Článek
Navštívíme kdysi přísně střeženou oblast kousíček od Primorska, kam jezdili na lov bulharští komunističtí prominenti v čele s jejich vůdcem, generálním tajemníkem Todorem Živkovem. Podíváme se do míst, kam noha běžného smrtelníka donedávna nevkročila a navštívíme svatyni, kde se v dávných dobách odehrávaly tajemné rituály.
Bývalá prominentní obora byla totiž ještě mnoho let po pádu komunistického režimu nepřístupná a do roku 2003 nikdo netušil, že uvnitř skrývá bulharský „Stonehenge“.
Zdánlivě nahodilé seskupení menhirů a balvanů začali zkoumat archeologové a zjistili, že se jedná o velice významou thráckou svatyni a kultovní místo na černomořském pobřeží. Vznik komplexu Beglik Taš je datován do období 1500 až 500 let před naším letopočtem a byl určen na základně vykopávek a nálezů předmětů z té doby. Vědci tu objevili starověké mince, keramiku, nástroje i zbraně.
Thrákové zde zanechali budoucím generacím nejen předměty z doby před Kristem, ale i unikátní, až mystickou energii. Spojení magie starověkých menhirů a krásy okolního dubového lesa dává místu punc výjimečnosti.
Svatyně je přístupná veřejnosti denně od 9 do 20 hodin a vede sem pohodlná, asi 6 kilometrů dlouhá cesta z Primorska. Tu zvládnete i pěšky či na kole, které si můžete v letovisku půjčit. Za posledními hotely na severu vede asfaltka do bývalé Živkovovy obory. Projdete či projedete starou vstupní branou (část cesty lze absolvovat i autem, ale silnička je poměrně úzká) a budete stoupat stále vzhůru. Cesta je značená a jinam nevede, takže nemůžete zabloudit.
Prohlídka celého areálu vás vyjde na 2 leva a je bez průvodce. Ale zdarma obdržíte plánek celého komplexu s popisky v několika světových jazycích.
Původně přírodní kameny byly opracovány, jelikož je Thrákové využívali pro své obřady. Například ze všech největší balvan představuje srdce, jiný kamenné lože, další se čtyřmi uměle vytvořenými prohlubněmi byl využíván jako oltář a do jamek se nalévaly posvátné tekutiny. Projdete kamenným bludištěm, abyste se nakonec těsnou mezerou mezi dvěma obřími balvany dostali stejně jako thrácký rodák Orfeus z podsvětí. Alespoň tak praví pověst. Mystika tu dýchá doslova z každého kamene a na stěnách mnohých z nich najdete i pentagramy a různé symboly. Některé menhiry a balvany svým postavením vytvářejí sluneční hodiny.
Když se dostatečně nabijete zdejší úžasnou energií, můžete pokračovat v procházce po takzvané staré římské cestě na mys Maslen Nos. Trasa vede pěšinkou mezi stromy nad zálivem a naskytnou se vám odsud dechberoucí výhledy na skaliska a mořské pobřeží, které v této oblasti připomíná norské fjordy. Na mys dojdete pohodlným tempem přibližně za 40 minut a v zátoce na jeho jižní straně najdete krásnou malou plážičku, kde si užijete opravdu klidné koupání, často i o samotě.
Zpět do Primorska se můžete vydat po udržované lesní cestě. Trasa měří asi sedm kilometrů a téměř celá vede ve stínu.
Takže až budete lenošit na černomořském pobřeží, udělejte si malý výlet do časů před Kristem za klidem, pohodou a vesmírnou energií do míst, kde rozhodně nepotkáte davy turistů. Věřím, že nebudete litovat.
Zpracováno na základě vlastních zážitků a těchto materiálů:
https://www.museumprimorsko.bg/ http://www.primorsko-kiten.eu/cs/beglik-tas.htm
https://bulgariatravel.org/thracian-sanctuary-beglik-tash-observatory-town-of-primorsko/