Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Bungar modravý - smrtící had z tzv. Velké indické čtyřky disponuje prudkým neurotoxickým jedem

Foto: Davidvraju, CC-SA 4.0, Wikimedia Commons

Krásný, ale prudce jedovatý had. To je bungar modravý, patřící do tzv. Velké indické čtyřky nejnebezpečnějších hadů v Asii.

Článek

Velká indická čtyřka, to je označení pro čtveřici nejnebezpečnějších hadů, se kterými se můžeme v Asii setkat. Do této skupiny patří kobra indická (zde), zmije paví (zde), zmije řetízková a právě bungar modravý. Tito hadi mají na svědomí nejvíce kousnutí a také nejvíce úmrtí. Přestože existují protijedy, velkým problémem je špatně dostupná lékařská péče, především ve venkovských oblastech, kde dochází k nejvíce konfliktům s těmito hady.

Bungar modravý (Bungarus caeruleus)

Jak už bylo zmíněno, patří do tzv. Velké indické čtyřky. Setkat se s ním tedy můžeme primárně na indickém subkontinentu. Vyskytuje se v Indii, Pákistánu, na Srí Lance, v Bangladéši, Laosu a tak dále. A zatímco třeba zmije paví obývá zejména sušší a kamenité oblasti, popř. zemědělské půdy, bungar upřednostňuje mokřady, křovinaté a lesnaté oblasti s hustou vegetací, ideálně poblíž vodních toků. Nevyhýbá se však ani zemědělské krajině, kde nachází dostatek potravy v podobě hlodavců. Dokáže se velmi dobře přizpůsobit, což mu pomáhá přežít, i když se jeho přirozený domov zmenšuje a krajina se s dalším osídlováním postupně mění. V období monzunů se často stahuje k lidským obydlím a hledá potravu či přístřešek uvnitř.

Jde o středně velkého hada, který může dorůst až necelých dvou metrů, ale většinou je o něco menší a dosahuje spíše délky kolem jednoho metru. Samice bývají o něco větší než samci. Hřbetní strana těla bývá tmavě modrá, někdy až černá, zatímco břicho bývá výrazně světlejší. Barva bývá někdy jednolitá, jindy vzorovaná, mohou se na ní objevit i pruhy nebo skvrny. Velmi vzácně se může objevit i albinotická forma.

Foto: Davidvraju, CC-SA 4.0, Wikimedia Commons

Bungar modravý

Jde opět o hada se soumračnou až noční aktivitou, který se vydává na lov za tmy. Přes den se skrývá v úkrytech, které mu skýtají nory jiných živočichů, kameny, spadlé stromy či jejich kořenové spleti. Od ostatních hadů z Velké indické čtyřky se liší tím, že je na rozdíl od nich poměrně mírný. Pohybuje se tiše, je zdrženlivý a pokud se necítí ohrožený, tak většinou ani nezaútočí a raději se kontaktu s člověkem vyhne. Pokud se však ocitne v úzkých, tak nemá problém zaútočit.

Jeho zdrojem potravy jsou hlodavci, ještěrky, obojživelníci, ale třeba i jiní menší hadi. Neváhá napadnout i menší jedovaté hady a dokáže je přemoci, aniž by sám přišel k újmě. Jeho vlastní jed je neuvěřitelně silný, jde o prudký neurotoxin, který ovlivňuje nervovou soustavu oběti a dokáže ji zcela paralyzovat. Pro člověka je tento toxin extrémně účinný a stačí i 2-3 mg jedu ke smrtelné otravě. Naštěstí ne každé kousnutí je provázeno vpuštěním jedu, tzv. kousnutí na sucho nebývají výjimkou.

Foto: Jayendra Chiplunkar, CC-SA 3.0, Wikimedia Commons

Bungar modravý

Pokud však ale dojde k vpravení jedu, je potřeba co nejrychleji vyhledat odbornou pomoc, protože jed působí poměrně rychle. Pomoc pak spočívá v podání protijedu. Prvními příznaky je tuhnutí svalů včetně obličejových, poruchy vidění a mluvení. Postupně dochází k ochrnutí, a to i dýchacích svalů, takže pokud není pomoc nalezena včas, postižený člověk se obvykle udusí kvůli nefunkčnímu dýchání.

Dalo by se tedy říci, že ze zmíněných čtyř hadů je bungar modravý tím nejméně nebezpečným, co se týče rizika konfliktu. Zatímco taková zmije paví je extrémně agresivní a nebojí se jít rovnou do útoku, bungar si ho radši dvakrát rozmyslí. Bohužel, jeho široký výskyt, přizpůsobivost, pohyb ve velké blízkosti člověka a velmi nebezpečný jed z něj dělají nebezpečného hada. Jeho krásu tak můžeme obdivovat v zoologických zahradách nebo u teraristů, ale ve volné přírodě by ho potkat nikdo nechtěl.

Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:

https://thesnakeguide.com/common-krait/

https://worldfornature.org/common-krait/

https://roundglasssustain.com/species/common-krait

https://kids.kiddle.co/Common_Krait

https://snake-facts.weebly.com/common-krait.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Common_krait

https://factanimal.com/common-krait/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz