Hlavní obsah
Věda a historie

Anketa: Edvard Beneš vs. Emil Hácha. Kdo byl hrdina a kdo padouch?

Foto: Wikimedia Commons / volné dílo, upravil: Xavo

Prezidenti Edvard Beneš a Emil Hácha

Edvard Beneš a Emil Hácha, dva prezidenti, dvě zcela odlišné životní situace a rozhodnutí. Hrdinové, nebo padouši? Hlasujte, jak jejich roli v dějinách vidíte vy.

Článek

Dvě jména, která si většina Čechů spojuje s temným obdobím českých dějin. První z nich byl architektem první republiky i jejím druhým prezidentem. Druhý přišel do funkce jako „záchranné řešení“ v předvečer zániku státu, ale skončil jako symbolem bezmoci a kolaborace. Kdo z nich jednal správně? Kdo se snažil zachránit, co se dalo a kdo kapituloval bez boje? Pojďme si obě postavy připomenout.

Edvard Beneš: Diplomat, který to vzdal. A to hned dvakrát

Edvard Beneš byl jedním z klíčových tvůrců samostatného Československa. Byl ministrem zahraničí, prezidentem, a především mužem, který věřil v sílu diplomacie. Věřil jí natolik, že na ni sázel i ve chvílích, kdy už kolem něj padaly režimy jako domino. Pamatujeme si jej hlavně díky Mnichovu. Beneš přijal rozhodnutí Velké Británie a Francie a Československo se bez boje vzdalo Sudet. Jeho odpůrci říkají, že měl bojovat, i kdyby to znamenalo konec republiky. Jeho příznivci naopak tvrdí, že válka by byla sebevražda a že Beneš zachránil, co mohl. Po Mnichovu Beneš abdikoval a odešel do exilu. V očích mnohých ztratil symbolickou sílu. V nejhorší chvíli národ opustil. Druhý velký zlom přišel krátce po válce. Beneš jako prezident přijal demisi nekomunistických ministrů a jmenoval novou vládu podle přání KSČ. Opět se podvolil. Měl prý abdikovat nebo to nějak zablokovat. Ale byl už starý, nemocný a mnozí ho vidí spíš jako tragickou figuru než viníka.

Foto: Wikimedia Commons / volné dílo

Edvard Beneš v Praze po návratu z exilu po konci druhé světové války

Dále za jeho prezidentství došlo k odsunu Němců. Přestože je to dodnes kontroverzní téma, tak pro většinu tehdejších Čechů šlo o spravedlivé vyrovnání účtů. Beneš se postaral o mezinárodní uznání tohoto kroku. Byť dodnes se vedou diskuze na toto téma, protože se jednalo o typický příklad kolektivní viny, což může být velice nebezpečné. Na druhou stranu mu nejde upřít, že během druhé světové války vedl odpor v exilu a byl důležitou součástí během doby, kdy se u nás budovaly základy demokracie, přeci jen se zamyslete, kdo se vám vybaví, když se řekne jméno Tomáš Garrigue Masaryk, jsem si jist, že brzy si vzpomenete i na Beneše. Pokud byste zapomněli, jak dopadl, tak po únoru 1948 abdikoval a krátce nato zemřel v ústraní v Sezimově Ústí. Osamělý, nemocný a zlomený. Byl to konec člověka, který se dvakrát snažil být hlavou státu, ale nikdy ne ve chvíli, kdy mu historie dávala prostor zazářit.

Emil Hácha: Starý právník v náruči nacistického Německa

Emil Hácha byl prezidentem druhé republiky a následně protektorátu. Nechtěl být politikem, ale situace ho do toho doslova dotlačila. Byl zvolen jako nástupce Beneše v době, kdy už republika fakticky přestávala existovat. Po výhrůžkách Hitlera v Berlíně podepsal dokument, kterým žádal o zřízení Protektorátu Čechy a Morava. De facto šlo o zánik české státnosti a začátek okupace. Byl oficiální hlavou protektorátu, spolupracoval s říšskými úřady, i když jen formálně. Byl figurkou, ale to neznamená, že zcela bez viny. Jeho pasivní role a neschopnost ovlivnit dění mnohé rozčiluje dodnes. Neměl sílu, ale ani vůli jít proti proudu. Přijal roli, která mu byla přidělena a tiše ji hrál.

Foto: Wikimedia Commons / volné dílo

Emil Hácha se klaní před Adolfem Hitlerem na pohřbu Reinharda Heydricha

Na druhou stranu hrál s kartami, které byly již rozdané. Byl v bezvýchodné situaci. Měl již přes 65 let, byl nemocný, neměl politické zázemí a ocitl se v obklíčení Hitlerem. Málokdo by v jeho pozici dokázal odporovat a on to alespoň zkusil. Nikdy otevřeně nepropagoval nacistickou ideologii. Nepodporoval teror, nedával veřejně souhlas s popravami či perzekucemi. Existují záznamy, že v několika případech zasahoval ve prospěch ohrožených osob, i když velmi opatrně a potichu. Po válce byl zatčen a obviněn z kolaborace. Ve vězení však trpěl těžkým kornatěním tepen, psychickými problémy a celkově špatným zdravím. Zemřel v červnu 1945 ve vězeňské nemocnici, tedy nedlouho po konci války.

Hlasujte, jak to vidíte vy!

Hrdinové, nebo tragické postavy svých časů? Zapojte se do ankety a dejte hlas tomu, koho vnímáte pozitivněji nebo kritičtěji. Oba čelili těžkým rozhodnutím. Jedni je obhajují, druzí jim nemohou přijít na jméno. Rozhodněte vy! Kdo byl hrdina a kdo selhal?

Anketa

Kdo byl hrdina a kdo padouch?
Edvard Beneš byl hrdina. Díky němu nebylo Československo výrazně poznamenáno během druhé světové války.
21,4 %
Emil Hácha byl hrdina. Měl složitou situaci, ale udělal v té době maximum, co mohl.
71,4 %
Oba byli hrdinové své doby a zaslouží si respekt.
7,1 %
Oba měli negativní dopad na vývoj Československa
0 %
Celkem hlasovalo 14 čtenářů.

Zdroje:

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/hacha-byl-postavou-jak-z-anticke-tragedie-historici-znovu-zkoumaji-jeho-roli-362046

https://www.securitymagazin.cz/historie/mnichovska-dohoda-unor-1948-prezident-edvard-benes-ceskoslovensko-1404072245.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Emil_H%C3%A1cha

https://cs.wikipedia.org/wiki/Edvard_Bene%C5%A1

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz