Článek
Když se řekne nebezpečný jedovatý had, mnoho z nás si představí spíše kobru, mambu nebo taipana. Zmije paví napadne jen málokoho, protože máme pocit, že zmije tak nebezpečné nejsou. Možná proto, že naše česká zmije je sice také jedovatá, ale nemáme zkušenost, že by kvůli ní umírali lidé. Jenže zdání klame. Přestože nedisponuje nejnebezpečnějším jedem ze všech hadů a není ani největší, její nebezpečí tkví v tom, že se vyskytuje v hustě osídlených oblastech, sama není vzácná, jed je nebezpečný a lékařská pomoc nebývá zrovna nablízku. Tato souhra okolností z ní tak dělá jednoho z nejsmrtelnějších hadů, co se počtu smrtelných uštknutí týče.

Zmije paví (Echis carinatus)
Zmije paví (Echis carinatus)
Zmije paví patří do tzv. Velké čtyřky, skupiny indických hadů, kteří mají na svědomí nejvíce smrtelných uštknutí. Patří tam ještě kobra indická (zde), bungar modravý a zmije řetízková. Zmije paví je z těchto čtyř druhů nejmenší, ale nijak to nezmenšuje její nebezpečnost.
Najdeme ji pouze v Asii, v hojném množství v Indii, v Pákistánu, Bangladéši, ale také na Srí Lance, v Ománu, ve Spojených arabských emirátech, Iráku i Íránu. Na prostředí není příliš vybíravá, nalézt ji můžeme jak na kamenitém či písečném podloží, tak i v křovinách na měkké půdě. Suché a kamenité oblasti jí poskytují skvělé maskování a úkryty, díky svému zbarvení velmi snadno splyne s okolím. Spokojená je ale i v oblastech, kde je krajina lidmi pozměněná - tedy na polích či v sadech. V těchto oblastech má také dostatek úkrytů, ale navíc také množství potravy v podobě hrabošů.
Přes den na ni téměř nenarazíme, protože bývá ukrytá a odpočívá nebo tráví předchozí úlovek. Na lov se vydává s blížícím se soumrakem a v noci. To ještě zvyšuje její nebezpečí - nejen, že s okolím dobře splývá, ale v noci je ještě mnohem těžší ji zahlédnout kvůli panující tmě. Přesto je občas možné narazit na hada i během dne, zejména pokud je vlhko a po dešti. Hadi se sice primárně pohybují po zemi, ale nemají problém vylézt i na keře nebo stromy, a to až do výšky zhruba dvou metrů.
Velikost zmije paví se pohybuje od zhruba 30 cm až po 80 cm, ale nejběžnější velikost je tak někde uprostřed, kolem půl metru délky. Čenich je krátký a poněkud tupý, hlava o něco širší než krk, takže je zřetelně vymezená. Základní zbarvení může být žlutohnědé, šedavé, světle hnědé či načervenalé, na němž se vyskytují světlé skvrny, které jsou tmavě lemované. Tento vzor připomíná paví oka a díky němu získala své jméno. Břicho je znatelně světlejší.
Svými šupinami dokáže při pohybu vydávat zvuk, jedná se o tzv. stridulaci. Třením šupin dochází k syčivému efektu, čímž se snaží odradit nepřátele. Pohybuje se převážně klasickým bočním vinutím, což je praktické zejména na horkém povrchu, kdy dochází k minimálnímu kontaktu. Kromě toho je ve svém pohybu extrémně rychlá.
Živí se primárně hlodavci, ale také obojživelníky, ještěrkami, ale i členovci typu štíra nebo většími druhy hmyzu. K zabití své kořisti využívá jedu, kterého je schopna vpravit na jedno kousnutí až 12 mg, celkově disponuje asi pětinásobkem tohoto množství. K usmrcení člověka pak stačí pouhých 55 mg jedu.
Už několik málo minut po kousnutí se objeví otok a bolest v postižené oblasti. Během následujících hodin se otok může rozšířit po celé končetině (nejčastější kousnutí bývá do nohou) a na kůži se začnou tvořit puchýře. Objevují se problémy se srážlivostí krve, krev se může objevovat ve stolici, v moči, může docházet ke krvácení z nosu nebo z úst. Pokud není podán protijed, tak v závislosti na množství vpraveného jedu může dojít k úmrtí. Úmrtnost po jejich kousnutí se pohybuje kolem 20 %. K dispozici je sice dokonce několik protijedů, jenže velkým problémem je skutečnost, že často bývají uštknutí lidé na venkově, nedostatečně chránění oblečením a obuví, kteří ale nemají zdravotní pomoc nablízku. Nejvíce jsou tedy ohrožení chudí lidé z venkova, kteří se živí zemědělskou činností.
Bohužel, zmije paví navíc není nijak plachá, spíše naopak a v případě ohrožení je velmi agresivní a neváhá zaútočit. Rychlost, agresivita, nebezpečný jed a častý výskyt, to vše nahrává tomu, aby z ní byl jeden z nejnebezpečnějších hadů v těchto oblastech.
Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:
https://animals.howstuffworks.com/snakes/saw-scaled-viper.htm
https://zoom.iprima.cz/priroda/zmije-pavi-187769
https://roundglasssustain.com/species/saw-scaled-viper
https://hradec.rozhlas.cz/o-jedovate-zmiji-pavi-se-tvrdi-ze-ma-ze-vsech-hadu-na-svedomi-nejvic-lidskych-7974409
https://www.vedantu.com/animal/saw-scaled-viper
https://en.wikipedia.org/wiki/Echis_carinatus