Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Goliáš, největší pavouk světa. Obří kusadla, zatažitelné drápky a množství bodavých chloupků

Foto: Ryan Somma, CC-SA 2.0, Wikimedia Commons

Nejmohutnější pavouk světa disponuje obřími kusadly, ale také množstvím chloupků, které vystřeluje jako malé harpuny, které se zabodnou do nepřítele. Jeho syčení vás také zrovna neuklidní.

Článek

O největším evropském pavoukovi, který žije i u nás, jsem už psal (zde). Kdo je ale největším pavoukem na světě? Sklípkan největší je nejmohutnějším ze všech pavouků, i proto se mu přezdívá pavoučí Goliáš. Při chůzi cvaká a umí velmi hlasitě syčet. Přestože může na někoho působit strašidelně, pro domorodce je vítanou pochoutkou, která prý chutná jako opékané krevety.

Sklípkan největší (Theraphosa blondi)

Jejich celková velikost včetně nohou může být až 30 cm, ale je to mohutnost samotného těla, co řadí tohoto pavouka na první místo ve velikosti. Tělíčko může mít až 13 cm a váží klidně až 175 gramů. Tedy právoplatný Goliáš mezi pavouky. Někdy se mu také říká Goliáš - požírač ptáků, i když ptáky běžně nepožírá.

Pokud bychom ho chtěli potkat, museli bychom se vydat do deštných pralesů severní části Jižní Ameriky. Má rád vlhké prostředí, takže s největší pravděpodobnosti na něj narazíte v bažinatých oblastech, kde si buduje své nory vystlané hedvábnými pavučinami.

Je to noční lovec a rozhodně nečeká, až se mu chytí něco do sítě, ale aktivně loví. Navzdory jeho přezdívce požírače ptáků to však nejsou ptáci, co je jeho nejčastější potravou. Sice by jimi také nepohrdnul, ale málokdy se mu poštěstí, i kvůli tomu, že je nočním lovcem a ptáci v tu dobu bývají ukrytí. Jeho nejběžnější potravou je různý hmyz, ale i malí hlodavci nebo třeba žáby. K jejich usmrcení využívá své dlouhé tesáky, které mohou měřit až 4 cm. Kousnout může v případě obrany i člověka a díky síle tesáků je schopný prokousnout naši kůži. Někteří odborníci jeho kousnutí přirovnávají k bodnutí vosou nebo včelou. Ačkoliv by se mohlo zdát, že takto obrovský pavouk musí být i pro člověka pekelně nebezpečný, není tomu tak, tedy pokud nejste alergik.

Kousnutí je sice bolestivé, ale jedovatý neurotoxin, který do rány vstříkne, není pro člověka příliš nebezpečný. Může to být nepříjemné, i kvůli hloubce kousnutí, ale rozhodně ne ochromující. Tedy pro nás, jeho oběť z řad drobných hlodavců, žab nebo hmyzu je ochromena dokonale a brzy umírá. Pro nás je mnohem nebezpečnější další jeho způsob obrany - chloupky. Začne si třít bříško a své chlupy, které jsou zakončené ostny, začne „střílet“ na nepřítele.

Tyto chloupky jsou titěrné a zabodávají se do kůže a do sliznic postižené oběti, v našem případě člověka. Chloupky je téměř nemožné vytáhnout a podrážděná kůže rudne, svědí a bolí. Tento stav může přetrvávat i několik dní. Kromě útoku slouží chloupky k detekci pohybu čehokoliv poblíž pavouka. Sice má osm očí, ale špatně vyvinutých, takže jej můžeme označit za skoro slepého.

Pokud ani tato „chlupová“ strategie nebude dostatečná, zvládne sklípkan děsit nepřítele ještě cvakáním svých končetin. Začne třít předními končetinami o sebe, čímž vytvoří syčivý zvuk nesoucí se i pět metrů daleko. Když půjde po tvrdším povrchu, je slyšet cvakavý pohyb jeho končetin s drápky, který připomíná klapání koňských kopyt. V neposlední řadě se snaží odradit nepřítele tím, že zvedne přední končetiny a postaví se na zadní, aby vizuálně působil mnohem větší a nepříteli ukázal své tesáky.

Foto: Bernard DUPONT , CC-SA 2.0, Wikimedia Commons

Sklípkan největší

Tito pavouci jsou dlouhověcí, pokud je něco neuloví. Samci sice žijí jen 4-6 let, ale samice mohou žít klidně i 25 let. Přestože u mnoha pavoučích druhů bývá samec po kopulaci samicí usmrcen, u sklípkanů největších tomu tak není. Po úspěšném spáření naklade samice 100-200 vajíček a po zhruba dvou měsících se z nich vylíhnou mladí pavoučci. Ti dospívají další dva až tři roky a po tuto dobu se drží poblíž matky.

I když je jeho obrana velmi dobrá, stává se často součástí jídelníčku jiných druhů včetně člověka. Jihoameričtí domorodci považují sklípkany za lahůdku, kterou opékají v banánových listech a chutnají prý jako krevety. Než jej však zkonzumují, musejí pavouka dostatečně opálit, aby ho zbavili žahavých chloupků.

Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:

https://zoom.iprima.cz/priroda/nejvetsi-pavouk-video

https://en.wikipedia.org/wiki/Goliath_birdeater

https://kocicinoviny.cz/nejvetsi-pavouk-sveta/

https://www.nationalgeographic.com/animals/invertebrates/facts/goliath-birdeater

https://www.discoverwildlife.com/animal-facts/insects-invertebrates/goliath-tarantula

https://www.livescience.com/48340-goliath-birdeater-surprises-scientist.html

https://zoom.iprima.cz/priroda/nejvetsi-pavouk-423879

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz