Článek
Když se ticho stane odpovědí
Vojákům v tichosti zmizela linka psychologické pomoci. A nikdo o tom nemluví. Beze slova, beze zprávy, beze stopy. Zmizela jako mnohé jiné věci, které se stát rozhodne škrtnout z rozpočtu nebo ze svědomí. Jenže tohle nebyla jen rozpočtová položka. Byla to poslední záchranná síť. Pro lidi, kteří znají situace, kdy už nejde ani spát. Kteří viděli víc strastiplných věcí, než by kdokoliv vidět vůbec měl. A kteří se často nemají komu svěřit, právě proto, že nám všem slouží.
Zaměnit pomoc pro vojáky za obecnou linku Policie ČR je možná pohodlné. Ale není to totéž. Policejní práce má jiné pracovní vypětí, jiný kód, jiný typ zátěže. A především, voják se nesvěřuje komukoliv. Důvěra, pokud má vůbec vzniknout, potřebuje hluboké porozumění. Potřebuje vědomí toho, že ten na druhém konci naprosto chápe, co znamená vojenská služba se vším všudy.
Právě proto zní ticho tak zvláštně. Nikdo nevydal prohlášení. Nikdo nevysvětlil, proč k tomu došlo. Nikdo neřekl, zda se něco chystá místo toho, co bylo. A v odborném prostoru přitom existují instituce, které by na současnou situaci měly umět reagovat. Ne proto, že by musely, ale protože právě jejich hlas by měl zaznít, když stát couvá z péče o armádní profesionály.
- Asociace klinických psychologů ČR sdružuje odborníky, kteří se denně setkávají s těmi nejzávažnějšími projevy psychických potíží.
- Českomoravská psychologická společnost zastupuje akademické i praktické psychologické obory a má kompetenci vyjadřovat se k systémovým změnám.
- Česká asociace pro psychoterapii hájí etické i odborné standardy psychoterapie a zná hranice mezi civilní a vojenskou praxí.
- Česká psychoterapeutická společnost ČLS JEP je součástí lékařské společnosti a propojuje psychiatrii s psychoterapií.
- Agentura vojenského zdravotnictví AČR má přímou odpovědnost za duševní zdraví v armádě – a právě tam ticho zní nejhlasitěji.
- Národní ústav duševního zdraví tvoří metodiku a výzkumné rámce, které mohou být základem změn, tedy pokud o ně někdo stojí.
Pokud se k tomu všemu mlčí, neznamená to, že problém zmizel. Znamená to, že se přestal vidět. A to je u armády, která nás má chránit, dost zásadní paradox.
Proč armáda není totéž co civil
Vojenská profese není jen povolání. Je to forma služby, která si nese svůj vlastní jazyk, vlastní kódy, ale také vlastní ticho. Neplatí v ní stejná pravidla, jaká známe z civilních krizových situací. Uvědomme si, že v její práci nejde jen o pomoc, ale hlavně o přežití. Nejen o psychickou nepohodu, jde o to pomoci s následky rozhodnutí, která se už nedají vrátit. A především, nejde o to, jestli vojáci potřebují odbornou oporu. To je snad jasné všem. Jde o to, že si o ni většinou neřeknou.
V armádě se nepláče veřejně. Ani se neříká nahlas, že vás něco bolí. Pocit slabosti by tu mohl být vnímán jako ohrožení týmu. A tým je v armádě všechno. Tým vás drží nad vodou v boji i po něm. Jenže právě kvůli tomu se utrpení často neprojeví, dokud už není příliš pozdě. Vojáci, kteří sloužili v zahraničních misích, v obrovské psychické zátěži, v ohrožení života, si nesou v sobě věci, o kterých se v civilním světě mlčí. Ne proto, že by nechtěli mluvit. Ale protože není komu to říct. Není tu nikdo, kdo by tomu opravdu rozuměl.
A tady se zastavíme u představy, že „linka pomoci je přece jen linka pomoci“. Není. Stejně jako psychická zátěž vojenské profese není stejná jako stres manažera, řidiče nebo zdravotníka. I když každý z nich prochází něčím náročným, armádní realita je specifická. Kombinuje vysokou fyzickou i emoční zátěž s vnitřním příkazem: vydržet. Jenže to, co voják unese, ještě neznamená, že ho to nezlomí. Nepoškodí nebo netraumatizuje.
Proto potřebují pomoc od těch, kteří sami znají vojenské prostředí. Od lidí, kteří rozumí nejen odborným termínům, ale i tónu hlasu, rytmu dechu, mlčícímu tichu na druhém konci sluchátka. Voják se svěří jen tam, kde tuší porozumění. A důvěra není bonus. Je základ. Protože věřit se dá jen těm, kdo byli ve zbrani se mnou.

https://psychologove.mo.gov.cz/kontakty/vojenska-linka-psychologicke-pomoci
Tlak, trauma, stigma
Armáda je postavená na výdrži. Na schopnosti potlačit bolest, jít dál, nezdržovat se. Jenže právě tahle myšlenková výbava, která ochrání v boji, může člověka zničit ve chvíli, kdy je z boje zpátky. Psychická zátěž vojáků nepochází jen ze stresu, ale z přímého kontaktu s lidským utrpením, ať už jde o spolubojovníky, nebo o protivníka. Vztah, ztráta, smrt. Všechno to v nich zůstává.
Voják má s těmi, kdo jsou s ním v poli, velmi blízký vztah. Nejde jen o kolegy. Jsou to ti, na které se spoléhá s vlastním životem. A když jeden z nich padne, padne něco i v tom druhém. Trauma ze ztráty bojového druha je těžké. Ale trauma z toho, že jste to přežili vy, zatímco někdo jiný ne, může být ještě horší.
A pak je tu to druhé trauma, to, o kterém se ještě méně mluví. Trauma z toho, že jste někoho zabili. Ať už byl ozbrojený, nebo ne. Ať to bylo oprávněné, nebo nevyhnutelné. Není přirozené vzít jinému život. Voják to udělá, protože musí. Ale jeho duše si to pamatuje. Neptá se na rozkazy. Pamatuje si jen ten moment, kdy došlo k přímému porušení onoho tichého přikázání: Nezabiješ.
Tohle všechno se pak odráží i doma. V rodině. U partnerů, dětí, rodičů. Voják se stáhne. Nemluví. Mění se. Není s kým to probrat. A pokud byla linka pomoci tím jediným místem, kde bylo možné říct: Já už to nedávám, pak její zrušení není jen organizační změna. Je to krok, kterým stát říká: Zvládni si to sám.
Jenže to není jen jeho problém. Je to i problém těch, kdo s ním žijí. Protože trauma se přenáší. Do vztahů, do výchovy, do mlčení u večeře. A bez pomoci se z něj může stát uzavřený kruh. A ten vede k ještě větší bolesti a mnohdy i nenapravitelným událostem.
A přitom za hranicemi to jde
Nemusíme vymýšlet nic převratného. Stačí se rozhlédnout kolem. Země, které berou duševní zdraví svých vojáků vážně, dávno vědí, že péče o ně není luxus, ale součást povinné výbavy. Stejně jako dobrá helma nebo neprůstřelná vesta.
V Německu fungují tzv. psychosociální centra Bundeswehru, která jsou napojená přímo na jednotlivé základny. Vojáci tu mohou v důvěrném režimu řešit stres, vztahové problémy, posttraumatické reakce i návraty z misí. Psycholog není někdo zvenčí. Je to součást systému, který chápe, že bez vnitřní stability vojáka neexistuje stabilita armády.
Francouzské ministerstvo obrany (Ministère des Armées) zajišťuje psychologickou pomoc pro vojáky i veterány jako prioritu. Odborná podpora je začleněna přímo do armádní struktury a je k dispozici jak na misích, tak v běžné službě. Tyto služby jsou dostupné vojákům v aktivní službě i veteránům. Existuje tu řada dalších neziskových organizací a charitativních sdružení, které poskytují jak finanční pomoc, tak psychologickou podporu, pomoc při hledání zaměstnání a další druhy podpory.
A Spojené státy? Ty mají pro své příslušníky i jejich rodiny službu Military OneSource, což je nonstop linka, která poskytuje nejen psychologickou pomoc, ale i právní a sociální poradenství. Vše anonymně, 24/7, bez nutnosti hlásit nadřízeným, že jste o pomoc požádali. Protože ti vědí, že přiznat slabost je první krok k návratu k vlastní síle, a ne ke konci kariéry.
Péče jako hodnota systému
Péče není v žádném systému samozřejmost. Je to hodnota, kterou je třeba znovu a znovu potvrzovat tím, že ji neškrtáme jako nadbytečnou. Tím, že si jí všímáme i tehdy, když je tichá, nenápadná, neokázalá. A právě taková byla i tato linka. Fungovala bez publicity, ale o to důležitější roli sehrávala.
V péči o psychiku a zvlášť v armádě pracují lidé, které veřejnost téměř nezná. Psychologové, krizoví interventi, vojenští kaplani. Většina z nich zná vojáky osobně, ne jen z papíru. Zajímají se o ně nejen jako terapeuti, ale i jako lidé. A jejich hlas přitom ve veřejném prostoru chybí. Politika o ně zájem nemá. Média o nich nepíšou. A přitom pevně drží to, co je nejkřehčí, vnitřní stabilitu těch, kdo nám slouží. Svým nasazením i životy.
Zrušit takovou službu bez diskuze, bez důvodu, bez náhrady? To není jen administrativní rozhodnutí. Je to vzkaz. Vzkaz o tom, koho si Česká republika jako stát váží, a koho považuje za výdaj navíc. A v situaci, kdy Evropa znovu mluví o obraně, o válce, o společenské odolnosti, je tenhle vzkaz znepokojivější než kdy dřív. Trochu systém Trump idiocracy, nemyslíte milá vládo?
Proto se neptám jen na důvod zrušení. Ptám se a měli bychom se ptát my všichni na hodnoty, které za tím stojí. Na to, jakou péči tedy považujeme za tu skutečně důležitou. A koho jsme ochotni takto v tichosti obětovat.
Je to na nás
Některé věci neodhalí systém. Odhalí je ticho po něm. Zrušení vojenské linky psychologické pomoci si nevšimla většina médií, politici k tomu tiše mlčí, veřejnost o něm neví. První zpráva o celé věci vyšla nenápadně na serveru Novinky.cz a zůstala bez širší odezvy. A měla by nás hodně zneklidnit. Protože tohle není jen „rádoby“ organizační změna. Je to zrcadlo.
Otázka totiž nestojí jen na tom proč linka skončila. Stojí takto: proč o tom vůbec někdo rozhodl tak tiše za zády všech. A tak se zeptáme právě teď! V situaci, kdy se dennodenně mění bezpečnostní situace v Evropě k horšímu! Když se čím dál víc mluví o službě, obraně, připravenosti! Když vojáci znovu cvičí, znovu odjíždějí za hranice na mise a znovu si do ticha svých domovů nosí svoje příběhy!
Ptám se proto i těch, kdo by o tom měli mluvit první:
- Co na to prezident? Jako bývalý voják, který zná tlak misí, vojenskou loajalitu i mlčení.
- Co na to politické strany? Mají vůbec aspoň nějaký strategický plán, jak se postavit k psychické péči o ty, kdo nás mají chránit?
- A co na to média a novináři? Nevadí vám, že někdo najednou vytáhl malý, ale velmi důležitý šroubek z obrovské armádní mašinerie?
- A ptám se i sám sebe. Kolik ticha jsem jako občan už přešel, protože se netýkalo přímo mě? Budou volby přátelé, tak na to nezapomínejme. Volme ty, co vědí, že péče o druhé, je péčí o nás všechny.
Anketa
Nejde o nostalgii po jedné službě. Jde o připravenost systému státu postarat se. O jeho respekt. O důvěru v něj. A hlavně o to, jestli se umíme my občané ozvat dřív, než bude ticho opět jedinou odpovědí. Protože péče není slabost. Péče je odvaha. A právě tu teď potřebujeme nejvíc.
Použité zdroje:
- Zpráva o zrušení linky na Novinky.cz - První mediální informace o zrušení linky psychologické pomoci pro vojáky. Upozorňuje na nedostatek náhradního řešení.
- Veterans Crisis Line (efektivita linky v krizových momentech): Výzkum ukazuje, že 87 % volajících vyjádřilo spokojenost, 82 % potvrdilo, že linka je „udržela naživu“, a 73 % uvedlo, že jim pomohla cítit se bezpečněji během krize. Volající zaznamenali snížení úzkosti a suicidalních myšlenek během hovoru, což přispělo k větší ochotě vyhledat odbornou pomoc později.
- Quality of Care for PTSD and Depression in the Military Health System - Hodnocení RAND v USA ukazuje sice vysoké pokrytí screeningem sebepoškozování, ale pouhá polovina vojáků obdržela základní psychoterapii. I v armádních systémech s tak pokročilým přístupem (jako je práce s vojáky v USA) je pro mnohé vojáky stále nedostupná adekvátní psychologická péče. Proto mají krizové linky nezastupitelné místo.
- Navzdory všemu - Ruminace jako kolektivní past myšlení, která nás činí zranitelnými vůči snadným řešením. Zabývá se psychickým tlakem společnosti, potřebou porozumění a nebezpečím mlčení.
- Někdy je ticho víc než odpověď - Článek o významu mlčení, respektu a schopnosti být s druhým i beze slov. Může sloužit jako jemné etické pozadí k pochopení, proč je důležité vytvořit prostor pro sdílení u lidí, kteří nemluví snadno.
- Asociace klinických psychologů ČR - Odborná organizace sdružující klinické psychology v České republice. Věnuje se odborné péči, etickým standardům a systémovým otázkám v oblasti duševního zdraví.
- Česká komora psychologů - Stavovská organizace hájící profesní práva psychologů. Sleduje vývoj v oboru a reaguje na legislativní změny i společenské dopady.
- Česká asociace pro psychoterapii - Zastřešující platforma pro psychoterapeuty a odborníky v oblasti duševního zdraví. Podporuje standardy a vzdělávání v oboru.
- Databáze psychoterapeutů ČR - Rozcestník a veřejný registr akreditovaných terapeutů. Umožňuje rychlé vyhledání odborné pomoci v regionu.
- Agentura vojenského zdravotnictví AČR - Zdravotnická složka české armády zajišťující mimo jiné i psychologickou péči pro příslušníky ozbrojených sil.
- Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) - Hlavní výzkumná a klinická instituce v oblasti duševního zdraví v Česku. Zaměřuje se na prevenci, výzkum i krizové intervence.
- Sozialdienst der Bundeswehr - Psychosociální služba německé armády. Nabízí vojákům odbornou pomoc v rámci armádní struktury i při návratu do civilu.
- Le soutien psychologique, une priorité pour les armées (Francie) - Francouzské ministerstvo obrany představuje systém psychologické podpory jako prioritu vojenské péče a integrální součást obranné strategie.
- Military OneSource (USA) - Nepřetržitá anonymní služba pro americké vojáky a jejich rodiny. Nabízí psychologickou, právní i sociální podporu.
- Vojenská psychologie, Olga Dziaková, Grada 2009 - Kniha české odbornice, která přibližuje psychologické aspekty vojenského prostředí, včetně výcviku, stresu, traumatu a návratu z misí. Vhodná pro odborníky i studenty psychologie a obrany.