Hlavní obsah
Jídlo a pití

Jak se doma bránit mikroplastům v jídle?

Foto: Wizard Michal by OpenAI DALL-E

Jak se chránit před mikroplasty v jídle? Nahraďte plastové náčiní dřevěným, skladujte potraviny ve skle a pijte filtrovanou vodu. Objevte 7 tipů, jak udělat svou kuchyni zdravější a šetrnější k přírodě!

Článek

Před časem jsme vás seznámil s tím, jak se mikroplasty dostávají do našeho jídla. Vaše reakce ukázaly, že vás téma zajímá a hlavně - chcete vědět, co s tím můžete udělat. Pojďme se tedy podívat na praktická řešení, která můžete začít používat hned teď.

1. Revoluce v kuchyňském vybavení

Plastové vařečky, naběračky nebo struhadla nám sice usnadňují život, ale při vaření se z nich uvolňují mikroplastické částice. Řešení? Postupně je nahraďte dřevěným, kovovým nebo silikonovým náčiním. Tip navíc: dřevěné vařečky jsou nejen zdravější, ale dodají vaší kuchyni útulnější atmosféru.

2. Skladování potravin jinak

Věděli jste, že když skladujete jídlo v plastových krabičkách, mikroplasty migrují přímo do vašeho oběda? Investujte do kvalitních sklěněných nebo nerezových nádob. Jsou sice dražší, ale vydrží mnohem déle a vaše tělo vám poděkuje.

3. Pozor na horké nápoje

Káva nebo čaj v plastovém kelímku? Raději ne. Horké nápoje výrazně zvyšují uvolňování mikroplastů. Pořiďte si vlastní termohrnek nebo si najděte pět minut na kávu z porcelánového šálku.

4. Čistá voda jako základ

Filtrovaná voda z kohoutku je mnohem lepší volbou než balená voda v PET lahvích. Investujte do kvalitního filtru - nejen že ušetříte, ale také výrazně snížíte svůj příjem mikroplastů.

5. Chytrý přístup k nákupům

  • Kupujte potraviny v papírovém, skleněném nebo kovovém obalu
  • Noste vlastní plátěné sáčky na pečivo a zeleninu
  • Využívejte bezobalové obchody, když máte možnost

6. Mikrovlnka bez plastů

Ohřívání jídla v plastových nádobách je jako pozvánka pro mikroplasty na oběd. Používejte skleněné nebo keramické nádobí určené pro mikrovlnnou troubu.

7. Mražení bez plastu

I když jsou plastové sáčky na mražení praktické, při zmrazování a rozmrazování se z nich uvolňují mikroplasty. Alternativou jsou skleněné nádoby se vzduchotěsným víkem nebo speciální silikonové sáčky pro opakované použití. A nebojte se silikonu - na rozdíl od plastů je vyroben z přírodního křemíku, je stabilnější a při běžném používání neuvolňuje škodlivé látky ani mikročástice.

A co dál?

Možná si říkáte, že vyměnit všechno plastové vybavení najednou by bylo finančně náročné. Nebojte se postupovat krok za krokem. Začněte třeba tím, že příště, když budete potřebovat novou vařečku, sáhnete po dřevěné místo plastové.

Malé změny dělají velké věci. Každá plastová krabička, kterou vyměníte za skleněnou, každý vlastní hrnek na kávu místo plastového kelímku - to všechno jsou kroky správným směrem.

A jak to máte vy? Používáte už některé z těchto tipů? Podělte se s v komentářích o své zkušenosti s omezováním plastů v kuchyni.

Použité zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz