Hlavní obsah
Lidé a společnost

Senioři bývají snadným cílem manipulátorů. Jsou více důvěřiví než mladí

Foto: Seznam.cz

Ke starým lidem bychom měli cítit úctu. Jsou to lidé, kteří jsou ve věku, kdy si zaslouží odpočinek a měli bychom k nim být ohleduplní. Jsou však lidé, kteří se je neštítí zneužít a dokonce i okrást.

Článek

Když jsem byla malá, pamatuji si, jak prarodičům občas přišla tu a tam nějaká ta pozvánka na předváděcí akce například nerezového nádobí. Tyto akce se obvykle odehrávaly někde uvnitř zapadlých kulturáků a sokoloven. Byly zaměřené zejména na důvěřivé seniory, kteří si tím zpestřovali své osamělé dny. O manipulativních praktikách prodejců na těchto akcích se začalo více hovořit po dokumentu Šmejdi od režisérky Silvie Dymákové, která pomocí skryté kamery nahrávala výkony oněch prodejců.

Jejich manipulační strategie byla velmi propracovaná. Použité manipulační techniky popsala spoluautorka scénáře dokumentu psycholožka Romana Mazalová ve své diplomové práci Manipulace při přímém prodeji.

Právě senioři jsou pro takové manipulátory vděčnou cílovou skupinou. Stávají se obětí nejen prodejních akcí, bývají bohužel okradeni také falešnými podomními obchodníky, které si pouští domů. S rychle měnícím se životním stylem se mění i způsob, jakým podvodníci útočí na seniory. Podle policejních statistik přibývá stále více případů seniorů, kteří chtějí zhodnotit své úspory na internetu a nakonec naletí kyberšmejdům. Ti jsou schopni ze seniorů vytáhnout několik stovek tisíc, či dokonce milionů korun. Mezi seniory jsou tací, kteří naletí internetovým podvodníkům i opakovaně. Jako například 72letá seniorka z Olomouce, která se nechala obrat kyberšmejdy hned dvakrát. Loni v létě se přes internet nechala nalákat na výhodné investování. Byl to ale podvod. Po roce klikla na reklamu podvodníků, kteří se prezentovali jako vymahači pohledávek. Případ popsala policejní mluvčí Ivana Skoupilová: „Jelikož se koncem roku 2023 stala obětí podvodného investování, nabídka ji zaujala a vyplnila registrační formulář. Následně byla telefonicky kontaktována dosud neznámou osobou, která poškozené nabídla, že ji jejich společnost bude zastupovat ve věci vymáhání podvodně získaných finančních prostředků. S tímto souhlasila.“ Následně z ženy bylo pod různými záminkami vylákáno 146 000 korun. „Poté od června do srpna poškozená postupně vložila prostřednictvím bitcoinmatu částku v celkové výši 1,5 milionu korun,“ doplnila výši škody policejní mluvčí. Podvodníci přestali komunikovat, což bylo pro ženu impuls, aby se opět obrátila na policii.

Příkladů podvodného jednání by se dalo nalézt mnoho. Kyberšmejdi stále častěji využívají umělou inteligenci, která dokáže vytvořit podvodná videa. Lákají na výhodné investice. Zneužívají dokonce jména známých osobností. Jsou známé falešné články s prezidentem Petrem Pavlem či moderátorem Janem Krausem.

Proč se terčem podvodů stávají zejména senioři? Ukázalo se, že s věkem roste důvěřivost. Problém s přílišnou důvěřivostí nemají pouze staří lidé v České republice, ale i jinde na světě. Na přílišnou důvěřivost seniorů poukázal výzkum psycholožky Shelley Taylor University of California in Los Angeles. Byly zkoumány dvě skupiny osob. V jedné byl průměrný věk respondentů 69 let, ve druhé 23 let. Oběma skupinám byly ukazovány fotky tváří, u nichž byla stanovena míra důvěryhodnosti a přívětivosti. Skupina starších osob hodnotila „nedůvěryhodné“ obličeje jako mnohem důvěryhodnější než skupina osob mladších. Ukázalo se, že u skupiny mladších lidí se při prohlížení fotek s nedůvěryhodnými tvářemi aktivovala oblast mozku, která je zodpovědná za intuici. Dostavil se u nich pocit, že něco není v pořádku. U skupiny starších lidí tato aktivace prakticky chyběla.

Manipulační masáž podvodníků, které čelí senioři, je propracovaná natolik, že by jí podlehly často i mladší ročníky. Nicméně u starších jedinců mívají podvodníci vyšší pravděpodobnost, že uspějí. Starší lidé se dokonce někdy nechávají okrást opakovaně. Nahrávají tomu překotné technologické změny posledních let a také fakt, že přirozenou součástí stárnutí je také úbytek kognitivních funkcí. Zhoršuje se paměť a rozumové schopnosti. Je prokázáno, že s přibývajícím věkem dochází k úbytku IQ. Problémy s úpadkem inteligence jsou dle studií úměrně závislé na úpadku schopnosti vnímat a zpracovávat zrakové podněty. U stárnoucích lidí mívá mozek problémy zpracovat to, co vidí oči. To má vliv na sníženou schopnost rozhodování a úsudku.

Stárnoucímu člověku postupně ubývá tělesných i duševních sil. S věkem se mění vnímání a citové prožívání. Lidé ve vyšším věku bývají citově labilnější a hůře se přizpůsobují. Vzhledem ke změnám, které doprovázejí stárnutí, bývají oběťmi manipulace. A to nejen obchodníků, ale i politiků, někdy dokonce i členů rodiny. Je smutné, že existují jedinci s pokřivenou morálkou, kteří ze zištných důvodů cíleně zneužívají osamělosti, důvěřivosti a zhoršující se stav stárnoucích lidí.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz