Článek
Její filmovou kariéru odstartoval v roce 2006 Menzelův film - Obsluhoval jsem anglického krále, kde se objevila v erotické scéně. „S tou scénou jsem nakonec díky panu režisérovi a jeho přístupu problém neměla, ale než jsem kývla, to bylo strachu. Někteří si klepali na hlavu, že jsem blázen, když mi někdo takový jako režisér Menzel nabízí roli a já váhám. Nechtěla jsem se jako neznámá herečka zavést jako ta, která se kdykoliv svlékne. Určitě to není tak, že bych neměla problém s nahotou. Rozhoduje více faktorů, kdo s vámi pracuje, jaká je to role a jak bude udělaná scéna. Nemám ráda, když je taková scéna neopodstatněná. Když je účelově použitá, jen aby se přilákali diváci.“
Kromě filmu se herečka věnuje také divadlu. Právem může být pyšná na cenu Thálie za roli Maryši. Díky divadlu také poznala svého dlouholetého partnera Matěje Dadáka, který také studoval JAMU. Roky se tak míjeli, sice o sobě věděli, ale to bylo všechno. Jiskra přeskočila až po několika letech. „Asi po deseti nebo patnácti letech jsem se vrátila do Činoherního klubu zkoušet představení, které jsem nakonec ani nedozkoušela, a tam jsme se setkali na baru, a to už bylo jistější. Tam je dost malý bar a bylo to dost jasný,“ prozradila herečka v talkshow 7 pádů Honzy Dědka.
Do vztahu vstupovala s tím, že možná nebude mít nikdy děti. „V patnácti mi jedna paní gynekoložka řekla, že budu mít problém otěhotnět. To je skvělý, to si nesete. Později mi gynekolog začínal nabízet různé možnosti k reprodukci, mně se ale nechtělo nic brát. Tak jsem se šla poradit k šamanovi,“ uvedla. Nakonec jí toto setkání kupodivu možná pomohlo. Vše bylo hodně o psychice, o její připravenosti mít dítě. Šaman zafungoval jako takový psychoterapeut. „Řekl mi, že to dítě musím prostě jenom pustit, že už čeká. Musela jsem si přiznat, že jsem na těhotenství nebyla úplně připravená, a tam jsem si řekla, že jo. A bylo to hned,“ dodala.
Zadařilo se a ve svých 35 letech porodila své první dítě. Pro někoho možná pozdě, pro někoho možná brzy. „Myslím si, že je dobré mít děti dřív. Věkový rozdíl mezi rodičem a dítětem pak není tak velký. Ale sama to popírám, dítě jsem si skutečně přála až teď. Má profese mi dala už hodně a já za to děkuju. Mé ego se nažralo, užila jsem si dost svobodného života a teď se těším na jeho naplnění poněkud jiného druhu. Tohle má každý jinak, záleží na založení konkrétní ženy. Je pravda, že se zvyšuje počet lidí, kteří rodinu odkládají nebo vůbec nechtějí. Bojí se, že něco ztratí. Rozhodně si mateřství nepředstavuji jako procházku růžovým sadem, ale není to konec zábavy a svobody. Naopak. Od jistého věku děti potřebujeme, abychom se nezbláznili z pomyslné vlastní důležitosti,“ uvedla herečka v roce 2015, když čekala své první dítě.
Dnes spolu s partnerem vychovávají dokonce tři děti.Syny Šimona, Mikuláše a dceru Mariannu. Díky svým mateřským zkušenostem, dokáže hovořit o tématech související s těhotenstvím a rodinou. Vnímá například změnu postoje společnosti vůči mateřství. Mohou za to sociální sítě, díky nimž možná více řešíme záležitosti týkající se těhotenství. „Jsme možná angažovanější, ale na druhou stranu i úzkostnější,“ říká.
Dokáže zhodnotit, jak je někdy náročné být v roli mámy. „Přestože se naše společnost genderově vyrovnává, nebo se alespoň snaží, je samozřejmostí, že péče o rodinu už základním nastavením stojí převážně na ženě. Zvládat na sto procent domácnost, práci, vztah je často nad rámec našich sil. Muži se dnes do toho koloběhu zapojují mnohem více, než kdysi. Ale tlak, aby vše bylo stoprocentní, je větší.“ Není divu, že toho na ženy někdy bývá moc. Proto je důležité, aby se naučily říkat, kdy potřebují pomoc. Aby uměly rozlišovat, co je opravdu jejich rozhodnutí a co mají naučené společností, výchovou, vzory. Sama herečka se snaží najít rovnováhu mezi svou rodinou a prací. Řeší, jak nastavit a zvládnout den tak, abych dokázala pokrýt potřeby rodiny a zároveň našla čas na svoje radosti a práci. Váží si toho, že jsou na to s partnerem dva a že už si umí říct o pomoc, když je vyčerpaná. Ví, že je potřeba udělat si také čas sama na sebe, naplnit i svoje potřeby je důležité, protože pak může předávat svou energii dál.
Anketa
Zdroj: