Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Ve zlínské zoologické zahradě se po 34 letech narodil vzácný tapír

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Archív Zoo Zlín

Tapíří slečna

31. 8. 9:12

Další velký úspěch v odchovu mláďat hlásí narozením vzácného tapíra jihoamerického zoologická zahrada Zlín-Lešná.

Článek

Pražská zoologická zahrada je bezesporu návštěvnickým tahákem hlavního města, patří mezi nejnavštěvovanější objekty, ale zcela nepatrioticky je mi bližší zoo ve Zlíně-Lešné. Působí klidněji, lákadlem je bezesporu i zámek, kolem něhož vznikla roku 1948 zoologická zahrada.

Ta v posledních letech vykazuje velký počet přírůstků hlavně ohrožených živočichů. Z každého odchovaného mláděte mají zaměstnanci, ale i návštěvníci, velkou radost. Nyní hlásí, že se před několika dny po dlouhých 34 letech narodila samička tapíra jihoamerického. Poslední takový přírůstek zaznamenali v přelomovém roce 1989.

Láska na první pohled

Tapíří holčička se narodila čtrnáctileté samici Joye, kterou si přivezli na Moravu v roce 2011 ze švýcarské Zoo Zürich. Šťastným tátou je Sven, tomu je dvaadvacet a minulý rok přicestoval ze zoo v polské Lodži. Tapíři si padli do oka a je z toho mimino.

Tapíří holku si můžete prohlédnout každý den v tapířím výběhu, kde se o ni máma pečlivě stará, výběh najdete v americké části zahrady.

První tapíři se objevili v zahradě, tehdy ještě gottwaldovské, v roce 1980, poté se narodila v letech 1984, 1985 a naposled v roce 1989 mláďata.

Podle hlavní zooložky Markéty Horské je sestavení harmonického páru velmi složité, ale po dlouhých letech se to nakonec podařilo.

Tapíry jihoamerické chová v Evropě 145 zoologických institucí, dalších 312 je v lidské péči.

Vzorná máma

„Pro Joyu je to první mládě, podle pozorování chovatelů se však projevuje jako naprosto fantastická matka. O mládě starostlivě pečuje, hlídá jej, pravidelně krmí, vše je přesně tak, jak má být. Mládě je vitální a krásně prospívá,“ říká Markéta Horská.

Býložraví tapíři jsou velcí savci, patří mezi nejstarší savce na Zemi, jméno jim dali brazilští indiáni, znamená tlustý, protože mají tlustou kůži. Váží až 250 kilo, na délku kolem dvou metrů. Obývají stále více mizející tropické pralesy, které tvoří jejich přirozený biotop. Vyskytují se u vodních toků, jsou výbornými plavci, dokáží chodit po dně jako hroši. Barva srsti je chrání před nepřáteli, třeba před jaguárem, nahnědlý odstín s bílými pruhy je v pralese činí téměř neviditelnými.

Krom kácení pralesů je také problémem malá schopnost se rozmnožovat. Samice je březí asi 14 měsíců, rodí se jedno mládě, které u mámy zůstává rok.

Návštěva je pohlazením na duši

Zahrada má návštěvníkům opravdu co nabídnout, díky skvělému vedení se stále rozšiřuje a přichází s novými nabídkami. Tady se rozhodně nudit nebudete a ještě se dozvíte mnoho zajímavých věcí.

„Velmi oblíbenou atrakcí je velký bazén s rejnoky, které lze nejen krmit, ale také se jich dotknout.

Součástí zoo je i zámek Lešná s historickými prostorami, který rovněž prošel částečnou stavební úpravou. Zoo je nádhernou oázou klidu s možností pozorování zvířat a zároveň velkým edukačním zařízením,“ dodává mluvčí zahrady Romana Mikešová.

www.zoozlin.eu

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz