Článek
Béla IV. se narodil roku 1206 jako syn uherského krále Ondřeje II. Už od mládí byl vychováván ve velmi náboženském duchu. Dokonce bývá označován za jednoho z nejzbožnějších králů své doby. Jeho otec byl však slabý panovník, který rozhazoval královské statky šlechticům a nechal si vládnutí doslova ukrást. Béla to pozoroval s odporem a přísahal, že až nastoupí na trůn, tak bude všechno jinak. V roce 1235 se Béla stal králem Uher. Okamžitě zahájil reformy a pokusil se obnovit moc koruny. Jenže šlechta ho nenáviděla. Všechno vracel zpět do rukou krále. Tím si vytvořil řadu nepřátel. A pak přišla pohroma.
Zpustošené Uhry Mongoly
Rok 1241. Uherské království zažívá nejtemnější chvíle své existence. Ze stepí východu přichází smrt. Rychlá, nemilosrdná a naprosto cizí z dálného východu. Mongolská vojska vedená generály Batu-chánem a Subedejem se valí Evropou jako lavina. Za sebou nechávají spálené vesnice, města v troskách a tisíce mrtvých. Cíl? Podrobit si Uhry, bránu k západu. Král Béla IV. čelí nevyhnutelnému střetu. Přestože ví o mongolské invazi, tak zároveň ví, že jeho říše není připravena. Uherští šlechtici podceňují hrozbu, mnozí dokonce považují východní bojovníky za přehnaný mýtus. Vojenská disciplína je slabá, jednotky roztříštěné a feudální rivalita snižuje schopnost jednotného postupu.
U řeky Slaná dochází k rozhodující bitvě. Béla shromáždil armádu čítající desetitisíce mužů. Feudální rytíře, měšťanské oddíly, dokonce i spojence z okolních zemí. Mongolové však přivedli zkušené jezdce, disponovali disciplínou, taktikou a důkladným průzkumem terénu. Bitva u Mohi skončila pro Uhry katastrofou. Mongolové prorazili uherské linie, rozprášili armádu a zahájili nelítostný pochod krajinou. Král Béla jen tak tak uniká. Utíká na západ a hledá útočiště. Nejprve ve Vídni, kde mu však místní vévoda odmítá otevřít brány. Nakonec nachází úkryt v chorvatském Klisu a později na ostrově Trogir v Jaderském moři. Mezitím zbytek království hoří. Mongolové drancují. Ničí kláštery, vypalují vesnice a vybíjejí obyvatelstvo. Země přišla o téměř polovinu obyvatel. Jen si představte tu pohromu, že vaše království ztratí polovinu populace.

Rozložení vojenských sil v bitvě
Přemysl Otakar II. vs. Béla IV.: Střet dvou titánů
O přibližně dvě dekády později dostal uherský král možnost opět poměřit své síly se silným soupeřem. Střední Evropa roku 1260 byla místem mocenských střetů, velkých ambicí i dynastických tahů. Dva nejvýznamnější panovníci tohoto prostoru, tedy český král Přemysl Otakar II. a uherský král Béla IV. stáli proti sobě ve vojenském i politickém napětí, které nakonec vyvrcholilo v jedné z největších bitev 13. století. Přemysl Otakar II., zvaný „král železný a zlatý“ měl pověst neohroženého bojovníka a schopného dobyvatele. Po smrti rakouského vévody Fridricha II. Bezdětného si díky sňatku s jeho dědičkou Markétou nárokoval rakouské a štýrské země. Jenže Béla IV. měl vlastní zájmy a nehodlal dopustit, aby se český vládce stal příliš mocným. Podporoval štýrskou šlechtu v odporu proti Přemyslovi, čímž došlo ke konfliktu.
Bitva mezi panovníky se odehrála poblíž rakouského městečka Kressenbrunn (někdy se bitvě u tohoto města říká také první bitva na Moravském poli, která dopadla přesně naopak než druhá bitva, tedy tragicky pro českého krále). Jednalo se o jednu z největších rytířských bitev středověké střední Evropy. Podle kronikářů se na obou stranách střetlo dohromady až 50 tisíc mužů. Přemysl Otakar II. vedl nejen české a moravské vojsko, ale měl i silné spojence z říšské šlechty, včetně rytířů z německých zemí. Béla naopak povolal uherské šlechtice i chorvatské oddíly. Boj byl tvrdý, nelítostný a dlouhý. Přemysl nasadil těžkou jízdu a zkušené rytíře, kteří se dokázali prosadit i proti početně silnějšímu nepříteli. Béla se spoléhal na rychlou jízdu a podporu spojenců, ale v rozhodujícím momentu se mu rozpadla bojová linie. Bitva skončila drtivým vítězstvím českého krále.

Čeští železní páni v bitvě u Kressenbrunnu
Přesné počty padlých nejsou známy, ale odhaduje se, že během bitvy mohly zahynout tisíce až desetitisíce mužů. Šlo o krvavý střet, po kterém zůstalo bitevní pole doslova poseté mrtvými. Přemysl prokázal nejen vojenskou sílu, ale i politickou prozíravost. Namísto pokračování v tažení využil vítězství k vyjednávání. Vítězný král si vzal za manželku vnučku svého soupeře Kunhutu Uherskou, dceru Bélova syna Štěpána. Sňatek upevnil novou alianci a přinesl dočasný mír. Přemysl tak nejen ovládl Štýrsko, ale dynasticky se ještě víc propojením s uherskou krví zapsal do středoevropské politiky. Béla sice v bitvě utrpěl porážku, ale vyšel z konfliktu se ctí. Neztratil své hlavní území, udržel si vliv a díky sňatku své vnučky zachoval dynastickou prestiž. Bitva u Kressenbrunnu tak nebyla jen vojenským střetem, ale také ukázkou tehdejších politických šachů, v nichž i poražený mohl zůstat hráčem.
Zanechal Uhry silnější než kdy dřív
Dvě těžké rány by zlomily většinu panovníků. Bélu IV. ale ne. První porážka přišla z východu, když Uherské království děsivou porážku od Mongolů v bitvě u Mohi. Druhá, o necelých dvacet let později od ambiciózního českého krále Přemysla Otakara II., který ho drtivě porazil u Kressenbrunnu. A přece na konci své vlády Béla IV. zanechal Uhry stabilní, bohaté a silnější než kdy dřív. Kromě toho zval do Uher nové osadníky a dával jim privilegia, pokud pomohli osídlit zpustošené oblasti. Zakládal nová města a obce, podporoval obchod, těžbu a kláštery. Města jako Banská Štiavnica, Košice nebo Trnava vděčí za svůj rozvoj právě Bélovi. Důležitá byla i reforma armády. Už se nemohl spoléhat jen na těžkou šlechtickou jízdu. Podporoval výcvik lehké pěchoty, zbrojení měst, žoldnéře a novou vojenskou strategii založenou na obraně pevných bodů. Kromě toho posílil královskou autoritu, částečně na úkor šlechty, a vytvořil fungující systém státní správy.
Na sklonku svého života byl považován za jednoho z nejmoudřejších a nejpevnějších vládců Evropy. Cestoval a jednal s papežem, sepsal státní listiny a zanechal po sobě moderní a silný stát. Nosí tedy titul „druhého zakladatele Uher“. Po Štěpánovi I., prvním svatém králi. Jeho odkaz přežil i jeho smrt v roce 1270. Uherské království vstoupilo do další fáze dějin jako centralizovaný, obranyschopný a respektovaný stát. Co začalo katastrofou a úprkem na jadranský ostrov, skončilo vítězstvím v podobě pevného království. Béla IV. byl důkazem, že porážka může být počátkem nového začátku, a že vůle a vize jsou někdy silnější než meč.
Zdroje:
https://www.britannica.com/biography/Bela-IV
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Kressenbrunnu
https://scispace.com/pdf/king-bela-before-the-mongol-invasion-1214-1241-42i6×hinjb.pdf
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Lehnice