Hlavní obsah
Lidé a společnost

Karel Gott by s matkou Dominiky nikdy neposnídal. Otec mu poradil, aby narození dcery tutlal

Foto: Oleghomola, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Zlatý slavík se netajil tím, že v počátcích své kariéry rozhodně netoužil po rodině. I když si jeho maminka moc přála vnoučata, on nechtěl být ve své profesi omezován. Když se dozvěděl o narození své první dcery Dominiky, praštil telefonem.

Článek

Na konci 60. let Karlova hvězda stoupala vzhůru, neměl o ženy nouzi. Stačilo mu ukázat prstem, a dostal, co chtěl. Seznamování se stalo sportem i koníčkem. Ke všem dívkám se choval vždy pozorně a galantně. „Mluvil spisovně a neopíjel se. Mělo to úroveň. Už tenkrát věděl, co chce, a už tenkrát si vytvořil svůj postoj k ženám, který ho provází celý život. Když to dotyčná respektuje, je dobře, když ne, musí z kola ven a je zklamaná,“ popisoval Gottův styl jeho kamarád Milan Drobný. Zatímco si užíval, jeho maminka trpěla. Přála si, aby se usadil. On byl však neustále na lovu a na závazky se necítil. Od počátku dělil ženy na dvě skupiny. Na ty, které od něho odjíždějí v noci taxíkem, a na ty, které si s ním dají snídani. Těch ale tolik nebylo. Komunikace pro něj byla alfa a omega: „Důležité je, aby si ti dva měli stále o čem povídat. Když tomu tak není, pak je ta doba mezi orgasmem a okamžikem, kdy přijede taxi, nekonečná,“ popisoval před lety zpěvák.

Postoj ke snídaním se odrazil i v jeho slavném hitu Když muž se ženou snídá. To, že s nějakou ženou posnídal, už cosi symbolizovalo: „Snídám pouze s tou, se kterou mám už opravdový vztah.“ Onen symbol snídaně nevědomky vytvořil Gottův otec.„ Jednou večer zahlédl u nás doma dívku, která se mu nezamlouvala. Nelíbilo se mu, jak mluvila, a tak si mě vzal stranou a řekl: ,Doufám, že s touhle nebudeš ráno snídat?´“

K ženám, které po vášnivé noci odjížděly nad ránem domů, patřila i matka jeho prvorozené dcery Dominiky, Antonie Zacpalová. Poznali se v roce 1969 v kobyliském divadle při televizním natáčení hitu Lady Carneval. Jižansky vypadající tanečnice mu tehdy dělala takzvaně křoví. Krásná žena ho okamžitě zaujala: „Vypadala jako Sophia Lorenová a měla obrovské čokoládové oči.“ Vůbec nevadilo, že je o 4 roky starší. Sice to mezi nimi zajiskřilo, ale o nic vážného nešlo.

Znovu se potkali až po 3 letech. Antonie se zúčastnila televizního natáčení, při kterém měl Karel Gott svůj recitál. „Nemohla jsem tam nejít, moc jsem toužila ho zase vidět,“ přiznala po letech. Po natáčení se chystala domů, když v tom ji Karel navrhl, že jí odveze domů. Při cestě si povídali, čas rychle utíkal. Najednou zpěvák změnil směr jízdy a Antonii zavezl k sobě do vily ve Strašnicích. A tak „vznikla“ prvorozená dcera Dominika. Po půlnoci zpěvák Antonii odvezl domů. Jak popisovala, na to, aby ji poslal na tramvaj, byl velký džentlmen.

Nějakou dobu o Antonii neslyšel, dokud mu po 9 měsících nezavolala. Ze sluchátka se ozvalo: „Jmenuje se Dominika, Karle, a je tvoje. Přijdeš se na ni podívat?“ Karel reagoval velmi nepříjemně, byl rozčílený a praštil s telefonem. „Karel byl kyselý. Já se mu dneska nedivím. Těhotná žena prostě přemýšlí jinak. Teď už vím, že jsem se zachovala hloupě. Měla jsem mu to říct.“ Nicméně měla své důvody, proč mu „radostnou“ novinu nesdělila dřív. Vzhledem ke svému věku, kdy už jí bylo 37 let, měla rizikové těhotenství. „V posledních týdnech jsem už musela v nemocnici jenom ležet. Možná bych se k tomu telefonu i odhodlala, ale na té chodbě byl jenom jeden. Pravdou ale je, že tudy neustále procházeli doktoři, sestry, pacienti… To skutečně nebylo vhodné prostředí, kde by se daly řešit tak ryze soukromé záležitosti.“ V nemocnici si nad postel vyvěsila Gottův plakát a odmítala uvést otce svého dítěte. Byla do něj velmi zamilovaná a nechtěla mu dělat zle.

Místo radosti se u Karla objevil hněv, že jej někdo obešel, možná i určitý pocit bezmoci. Nevěděl, jak se zachovat a tak šel pro radu k otci bratrů Jiřího a Ladislava Štaidlových. Už v minulosti jej pomáhal tahat z bryndy, když se s jeho syny v roce 1971 nevrátil z turné v Německu. Spolu s Karlovým otcem Štaidl intervenoval, aby jim byl legálně prodloužen pobyt v Německu, protože nedovolené opuštění republiky bylo podle zákona bráno jako trestný čin. Konexe Karlova otce a také otce bratří Štaidlů, který byl veden jako spolupracovník StB, dopomohly k anulaci trestního stíhání a vydání delšího povolení k pobytu v západní Evropě. „Byl to takový kmotr zvláštních situací. Šikovný chlapík, bývalý fabrikant, hlava ekonomická a taktická. Řekl mi přesvědčivě: ,Uvidíš, jak budeš jednou rád, že tu dceru máš. A časem zapomeneš, jakou taktiku ta její máma zvolila,´“ vzpomínal na cennou radu Gott. A měl pravdu.

Ačkoliv se uvádí, že o narození dcery Dominiky Karlovi rodiče nevěděli. Podle Antonie o ní věděl Karlův otec: „Zatajil to jen před maminkou, tatínek o Dominice věděl od samého počátku. Ale domluvili se spolu s Karlem, že mamince to neřeknou.“ Vnučku však Karlův otec nikdy nenavštívil. A Karel malé Dominice ani o svých rodičích nikdy nevyprávěl.

Maminka slavného zpěváka zemřela, aniž by se dozvěděla, že se její sen mít vnouče splnil. Podle zpěváka byla velmi konzervativní a bál se, jak by nesla to, že s matkou svého dítěte nežije. Později svého rozhodnutí o tutlání narození dcery před maminkou litoval. Ta podlehla infarktu v 61 letech, čtyři roky po narození Dominiky.

Karlův vztah k dceři byl zpočátku velmi rozpačitý. „Nebyl v žádném případě připraven být otcem. Bylo to něco, co mu bylo vnuceno, musel se s tou realitou smířit, ale úplně to necítil. Ani moc nevěděl, jak se zachovat, jak ji vzít. Neměl to v sobě,“ vzpomínala Antonie. Na dceru se přišel podívat až po půl roce, pak ji vídal sporadicky. O příjmení Gottová zpěvák rozhodl až v době, kdy jeho dceři bylo 15 let. To už byla veřejnosti známá.

O existenci dcery Zlatého slavíka se nejprve dozvěděli Němci, když bylo Dominice 9 let. Informaci v roce 1982 vyšťoural německý Das golden Blatt. Karel Gott tuto zprávu potvrdil, až pak následně se o jeho dceři dozvědělo také české publikum. „Domnívám se, že Karla k tomu vedlo to, že ho někdo přesvědčil, že jeho popularita v německy mluvících zemích vzroste ještě víc, když přizná, že má dítě. V českých médiích se to objevilo asi až za další dva roky. Sice se všeobecně leccos tušilo, ale Karel to tak říkajíc legalizoval až později,“ uvedla Antonie. Karel se totiž vždycky bál toho, co řeknou jeho fanoušci. Velmi si hlídal svůj mediální obraz.

K dceři si nakonec cestu našel, dohlížel na její vzdělání a finančně ji i její matku zabezpečil. Pořídil jim dvoupatrový byt na Královských Vinohradech a roce 1983 také chatu v Malých Kyšicích. Dominika mohla mít vše, na co si ukázala. Od otce dostala také své první auto. Snažil se jí dávat i rady ohledně výběru partnerů. S Antonií a Dominikou se vídal i na Vánoce, cítil k nim povinnost. Antonie byla vděčná za to, že si na ně občas najde čas a neřešila jeho osobní život. Jiný muž už jí do cesty nevkročil. Dle svých slov ničeho nelitovala, udělala to, co cítila, že je správné. Karel už navždy zůstal v jejím srdci.

Zdroje:

2) ROHÁL, Robert. Karel Gott: umělecký a soukromý život. Druhé rozšířené a doplněné vydání. Praha: Petrklíč, 2019. ISBN 978-80-7229-705-4.

3) REMEŠOVÁ, Michaela a MÁCHA, Dalibor. Když milenky pláčou…: Devět žen Karla Gotta. Drby. Praha: Formát, 1999. ISBN 80-86155-40-4.

4) KLUSÁK, Pavel. Gott: československý příběh. Brno: Host, 2021. ISBN 978-80-275-0598-2.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz