Článek
Zatímco před veřejností vystupoval Hitler jako vůdce, který je v manželském vztahu s celou svou zemí, v soukromí mu roky dělala společnost utajovaná milenka Eva Braunová. Jejich vztah začínal pozvolně od roku 1929, kdy 40letý Hitler přišel do fotografického obchodu Heinricha Hoffmanna, kde 17letá Eva pracovala. Zamilovaná dívka si musela zvyknout na jeho pravidla, na to, že ji nikdy neučiní svou oficiální partnerkou, aby si nenarušil svou politickou image.
Budovaný mýtus o osamělém vůdci byl jen iluze. Nechtěl přijít o přízeň německých dam. Postupně vznikl kult „vůdce jako manžela všech německých žen“. Kdyby vyplulo na povrch, že mu volné chvíle zpříjemňuje Eva, narušilo by to jeho vytvořený obraz. A tak se mladá dívka musel stáhnout do ústraní a čekat, až si na ni vůdce udělá čas.
Vztah byl pro ni natolik psychicky náročný, že proti sobě v roce 1932 obrátila otcovu zbraň. Vážněji zraněna nebyla. Další pokus o sebevraždu následoval 3 roky poté, kdy spolykala prášky na spaní. To už Hitlera vyburcovalo k tomu, aby se o Evu začal více zajímat. Eva se mohla účastnit veřejných shromáždění a stala se součástí Hitlerovy nejužší společnosti. I když byla stále v pozadí, konečně mu mohla být víc nablízku. Málokdo ale věděl, kdo ta dívka opravdu je.

Adolf Hitler a Eva Braunová
Prostřednictvím svého přítele Hoffmanna platil Hitler Evě a její mladší sestře Gretl od roku 1935 pronajatý byt. Ten pak dívky vyměnily za domek v luxusní mnichovské čtvrti Bogenhausen, který Hitler své milence zakoupil.
Margarete Berta „Gretl“ Braunová
Aby Eva nebyla sama, měla po svém boku o 3 roky mladší sestru Gretl. Stejně jako Eva, i ona milovala fotografování. V 16 letech skončila školu a rozhodla se pracovat ve stejném fotografickém obchodě, jako její sestra Eva, která ji v podstatě ušlapala cestičku a postarala se jí o bydlení. Gretl na oplátku byla Evě skvělou společnicí. Obě dívky zbožňovaly zábavu, večírky a cigarety.

Gretl Braunová, 30. léta
Dalším Eviným bydlištěm vedle Mnichova byl od roku 1936 Berghof, kde žila poněkud v izolaci. Finančně bylo o ni velmi dobře postaráno, i nadále ale byla v pozici utajované milenky. Hitler o manželství nestál. Jednoho večera údajně ve svém alpském „hnízdě“ prohlásil, že „vysoce inteligentní muž by si měl vzít jednoduchou ženštinu“, aby mu nemluvila do rozhodování. „Na manželství je špatné, že vytváří právní nároky! Pak je správnější mít milenku.“
Eva se tak musela smiřovat s tím, že z ní nejspíš manželka nikdy nebude. A tak aby nějak zažehnala chmurné myšlenky, věnovala se sportu, fotografování a filmování. I v Berghofu ji často dělala společnost mladší sestra Gretl, která svým častým kouřením popuzovala Hitlera. I když ji zdlouhavě vysvětloval, proč nesnáší kouření, svého zlozvyku se nechtěla vzdát. Svou přítomností oživovala tamní atmosféru. Pokukovala po osazenstvu Hitlerova útočiště a snažila se najít vhodného ženicha. Když už to vypadalo, že našla muže svého srdce, Hitlerova adjutanta SS Fritze Dargrese, něco se pokazilo. Její vyvolený byl v roce 1944 propuštěn a byl vyslán velet jednotce na východní frontě. Co za tímto krokem stálo, není jasné, zdroje se rozcházejí. Možná o ni jen neměl zájem. Uvádí se, že si svou pozici pokazil neukázněnou poznámkou během porady. Kolovaly i klepy, že Gretl neplánovaně přivedl do jiného stavu a nechtěl se k tomu znát.
Hermann Fegelein
Gretl nechtěla marnit čas, ve svých 28 letech se toužila vdát. Když se na jaře roku 1944 seznámila s pohledným, charismatických a zábavným SS-Grupenführerem Hermannem Fegeleinem, měla jasno. Dne 3. Června 1944 se na zámku Mirabell v Salcburku konala jejich velkolepá svatba, na které nesměli chybět významní nacističtí pohlaváři.

Hermann Fegelein, 1942
I přes nedostatek potravin se Evě podařilo zorganizovat okázalou svatbu, jejíž oslavy se v Hitlerově Orlím hnízdě protáhly na tři dny. Když nemohla mít Eva svatbu vlastní, uspořádala ji alespoň své sestře. Svatba se povedla. To samé se ale nedá říct o manželství se záletným Fegeleinem.
Hermann Fegelein byl sice pohledný, sportovně založený muž, který se uměl náramně vlichocovat a držet si přízeň významných lidí, jeho charakter ale poněkud pokulhával. Albert Speer o něm prohlásil, že byl „jedním z nejodpornějších lidí Hitlerova okolí“. Ambiciózní muž s chlapeckou tváří, který vymetal jeden večírek nacistických pohlavárů za druhým, uměl klamat tělem. Byl to prospěchář, kterému záleželo jen na své kariéře. Díky svatbě s Gretl se dostal až do nejbližšího Hitlerova okruhu. Ke konci války byl tento mladý muž jmenován styčným důstojníkem v Hitlerově velitelství.
V počátcích kariéry mu dozajista pomohla přízeň, které se těšil u šéfa SS Heinricha Himmlera. Podlézavost přinášela své plody. Himmler jej měl v lásce jako vlastního syna a držel nad ním ochrannou ruku. Přiděloval mu speciální úkoly, poskytoval velkorysé dotace. Když na něj byla vznesena obvinění, smetl je říšský vůdce SS pod stůl. Ne nadarmo byl nazýván „zlatým hochem“ Heinricha Himmlera.
Gretl pověst svého nastávajícího asi moc nezkoumala. Jinak by zjistila, že její volený velitel kavalerie má na svém kontě nespočet zvěrstev, které páchal na východní frontě. Účastnil se genocidních akcí a na svých rukou měl krev mnoha civilistů. K úkolům, kterými jej Himmler pověřil, patřilo totiž „vyčištění“ jemu svěřeného teritoria od „rasově nežádoucích“ etnik. Jeho muži byli jedni z prvních, kteří cíleně vyvražďovali celé židovské komunity. Uvádí se, že jeho jednotky se do konce roku 1941 podílely na zabití více než 17 000 civilistů z pripjaťské oblasti.
Účastnil se také frontových bojů, kde prokázal svou odvahu. Získal mnoho vyznamenání. V roce 1943 ale utrpěl vážné zranění. Na scénu opět vstoupil Himmler a zařídil, aby se vrátil zpět do Německa. Rovněž jej zaměstnal jako svého pobočníka a představitele SS.
Osobně se také velmi angažoval v pátrání po vinících nepovedeného atentátu na Hitlera. Údajně na večírcích ukazoval fotografie zadržených mužů, které nechával pozvolna škrtit strunou od piana. Hrozivé fotografie nosíval jen tak v kapse.
Jak vidno, byl to muž, který se neštítil ničeho. Jako švagr Evy Braunové se kariérně vyšplhal až na vrchol a ve vůdcově štábu působil až do dubna 1945. Poslední týdny války trávil ve vůdcově bunkru, zatímco jeho těhotná manželka netrpělivě čekala na dopisy od své sestry. Eva své poslední dny života trávila v bunkru po boku Hitlera. Zde se i v závěru války, 29. dubna 1945, za něj narychlo provdala.
Fegelein byl nohama pevně na zemi, uvědomoval si, že je pro Německo válka prohraná. Rozhodl se proto koncem dubna pro kvapný útěk se svou maďarskou milenkou. K jeho smůle byl ale zadržen komandem SS. Našli jej v jeho bytě, kde v civilním oděvu připravoval útěk do Švédska nebo Švýcarska. Měl u sebe peníze a šperky, z nichž některé patřily Evě Braunové.
Zatímco dosud mu pomáhala Himmlerova přízeň, nyní mu byla naopak na škodu. Když se rozzuřený Hitler dozvěděl, že se Himmler snaží za jeho zády vyjednat kapitulaci, obrátil se jeho hněv na Himmlerovy oblíbence. Fegelein byl odveden zpět do bunkru a následně zastřelen. Zemřel 28. dubna 1945.
Pár dní po jeho smrti, 5. května 1945, Gretl porodila holčičku. Pojmenovala ji na počest své sestry, která 30. dubna spolu s Hitlerem spáchala sebevraždu. Během pár dní přišla Gretl o své nejbližší. Měla ale malou Evu, se kterou začala nový život. Stáhla se do ústraní a v roce 1954 se znovu provdala. Klidný život jí ale narušila tragická událost. V roce 1975 si její jediná dcera vzala život. Nedokázala se vyrovnat se smrtí svého přítele, který zemřel při autonehodě. Gretl zemřela 12 let po ní. V 72 letech podlehla Alzheimerově chorobě.
Zdroje: