Článek
Velké kočkovité šelmy patří mezi nejčastější exotická zvířata, která jsou chována v lidské péči a zároveň patří mezi nejčastější aktéry útoků na své majitele. Je to celkem logické, protože disponují ohromnou silou, nebezpečnými zuby a drápy, a i přes veškerou péči v nich koluje divoká krev a instinkty, které se mohou kdykoliv probudit k životu.
Kanaďan Norman Buwalda nebyl začátečník. Šelmy ho fascinovaly téměř celý život a jednoho dne se rozhodl splnit si sen. Na pozemku u svého domu vytvořil výběhy a postupně si pořídit pět velkých kočkovitých šelem, mezi nimiž nechyběl tygr sibiřský, puma nebo samec lva. A zatímco on si žil svůj splněný sen, lidé z poklidného sousedství jeho nadšení vůbec nesdíleli. Podle nich neměly takové šelmy v městském prostředí co dělat, navíc v nich budily bezpečnostní obavy. Jsou opravdu dobře zabezpečené, aby neunikly a nenapadly jejich děti? Je všechno v pořádku, když o kus dál slyší řvát mohutného tygra? Pokud člověk nemá pro tyto kočkovité šelmy slabost, pak jsou obavy z jejich blízkosti celkem logické. Tygr sibiřský navíc patří mezi ty nejmohutnější, přečíst si o něm můžete např. zde.
Kontroly však u Buwaldy neshledaly v tomto směru žádné pochybení. Výběhy měl zajištěné podobně jako je tomu ve většině zoologických zahrad. Pravidelné stížnosti sousedů tak nebyly nikdy vyslyšeny. Buwalda byl také mj. předsedou kanadského Sdružení majitelů exotických zvířat a na chov těchto šelem měl povolení a splňoval všechny zákonné požadavky. Jenže povolení vás neuklidní, když se bojíte o bezpečnost svých dětí…
Jenže pak přišel den, kdy se stalo, co se nikdy stát nemělo. Jedna z kočkovitých šelem zaútočila na malého chlapce.
Byl to den jako každý jiný. Jenže toho osudového dne čekal Norman Buwalda návštěvu. Malého chlapce s rodiči, kteří společně cestovali až z Toronta, aby chlapec mohl tygra vidět na vlastní oči a udělat si několik fotek. Pracoval totiž na školním projektu o tygrech a tento zážitek mu měl poskytnout nejen cenný fotografický materiál, ale i vlastní zkušenost s živým tygrem.
Informace o průběhu napadení se různí. Některé zdroje popisují, že k incidentu došlo poté, co malý chlapec upadnul při snaze tygra vyfotit a tygr se na něj vrhnul. Jiné zdroje popisují, že stál příliš blízko klece a tygr ho zachytil tlapou s drápy. Nejpravděpodobnější verze je však ta, podle které Buwalda vyváděl tygra z klece ven na řetězu, aby si ho chlapec mohl vyfotit. Pravděpodobně to byl právě Buwalda, kdo trochu uklouznul a ztratil nad řetězovým vodítkem plnou kontrolu. Tygr se tak mohl dostat až k chlapci, na kterého zaútočil. Ať už to bylo jakkoliv, chlapec skončil s vážným poraněním hlavy a krku v nemocnici. Především krk byl drápy poraněn tak, že chlapec přišel o jícen a bude muset být nejspíš doživotně vyživován sondou. Naštěstí mu zůstalo to nejcennější - život.
Incident krátce „rozmázla“ média, ale brzy zase vše utichlo. Buwalda se s rodinou vyrovnal zřejmě mimosoudně a veškerý ruch kolem napadení zcela utichnul. No, zcela úplně ne. Pro sousedy to byl opět impuls, aby začali brojit proti chovu těchto šelem. A tentokrát je obecní úřad vyslyšel a vytvořil vyhlášku, kterou zakázal chov těchto exotických zvířat. Vyhláška však nebyla dostatečně dobře napsaná a když ji Buwald napadl u soudu, vyhrál.
Je paradoxem, že Buwalda, předseda spolku chovatelů, se sám prezentoval jako odborník na chov exotických zvířat a také jako někdo, kdo participuje na zlepšení podmínek jejich chovu a na zlepšení bezpečnosti, aby nedocházelo k nebezpečným situacím, při kterých budou ohroženi jiní lidé. Přitom sám nedokázal zabezpečit vlastní zvíře tak, aby nemohlo napadnout někoho jiného.
Jeho touha chovat tato nebezpečná zvířata, nedbat obav sousedů a prosadit si chov těchto šelem i po nebezpečném incidentu s chlapcem, se mu však krutě vymstila. Zhruba pět let poté, co tygr napadl chlapce, našli v jeho výběhu ležet i samotného Buwalda. Nikdo nebyl svědkem samotného útoku, ale podle všeho šel Buwalda tygra nakrmit přímo do klece bez jakékoliv další ochrany, 290kilový tygr jej napadnul a úplně rozsápal.
Už mrtvého jej našel další člen rodiny, kterému se podařilo zavřít tygra do samostatné části klece, aby se mohl dostat k Buwaldovi, kterému už nebylo pomoci.
Názory lidí na tento incident se různí. Někteří jej pokládají za nešťastnou náhodu, která se při chovu těchto šelem zkrátka může někdy stát, i když chovatel udělá všechno možné, aby zajistil maximální bezpečnost. Jiní poukazují na to, že již předchozí incident s chlapcem měl být varováním a také na to, že sebelepší klecový výběh nikdy nezajistí tak velkému zvířeti dostatek prostoru, aby mohlo prožít spokojený život a aby mohlo vykonávat aktivity, které jsou pro něj přirozené.
Kdo by však čekal, že si lidé v sousedství mohli konečně oddechnout, ten by se mýlil. Tím, že Buwalda splňoval všechny zákonné požadavky a měl na chov povolení, nedošlo k odebrání tygra a ostatní šelem. Ty i nadále zůstávaly na pozemku Buwalda. Lidé se však opakovaně obraceli na organizace, které se věnují prevenci týraní zvířat. Když vyšetřovatelé dorazili k pozemku zesnulého Buwalda, po zabijáckém tygrovi ani dalších velkých šelmách nebylo ani památky. Úředníci se pokoušeli kontaktovat vlastníky nemovitosti, ale bez odezvy.
Dodnes nikdo neví, kam zvířata zmizela, kdo se o ně stará a jak je o ně postaráno.
Anketa
Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:
https://www.ctvnews.ca/ontario-man-killed-by-tiger-he-kept-on-his-property-1.472255
https://www.britannica.com/explore/savingearth/win-one-lose-one-victory-in-the-courts-cost-cat-owner-his-life
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/kanadan-leta-bojoval-za-pravo-chovat-tygry-jeden-z-nich-ho-rozsapal.A100112_115800_zahranicni_ipl
https://www.theglobeandmail.com/news/national/exotic-animal-owner-killed-by-650-pound-tiger/article1207522/
https://www.thestar.com/news/canada/mystery-surrounds-missing-killer-tiger/article_fee558b3-3f87-5220-872c-86e6dc34cb17.html