Článek
Dle posledního sčítání obyvatel z roku 2021 je u nás 39 procent jednočlenných domácností. Za 10 let tak počet lidí, kteří žijí osaměle, vzrostl o 7 procent. Ve skupině mladých lidí jde častěji o ekonomicky aktivní muže s vyšším vzděláním. Vyskytují se zejména ve velkých městech. „Nejvýznamnější skupinou však zůstávají senioři,“ uvedla Pavlína Habartová ze statistického úřadu. „Nejčastěji se z důvodu nadúmrtnosti mužů jednalo o ovdovělé ženy, zpravidla nepracující důchodkyně. Jednotlivci senioři se s nejvyšší četností vyskytovali zejména ve vnitřních periferiích, nejméně pak v zázemí velkých měst.“
S úmrtím partnera ve vyšším věku se pojí pocit osamělosti. Je to něco, čeho se většina lidí obává. Člověk je zkrátka tvor společenský, ke svému životu potřebuje společenský kontakt. Problémem osamělosti se intenzivně zabývali například v roce 2018 ve Velké Británii. Tehdejší britská premiérka Theresa Mayová jmenovala „ministryni pro osamělost“. Podle Britů má osamělost silný vliv na fyzické zdraví. Tvrdili, že „osamělost je pro zdraví horší než 15 cigaret denně.“ Vycházeli ze studie Juliane Holt-Lunstadové a Timothy Smithe - Sociální vztahy a riziko úmrtí. Výzkumníci upozorňovali, že osamělost zvyšuje zdravotní rizika a netýká se to jen starších lidí. Absence sociálních kontaktů prý dokonce zvyšuje riziko úmrtnosti o polovinu. Samota se dle zjištění projevuje zhoršenou imunitou, zvyšuje se i riziko deprese.
Výzkumníci upozorňovali také na to, že záleží i na kvalitě sociálních vazeb například mezi manželi: „přibývá vědecké literatury, která upozorňuje na různorodé efekty spojené s kvalitou manželského soužití.“ Pokud vztahy nejsou dobré, může manželství naopak zvyšovat pravděpodobnost úmrtí.
U nás se vliv osamělosti nijak nesleduje. „Nejsem si vůbec jistý, jestli je opravdu samota tak závažný rizikový faktor. Spíš se domnívám, že za zvýšené riziko mortality mohou skryté faktory, které podobné studie nedokážou odfiltrovat. Pro metastudie to platí dvojnásob. Problém s osamělostí se navíc týká spíš zemí jako Spojené státy, Velká Británie nebo Švýcarsko. U nás jsou zatím významnější ty klasické rizikové faktory: Češi mají třicetiprocentní prokouřenost a třetina trpí rizikovou obezitou,“ uvedl v roce 2019 ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.
Ačkoliv se u nás vliv osamělosti na zdraví jedince nikterak zásadně neřeší a nezkoumá, přesto tak nějak mnozí instinktivně tuší, že pocit osamělosti může hrát ve vztahu ke zdraví určitou roli. Pro mnohé stárnoucí lidi je vidina samoty pomyslným strašákem. A tak raději zůstávají v nefunkčních vztazích. Někdy hraje roli i ekonomické hledisko. Jak se říká, ve dvou se to lépe táhne.
Přitom existují studie, které potvrzují, že některým starším ženám samota dokonce prospívá. Podle výsledků studie z Univerzity College London jsou single ženy zdravější, a to psychicky i fyzicky. Ženy, které se nikdy nevdaly, postihly zdravotní obtíže, ke kterým měly dispozice, v menší míře než ty vdané. „Neprovdat se nebo nežít ve společné domácnosti, je pro ženy mnohem méně škodlivé než pro muže,“ tvrdí jeden z autorů této studie George Ploubidis.
„Existuje řada studií, které ukazují, že muži, kteří žijí v dlouhodobém manželství, jsou ve stáří v lepším psychickém a fyzickém stavu než ti, kteří dlouhodobě žijí sami. Mnohdy totiž ženy přimějí jít své partnery k lékařům, připravují jim zdravější jídla, často trvají na aktivnějším způsobu života. To vše se pak ve vyšším věku projevuje,“ potvrzuje terapeutka Jana Novotná. Svobodní muži nad sebou nemají pomyslný bič, snadněji sklouznou k nezdravému životnímu stylu. Více pijí, kouří, jedí nezdravě a méně se hýbou. Z dat Českého statistického úřadu dokonce vyplývá, že ženatí muži žijí déle než ti svobodní. Mají o pětinu delší život než jejich stejně staří vrstevníci, kteří žijí sami.
Zdá se, že dlouhodobé vztahy jsou výhodné více pro muže. Ženy role pečovatelek vyčerpává. Není divu, že se změnou životního stylu se mění i pohled žen na samotu. Doba, kdy žena, jež žila bez rodiny, byla označována za „starou pannu“ je pryč. Když je žena bez muže a bez dětí, nemusí být nutně starou zapšklou paní. Jsou ženy, kterým to vyhovuje. Mají více času samy pro sebe, nemusí o nikoho pečovat, mají svůj klid. Jsou svobodné ve svých rozhodnutích, nemusí se na nikoho ohlížet. Ve stáří jim zbyde víc energie na jejich aktivity, ať už jde o cvičení, cestování nebo výpravy za kulturou. Single starší ženy už nejsou raritou a zdá se, že jich přibývá.
Vzhledem k demografickému vývoji, kdy se rodí méně dětí lze usuzovat, že takových, kteří prožijí stáří v rodinném kruhu, případně v častém kontaktu s příbuznými, je a bude čím dál méně. Socioložka Lucie Vidovičová tvrdí, „že ve většině případů stejně dožíváme všichni sami. Přátelé odcházejí, rodina se rozprchne. Stáří prožité o samotě už není vyhrazeno jen pro ty, kteří dlouhodobě žili single.“
Upínat se k představě, že se o nás rodina postará, že vždy bude někdo, o koho se můžeme opřít, může být nebezpečné. Čím větší má člověk očekávání, tím pak bývá více zklamán. Jeho psychika se pak odrazí i na jeho tělesném zdraví. Ono téma bylo už diskutováno na webu i60, kde se například paní Lenka vyjádřila tak, že samota nemusí být tak špatná: „Co je na tom, zůstat starý a sám? Aspoň nás nebude nikdo otravovat… Mně tedy nevadí představa, že bych jednou zůstala sama, jedině, že bych byla opravdu nemohoucí, tak to by byl problém. Ani bych nechtěla, aby se děti kvůli mně nějak přemáhaly, však ono to nějak dopadne… Možná by se každý mohl ke stáří připravovat, trochu s nadsázkou, na to, že by mohl zůstat sám (osamocen), aby až to nastane, z toho nebyl tak vyvalený! Ono to pak nakonec stejně může dopadnout jinak…“
Je vysoce pravděpodobné, že stáří bude pro většinu lidí doba, kdy prostě budou sami. A je jen na nich, jak to přijmou, zda dokáží i sami hledat střípky štěstí, nebo se budou utápět ve výčitkách a špatné náladě. Lidé, kteří se na tuto variantu psychicky připraví, případně jsou zvyklí žít sami, pak bývají ve stáří vyrovnanější. Tak jako se připravujeme na první půlku života, tak bychom se měli připravit i na tu druhou, a to nejen finančně.
Zdroje: