stanoviště, zatímco mrazíky by je zničily (pozor tedy na předčasné vysazení ven). Aby bohatě a dlouho kvetl, potřebuje dostatek živin, je tedy dobré jej pravidelně přihnojovat.
Lodyha je vzpřímená, poměrně bohatě větvená a rostlinka může dorůst výšky až půl metru, i když většinou se pohybuje kolem 20-30 centimetrů. Listy mají pilovitý okraj a příjemnou zelenou barvu. Velikost a barva květů závisí na konkrétním kultivaru, kterých byla vyšlechtěna celá řada. I z tohoto afrikánu je možné extrahovat barvivo. Kromě toho lze z kvetoucích rostlin destilovat esenciální oleje, které se následně využívají v kosmetice.
Afrikán však může být přínosný i pro běžného zahradníka, nejen pro průmyslové využití. Jejich vůně totiž do značné míry odpuzuje hmyz, který běžně považujeme za „otravný“, tedy mouchy, vosy či komáry. Je to díky látce thiofen. Nevoní ani rostlinným cizopasníkům jako mšicím, molicím, sviluškám a jiným breberkám. Naopak včelky si aksamitník rády najdou. Drobnou nevýhodou je, že rádi si ho najdou i slimáci, pro které je pochoutkou. Z kořenů pro změnu vylučuje látky, které negativně působí na půdní parazity - háďátka. Vylučovaná látka totiž znesnadňuje vývoj vajíček těchto parazitů.
Kromě okrasné funkce tak mají afrikány funkci i užitkovou a řada zahradníků je vysazuje v blízkosti rostlin, které často trpí těmito parazity - u ovocných stromů, zeleniny či jahod. Díky vlivu na háďátka jsou skvělými spojenci kořenové zeleniny. Největší účinky mají variety, které mají pronikavou vůni. Pokud si tedy pořídíte afrikány, které žádný pach nevydávají, jejich odpuzující funkce bude velmi slabá. K maximálnímu účinku je potřeba také vysadit dostatek rostlin a vysadit je včas - ještě dříve, než začne aktivita škůdců. Afrikány si tak oblíbí zejména lidé, kteří se chtějí vyhnout používání chemických pesticidů a raději volí přírodní způsoby ochrany.
Kromě již zmíněných možností využití lze aksamitníky zužitkovat i jinak. Čaj z květů se dá použít při bolestech hlavy, žaludku či trávicích problémech. Pokud bychom chtěli aksamitník využít jako koření, do salátů, nápojů či moučníků, pak budeme potřebovat aksamitník mexický (Tagetes lucida).
Když se blíží podzim a afrikány odkvetou, můžete zelené rostlinky posekat a využít jako zelené hnojivo, které obohatí půdu.
Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:
https://www.denik.cz/zahradkareni/afrikany-proti-skudcum.html
https://bezpecnostpotravin.cz/termin/lutein/
https://www.dumazahrada.cz/clanek/afrikany.html
https://www.denik.cz/zahrada/afrikany-zahony-nejen-zdobi-ale-i-chrani-predpestujte-si-je-uz-v-breznu-20190301.html
https://www.ifauna.cz/clanky/8261-poklady-z-prirody-55-afrikan.html
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/1951-aksamitnik-afrikan-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pestovani