Článek
Měli jste ve škole oblíbenou učitelku nebo učitele, u kterého vám přišlo, že vám rozumí? Že jste za ním mohli přijít s problémem a vyslechl vás, nesoudil a respektoval vaši osobu? Takovou pedagožkou se podle všeho snažila být i Melissa Calhoun z Floridy. A protože svět není pohádkou, ve které existují víly kmotřičky dohlížející na blaho „těch hodných“, každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.
Vyhazov za respekt ke studentům
Melissa byla podle všeho populární učitelkou. Na střední škole v Satellite Beach pracovala 11 let. Avšak pro následující školní rok už jí nebyla prodloužena smlouva. A o co šlo? Proč najednou konec, který rozhořčil veřejnost a zaplnil stránky zahraničních médií? Jeden ze studentů ji požádal, aby ho oslovovala jinak, než jak bylo uvedeno v jeho rodném listu. Mohlo se jednat o přezdívku nebo nové jméno v rámci tranzice (tedy v procesu změny pohlaví). Tento detail bohužel není veřejně známý. Poté, co se to rodiče daného studenta dozvěděli, podali formální stížnost. A protože na Floridě byl v roce 2023 přijat zákon, podle kterého musí mít pedagog k dispozici písemné svolení rodičů užívat jiné než rodné jméno studenta, problém byl na světě. V našich českých vodách, ve kterých alespoň podle mých zkušeností nejeden pedagog sáhl k přezdívce, která by byla zřídkakdy lichotivá, to zní téměř až absurdně.
Lidé za oblíbenou učitelkou stojí
Nicméně učitelka Melissa má nakonec podporu veřejnosti. Na její obranu vznikla on-line petice, která už získala v tuto chvíli 31 734 ověřených podpisů. V komentářích o ní můžete číst například že:
„Byla jsem studentkou slečny Calhoun dva roky. Vždycky byla útočištěm pro ty, kdo si procházeli nějakými problémy,“ píše Lily.
„Byla jsem totálně znechucená, když jsem slyšela o nespravedlnosti, která zasáhla paní Calhoun jenom proto, že respektovala přání svých studentů,“ říká zas Casey, která byla příjemně překvapená, když zjistila, že si i po letech Melissa vzpomíná na jejího syna, kterého učila.
Zde zmiňuji jen úryvky, protože komentářů je pod peticí mnohem více a jsou také výrazně obsáhlejší. Školní rada instituce, ve které Melissa dosud působila se vyjádřila, že: „Od učitelů, stejně jako od ostatních zaměstnanců, se očekává, že budou dodržovat zákony.“
Zákony platí pro všechny. Ale co když jsou nastavené špatně?
Na druhou stranu většina lidí si naopak cení Melissiny odvahy jít proti proudu a ukázat lidskost. Jak její kolegyně Kristine Staniec poznamenala: „Učitelka má velký vliv na třídu a životy našich studentů, včetně mého dítěte. Zasloužila si víc než jen tichý odchod. Zasloužila si férovost, kontext a soucit.“
Jistě, zákony platí pro všechny a bez výjimky. Problém nastává tehdy, když snaha chránit mladé přeroste ve zlatou klec uniformity. Studenti jsou často svébytné osobnosti, které si zaslouží stejný respekt jako dospělí. A občas je risk odklonit se od profesní role, kterou nám ukládá instituce, pro kterou pracujeme. Školství nevyjímaje. Nejsem sice učitel, abych si mohl dovolit soudit současnou situaci u nás. Ale zaujaly mě příspěvky jedné influencerky na sociální síti TikTok, která si říká „Štěkánka the Učitelka“. Líbilo se mi, jak hovoří o lidském přístupu ke studentům a dává jim rady, jak se vypořádat s nespravedlností. A nebojí se píchnout i do vlastních řad, kdy například označila křik vyučujícího na žáka za naprosté nezvládnutí situace. Za sebe bych řekl, že takových učitelů potřebujeme mnohem víc.
Zdroje: