Článek
Ačkoliv byl Jiří Sovák vynikající herec, nebyl mezi svými kolegy až tak oblíbený. Mohla za to jeho cholerická povaha. I podle slov jeho ženy Anny to s ním prý nebylo jednoduché. „Na chatě jednou vytrhl ze stropu lustr, který ho štval, a vyhodil ho ven oknem. Ještě si za ním i odplivl. Po chvíli se však začal hodně smát. Najednou sám sebe viděl v situaci, která byla neskutečně směšná,“ vzpomínala Sovákova třetí manželka Anna, které říkal Andulka.
Nepěkně na něj vzpomínaly například princezny Jana Nagyová a Dáda Patrasová ze seriálu Arabela. Podle nich býval často nabroušený, občas dokonce arogantní. Když se s ním někdo pustil do hádky, neměl šanci slovní roztržku vyhrát. Nedělalo mu problém pálit mosty. Jeho jediný syn z prvního manželství, herec Jiří Schmitzer, by o tom mohl vyprávět.
V období, kdy se natáčela komedie - Marečku, podejte mi pero, herci asi ještě netušili, že to jsou poslední chvíle, kdy mají ještě celkem dobré vztahy. Sovák se dokonce přimlouval, aby jeho syn mohl hrát po jeho boku, obdobně jako v Chalupářích, kde Schmitzer hrál jeho vnuka. Bylo to krátké období, kdy spolu ještě vycházeli. Dříve mu měl Schmitzer za zlé, že opustil jeho mámu a odešel k jiné ženě.
Pak se ale v roce 1976 stala tragédie, kvůli které vyhasl jeden život a navždy poznamenala rodinné vztahy mezi otcem a synem. Schmitzer pod vlivem alkoholu autem srazil a usmrtil člověka. Poslední slova, co Sovák svému synovi řekl, si Schmitzer pamatuje dodnes. „Že jsi srazil člověka, to se bohužel může stát, ale že jsi byl ožralý jako dobytek, to se nepromíjí,“ řekl Sovák a udělal za svým synem tlustou čáru.
„Jirka měl pocit, že v době, kdy potřeboval nejvíc podporu své rodiny, se k němu táta otočil zády. A ta hořkost v něm zůstala, takže když pak jeho táta umřel, Jirka mu ani nešel na pohřeb,“ prozradil Blesku rodinný kamarád. „Jirka o tom nikdy nemluvil. Ta nešťastná nehoda mu totiž vzala kus vlastního života. Měl z toho hrozné pocity, protože ho to vnitřně rmoutilo,“ prozradil jeden z kolegů Jiřího Schmitzera. „Když zapátrám v paměti, tak Jirka tenkrát odcházel po představení domů. Dal si skleničku alkoholu při rozloučení s kolegy, protože se představení povedlo. Nasedl do vozu a pak se stalo to neštěstí. Nebyla to ale Jirkova vina, chyba byla v tom, že mu naměřili alkohol,“ popsal ten den Schmitzerův kolega. Herec dostal tři roky natvrdo za nedbalost pod vlivem alkoholu. Za dobré chování byl po roce a půl propuštěn. Schmitzer byl sice na svobodě, ale rodinné vztahy se navždy přetrhaly. Sovák se synem od té doby nepromluvil a vydědil ho. Sovák byl tak zahořklý, že dokonce proto prý nikdy neviděl ani svá tři vnoučata. Přišel tak o to, jak vyrůstala Schmitzerova dcera z prvního manželství žijící v Rakousku a jak vyrůstaly jeho další dvě děti - syn Jiří a dcera Kristýna.
Sovák se sice vnoučaty nevídal, nicméně na rozdíl od syna, je ze závěti nevyškrtl. Autorská práva na Sovákovy hry tak vlastnily spolu s poslední manželkou Annou také Sovákova vnoučata. Když se před lety paní Anna rozhodla pro vydání divadelních Sovákových her, narazila na odmítavý postoj Schmitzerových dětí. „Já jsem byla pro, oni ale ne, takže nevyjde nic,“ potvrdila Blesku.
Na stáří se Jiří Sovák s manželkou Annou přestěhoval na chatu v obci Stříbrná Skalica, kde si to velmi oblíbil. Když zemřel, byl dle svého přání pohřben na své zahradě. Odpočívá v urně, uložené v hercově bustě. Jeho poslední žena jej přežila o dvacet let.
Je smutné, jak se někdy rodinné vztahy mohou vyhrotit. Zatímco Sovákův přítel Miroslav Horníček tragicky přišel o syna, Sovák se svého syna dobrovolně vzdal. Alespoň že nebyl až tak zahořklý, že dokázal připustit, že jeho vnoučata za vztahy se synem nemohou, a když vyřizoval svou poslední vůli, pamatoval na ně.
Zdroje: