Článek
„Ani nevíte, jak moc jsem tuto ženu miloval,“ vykřikl císař poté, co byla jeho žena zavražděna pilníkem rukou italského anarchisty. Tak tragicky skončil příběh, který začal seznámením na oslavě třiadvacátých narozenin pohledného Františka Josefa I., kam dorazila také jeho sestřenice Alžběta Bavorská, zvaná Sissi. Mladý muž se do okouzlující patnáctileté dívky bláznivě zamiloval. A tak se ve Vídni konala pohádková svatba. Výzdobu kostela tvořilo 15 000 svíček a červený samet. Nevěsta si oblékla bílé stříbrem vyšívané šaty a na hlavě ji zdobil tchýnin diadém.
Ctnostná Sissi dle zvyku dostala za ztracené panenství jako „dar svatebního rána“ 12 tisíc dukátů. Zatímco ona se teprve seznamovala s manželskými povinnostmi, on byl již o něco zkušenější. Poprvé jej do tajů fyzické rozkoše zasvětila o osm let starší dvorní dáma. Pak se o jeho uspokojení starala údajně milenka Helene von Vetsera, jejíž dcera byla později milenkou Rudolfa, jediného legitimního syna císaře a Sissi. Ona milenka, „Mary“ von Vetsera, spolu s Rudolfem spáchala sebevraždu.
I když František Josef I. se svou milovanou chotí Alžbětou zplodili čtyři děti, jejich manželství šťastné nebylo. Sissi své štěstí na vídeňském zámku Schönbrunn nenašla. Vadila jí striktní pravidla rakouského dvora. Velkou tragédií pro ně byla smrt jejich nejstarší dcery Žofie. Zemřela v pouhých dvou letech na tyfus. Pro Sissi to byla taková rána, že se více stáhla do sebe a výchovu svých dalších dvou potomků – Gisely a Rudolf– nechala v rukou své tchýně Žofie. Mateřství si užila až o několik let později, kdy se jí narodila nejmladší dcera Marie Valerie.
Po narození poslední dcery se manželé postupně odcizili. Místo manželskému loži dávala Alžběta přednost cestování a raději se bavila po svém.Zabývala se studiem jazyků a velmi ráda jezdila na koni. Pověstná byla i její posedlost svým vzhledem. Velmi lpěla na svých hustých dlouhých vlasech a štíhlé postavě.
Když jejich vztah přestal fungovat v intimní oblasti, vyhledával František Josef společnost jinde. Jako každý muž, i on potřeboval sexuálně žít. Je známo, že císař měl pestrý milostný život. Údajně zplodil několik levobočků. Nicméně vždy své milenky i jejich děti finančně zabezpečil.
V době, kdy jeho nejmladší dceři bylo 7 let, začal si poměr s patnáctiletou Annou, která byla vdaná za výrobce hedvábí Heuducka. Dluhy alkoholika a hazardního hráče byly splaceny, aniž by tušil, že se jeho žena tajně schází s císařem. Milenecký poměr trval i v době, kdy se Anna znovu provdala za úpadkového Franze Nahowského. Tento utajovaný vztah skončil v roce 1889. Anně se narodili dva potomci, přičemž chlapec dostal jméno František Josef a dcera jméno Helen. Jejich otcovství není jasné. Po ukončení poměru dostala Anna za své mlčení finanční odměnu a ona i její děti byly zabezpečeny. O jejich vztahu se veřejnost dozvěděla díky jejímu deníku, který byl vydaný v roce 1976.
Během vztahu s Annou, zaujala Františka Josefa I. herečka Katharina Schrattová. Tato okouzlující žena byla jedna z nejpopulárnějších a nejskvělejších hereček své doby. Byla sice vdaná a měla syna, nicméně to pro císaře nebylo překážkou. Zamilovaný František Josef ji nejenže věnoval mnoho svého „volného“ času, ale také ji štědře finančně podporoval. Kvůli ní zřejmě ukončil vztah s Annou Nahowskou.
Hereččin manžel nepředstavoval žádný problém. Manželství s uherským šlechticem Nikolasem Kiss de Ittebe nebylo šťastné. Byl vášnivý hráč, takže dluhy na sebe nenechaly dlouho čekat. Z bryndy jej vytáhl císař, který jeho dluhy osobně zaplatil a nejspíše s ním i učinil dohodu.
Katharina Schrattová panovníkovi zaplnila prázdné místo po Sissi, která byla často na cestách. Nevynechal jediné představení v Burgtheatru, v němž herečka vystupovala. Zajistil jí život v blahobytu. Ona mu na oplátku byla oporou až do jeho smrti. Byla mu na blízku v těžkých chvílích, když zemřel jeho syn Rudolf a pak jeho žena Sissi. Navíc byla vždy diskrétní. Nikdy nezveřejnila nic z jejich vzájemného soukromí.
Sissi udělala z milenky svého muže rodinnou přítelkyni. Věnovala dokonce císařovi její portrét. Dá se říci, že jejich vztah nejenže tolerovala, ale dokonce podporovala. Tak jako on stále miloval ji, tak zřejmě i ona milovala jej. Jen byl už každý někde jinde.
Zdroje: