Hlavní obsah

Digitální Detox: Jak se zbavit závislosti na mobilu a získat zpět svůj život

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Wizard Michal by OpenAI DALL-E

Závislost na mobilním telefonu ovlivňuje naše životy více, než si uvědomujeme. Objevte pár praktických kroků k digitálnímu detoxu a získání kontroly nad svým časem a pozorností.

Článek

V dnešním světě, kde mobilní telefony dominují každému aspektu našich životů, se mnozí z nás ocitli v pasti neustálého scrollingu, nekonečných notifikací a online přítomnosti ve stylu 24/7, která nás odvádí od skutečného života.

Hlavním nebezpečím spojeným se scrollingem na sociálních sítích je vytváření závislosti skrze dopaminový efekt. Dopamin je neurotransmiter, který se uvolňuje v mozku a je spojen s pocitem odměny a potěšení. Při používání sociálních sítí, například při obdržení „lajku“, komentáře nebo sdílení, dochází právě k uvolnění dopaminu, což v nás vyvolává pocit uspokojení a štěstí.

Tento efekt se však stává nebezpečným, když začneme tuto krátkodobou odměnu hledat opakovaně a neustále. Sociální média jsou bohužel svými autory navržena tak, aby uživatele udržela zapojené co nejdéle, často prostřednictvím neustálého přísunu nových podnětů a informací. Když scrolluju po obrazovce mobilního telefonu, můj mozek očekává tuto „odměnu“ (ve formě dopaminu), což nás vede k tomu, že se chceme k aplikaci vracet znovu a znovu.

A tento cyklus vede k závislosti na sociálních sítích, protože především tam se náš mozek snaží získat další „dávku“ dopaminu. Toto chování může mít za následek nejen závislost, ale má také řadu negativních dopadů na duševní zdraví, protože spouští úzkost, depresivní symptomy nebo přispívá ke sníženému sebevědomí - „dneska mi nepřibyl ani jeden sledující, můj život je v troskách“. Je třeba bohužel znovu a znovu lidem vysvětlovat, že naše sociální interakce (vztahy mezi lidmi) a hodnota sebe sama nemohou být vnímány skrze prizma sociálních sítí.

Výsledkem toho všeho je, že namísto vytváření smysluplných, hlubokých vztahů a intimních prožitků ve svém skutečném životě, se mnoho lidí ocitá v pasti povrchních digitálních interakcí, které jsou založené převážně na hledání okamžitého uspokojení a poutání pozornosti, což vede až k podvodům typu - „jsem krásná mladá dívka, seržant americké armády a chci, abys mi poslal peníze“.

Ve světě, kde jsou mobilní telefony už neustálým společníkem, tak mnoho z nás bojuje s jejich přílišným používáním. Tato závislost, jak jsem již uvedl, má vážné důsledky pro naše vztahy, spánek, fyzickou kondici a duševní zdraví.

Ale co když bychom mohli najít cestu ven? Jak můžeme znovu získat kontrolu nad svým časem a pozorností, které jsme přenechali našim digitálním zařízením? Kroky vedoucí ke změně mohou být tyto:

  1. Fyzické oddělení se od telefonu: James Roberts, expert na chování spotřebitelů, doporučuje umístit telefon mimo dosah a zrak. Například při jízdě autem nechte telefon v kufru nebo rukavici, aby neodváděl pozornost.
  2. Využití technologie k omezení času stráveného na telefonu: Aplikace jako RescueTime nebo QualityTime pomáhají sledovat a regulovat čas strávený na telefonu. Nastavení iPhonu nabízí nástroje pro sledování a omezení času na obrazovce.
  3. Návrat k tradičním alternativám: Používejte budíky a hodinky místo telefonu, předplaťte si tištěné noviny a časopisy a poslouchejte hudbu na vinylu namísto streamovacích aplikací.
  4. Digitální detox: Vyzkoušejte být bez smartphonu po dobu 24 hodin. Tento proces vám odhalí, jak moc jste na telefon závislí a jak moc vám chybí. A zapište si, za jak dlouho jste si na telefon vzpomněli poprvé.
  5. Nalezení náhradních aktivit: Přemýšlejte o činnostech, které jste kdysi milovali, pak opustili a teď máte šanci je znovu začít dělat. Ať už jde o sport, čtení, hraní na hudební nástroj nebo jakoukoliv jinou aktivitu.
  6. Poznání svých emocí: Buďte si vědomi toho, proč sáhnete po telefonu. Co přitom prožíváte? Je to nuda, úzkost nebo zvědavost? A jak se cítíte po použití telefonu?
  7. Postupné znovu začleňování telefonu do života: Po "rozejití se" s telefonem začněte pomalu a postupně znovu používat některé aplikace a pokud s nimi dokážete nakládat zodpovědně, klidně pokračujte.
  8. Vyvarujte se automatickému používání telefonu: Před každým použitím telefonu se zastavte a zamyslete se, proč jej vlastně chcete použít. Tento malý moment sebereflexe vám pomůže předejít automatickému používání, které bylo za vznikem vaší mobilní závislosti.

Přestat se dívat na telefon a znovu ho používat jako nástroj, místo aby byl pokušením, je cesta k většímu sebeuvědomění a životní spokojenosti. Jak říká James Roberts z Baylor University, je důležité si uvědomit, že mobilní telefony dělají mnoho věcí skvěle, ale my jsme je do svých životů přijali až příliš.

Vybavuji si scénku z restaurace, kde vedle sebe u romanticky prostřeného stolu v krásném prostředí restaurace břevnovského kláštera Klášterní Šenk seděla dvojice zajímavých mladých lidí. Na jedné straně tmavovlasá mladá žena s dlouhými vlasy a velmi pronikavým pohledem, naproti ní mladý muž s ostrými rysy tváře a s nakrátko střiženými blond vlasy.

Foto: Wizard Michal by OpenAI DALL-E

Digitální detox v praxi

S mihotajícím se plaménkem svíčky, který se odrážel ve sklenkách červeného vína, které jim přinesl číšník se oba dívali upřeně, bohužel do mobilního telefonu. V tom, ona vybuchla: „Cože? - No ty ses snad pomátl! No počkej!“. V domnění, že snad uvidím kus hollywoodské akce, jsem se otočil směrem k nim, ale její zuřivost probíhala pouze v prstech, které na mobilní klávesnici cosi vzrušeně psali dotyčnému, co seděl vedle ní. Bylo mi jich upřímně líto.

Naučme se tedy znovu používat naše telefony zodpovědně, bez pocitu viny nebo neúspěchu, když občas podlehneme starým návykům. Berme si svůj život do svých rukou. A vraťme se k plynulému životu bez neustálého přerušování a užívejme si každý okamžik, který nám život nabízí – mimo digitální obrazovku.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz