Hlavní obsah
Zdraví

O alkoholismu a jiných závislostech: Pervitin byl i oblíbenou přísadou do čokolády

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pexels-photo-7231791
13. 11. 7:53

Pervitin je již dlouho nelegální drogou, ale v minulosti byl masově oblíbený u žen v domácnosti i vojáků. Historie a současnost této látky.

Článek

Pervitin - Co to vlastně je?

Většina lidí o pervitinu již někdy slyšela a mají ho spojený s představou narkomana. Lidské trosky, která si někde ve slumu vpravuje tuto drogu injekčně do těla. Zdaleka to není vždy pravda. Mnoho uživatelů na první pohled nepoznáte. Ale co to vlastně je?

Pervitin je chemicky metamfetamin, čistý chemický derivát. Nevyrábí se z přírodních látek. Jedná se o stimulant - látku, která umí „nakopnout“.

Proč se zneužívá?

Pervitin umí vyplavit obrovské množství dopaminu - hormonu štěstí a zařídit, aby tento pocit vydržel hodiny. Pro srovnání dobré jídlo zvýší hladinu dopaminu asi 20×, pervitin i 500×. Vyvolává pocit štěstí, euforie a síly. Zvyšuje sebedůvěru a sebevědomí. Člověk vydrží dlouhé hodiny a klidně i dny ve stavu bdělosti a činorodosti. Síla a schopnost dlouho pracovat jsou ovšem na úkor schopnosti soustředit se. Člověk pod vlivem pervitinu dělá mnohem více chyb.

V čem je nebezpečný?

Všechny tyto libé a velice příjemné pocity a stavy jsou na dluh. Po odeznění účinků pervitinu přichází takzvaný „dojezd“. Stav přesně opačný příjemnému zážitku. Dopaminové receptory jsou vyždímané nadoraz a člověk upadá do deprese, vzteku a úzkosti. Přichází celkové vyčerpání organismu, ale paradoxně nastávají potíže s usínáním a kvalitou spánku. Stavy jsou velmi nepříjemné a nutí člověka k dalšímu užití pervitinu. Kruh se uzavírá a závislost může přijít rychle. Pervitin z hlediska závislostního potenciálu - schopnosti látky vyvolat závislost - patří mezi nebezpečné látky. Ale rozhodně nelze říci, že každý kdo si jednou dá se stane závislým. Dopředu ovšem nikdo neví, zda to nebude právě on, a u pervitinu je riziko závislosti opravdu vysoké.

V průběhu intoxikace pervitin značně zatěžuje organismus celkovým zrychlením metabolismu. Způsobuje bušení srdce až tachykardii. Může způsobovat bolesti hlavy, nadměrné pocení s typickým chemickým zápachem, myšlenkové záseky, kdy člověk mechanicky opakuje jednu činnost pořád dokola a spoustu jiných nepříjemných stavů.

Dlouhodobé užívání je pro organismus vždy devastující. Užívání provází nechutenství, člověk nezdravě hubne. Objevují se boláky a vředy. Velmi často se začnou kazit zuby v obrovském rozsahu. Objevují se pohybové stereotypy - typická „vykroucenost“ uživatelů. Dochází i k psychické devastaci. Chemicky vyvolané štěstí je opravdu na dluh a uživatel začne platit obrovské úroky. Objevuje se skoro vždy paranoia. Strach, že je člověk sledován a pronásledován. Přichází obrovské propady nálady, deprese, masivní úzkosti a může přijít i psychóza, stav kdy se člověk regulérně zblázní a má halucinace, stejně jako u schizofrenie.

Všechny tyto stavy jsou obrovsky nepříjemné a nutí člověka k dalšímu užití. Pervitin se dokáže velmi rychle vymknout kontrole.

Poznám uživatele pervitinu?

Pro laika to může být těžké a ne každý stav typický pro užívání pervitinu musí být pervitinem způsobený. Buďme prosím v hodnocení opatrní. Někoho za zády nařknout ze zneužívání drog je snadné a může ublížit nevinným lidem. Obecné známky užívání drog již byly popsány v článku: Bere moje dítě drogy?

Pervitin patří mezi psychostimulancia pro které je naprosto typický příznak rozšíření zornic. Lidé na pervitinu mají zorničky jako talíře a nelze to zamaskovat. Mezi další projevy patří náhlé přívaly energie. Velká hovornost a družnost. Může být přítomna „vykroucenost“. Při delším užívání se projevuje hubnutí, špatná pleť až boláky a velká kazivost zubů. Podrážděnost, zlost, vzteklost, úzkost přicházejí jako opak náhlé euforie při užití. Příznakem je i podezřívavost, uživatelé jsou až paranoidní.

Kolik je uživatelů pervitinu?

Zkušenost, tedy i jedno užití, s pervitinem má 2 - 3 % dospělé populace v ČR. Rizikově - injekčně ho pravidelně užívá asi 35 000 osob.

A jak je to s tou čokoládou?

Pervitin nebyl vždy nelegální. Objeven byl v Japonsku koncem 19. století a od počátku 20. století se začal zcela legálně rozšiřovat po světě. Byl využíván k léčbě různých závislostí, na alkoholu i kokainu. Byl lékem k léčbě astmatu a deprese. V roce 1938 ho uvedla na trh německá firma Temmler pod obchodním názvem Pervitin a rázem si u německé veřejnosti získal obrovskou popularitu. Pervitin byl volně prodejný a oblíbený u všech vrstev obyvatelstva. Rády ho používaly německé hospodyňky a ženy v domácnosti. Zpříjemňoval jim nudné domácí práce. A opravdu existovala čokoláda s přídavkem pervitinu s přezdívkou panzerschocolade. Použití v armádách během 2. světové války bylo již vícekrát popsáno. Nepoužívali jej jen Němci, experimentovaly s ním různé armády.

Je nutno popravdě říci, že volně prodejné léky obsahovaly obvykle jen několik miligramů pervitinu a zneužívaná dávka u narkomanů se pohybuje v desítkách miligramů a může překročit i stovky.

Závislostní potenciál a problémy s vyvoláváním závislosti byly známé už od třicátých let 20. století, ale léky s pervitinem byly z volného trhu staženy až po 2. světové válce. Na předpis lékaře byl pervitin v některých částech světa přístupný ještě dlouho poté.

Metamfetamin, tedy pervitin nelze zcela zatratit. V léčbě některých nemocí je opravdu přínosný, ale má příliš velký závislostní potenciál. Naštěstí již dlouho existují chemicky podobné léky se stejnými účinky s daleko menším rizikem závislosti.

Závěrem

  • Pervitin opravdu není hračka a může být nebezpečný. Nejlepší je s ním vůbec nezačínat.
  • Pokud máte strach o své blízké existují možnosti pomoci.
  • Pokud už pervitin užíváte nebojte se vyhledat odbornou pomoc i anonymně třeba v kontaktních centrech. Nebudou vás k ničemu nutit ani přemlouvat a můžete se dozvědět mnoho užitečného i pro začínající a rekreační uživatele. Říkat si: "mě se to z ruky nevymkne" opravdu nemusí stačit.
  • Pokud už máte s pervitinem vážný problém nebojte se obrátit o pomoc. Nikdo vás nebude odsuzovat a vždy se dá hledat cesta jak z toho ven.

Mgr. Radek Talpa adiktolog

Zdroje:

KNÍŽKOVÁ, Iva a ŠEJVL, Jaroslav. Využití metamfetaminu v období od jeho objevu do konce 50. let 20. století – průřezová historická studie. Alkoholizmus a drogové závislosti, 2022, roč. 57, č. 3-4, s. 85-102.

Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti

https://www.drogy-info.cz/zprava-o-zavislostech/souhrnna-zprava-o-zavislostech-v-cr-2022/#drogy

ŠTEFUNKOVÁ, Michaela (ed.). Metamfetamin (pervitin): situace v EU a její globální kontext. Učební texty. Praha: Centrum adiktologie, Psychiatrická klinika 1. LF UK a VFN v Praze, 2010. ISBN 978-80-86620-24-4.

https://www.adiktologie.cz/file/323/metamfetamin-web.pdf

Zábranský, T. (2007), ‚Methamphetamine in the Czech Republic‘, Journal of Drug Issues, Volume 37, Number 1, pp. 115–180.

ANDREAS ULRICH, Andreas. The Nazi Death Machine: Hitler's Drugged Soldiers – SPIEGEL ONLINE – News – International

https://www.spiegel.de/international/the-nazi-death-machine-hitler-s-drugged-soldiers-a-354606.html

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz