Článek
Pohybové ústrojí občas nešlape jako dobře namazaný stroj. Při nějakém pohybu nás může obtěžovat píchání, otok nebo ztuhlost, která nám zabraňuje pocítit radost z toho, že jsme aktivní. Pak to nemusí dlouho trvat a raději zůstaneme doma, v pohodlí teplého lůžka.
I když nás to může v některých situacích opravdu hodně svádět, zkuste této mimořádně příjemné představě odolat. Mohlo by se totiž snadno stát, že přijdete i o poslední zbytky pohyblivosti, která vám zaručovala alespoň relativní samostatnost.
Jak přesně spolu pohyb a zdraví kloubů souvisí? S tím se půjdeme společně hned seznámit.
Proč na cvičení záleží
I přesto, že některé problémy s klouby v těle mohou souviset s nadměrnou zátěží kloubů při sportu nebo práci, naprostá neaktivita není pro klouby taktéž vůbec zdravá.
Pohyb je obecně nezbytný pro udržení zdraví kloubů. Používání kloubů přirozeně zvyšuje pružnost a sílu, ale také promazává klouby a snižuje jejich otoky.
Cvičení nejenže pomůže udržet zdraví kloubů v dlouhodobém horizontu, ale díky produkci přírodních látek tlumících bolest zvaných endorfiny také téměř okamžitě pomůže snížit příznaky bolesti, která může souviset s chronickým onemocněním pohybového ústrojí.
Flexibilita a rozsah pohybu jsou klíčem ke zdraví kloubů. Možná si to neuvědomujete, ale pohyb pomáhá udržovat silné šlachy a vazy, které jsou pro pohyblivost nezbytné. Protahování svalů a kloubní tkáně vám pomůže zachovat funkci kloubů, ale také vás ochrání před dalšími zraněními v budoucnu, která by mohla poškodit zdraví nebo zkrátit délku dožití.
Cvičení podporuje balanc
Jedním ze zásadních dopadů cvičení na tělo člověka, a to i v pokročilém věku, je podpora rovnováhy.
Sami jistě dobře víte, že pokud senior nešikovně upadne, může to vyústit například v komplikovanou zlomeninu kyčelního krčku. Po ní může následovat dlouhá rekonvalescence, po které už senior nemusí být mobilní. Případně může dojít ke smrtelným komplikacím.
Další výhody pohybu
Výše uvedené důvody nejsou jediné, které by vás měly motivovat k tomu, abyste dali cvičení a pohybu ještě šanci.
Pohyb vám pomůže i s:
- Posílením svalů
- Podporou normální hustoty kostí
- Lepší stabilitou kloubů (svaly těsněji obepnou kloub, takže existuje mnohem menší riziko toho, že se stane nestabilním z důvodu nepřirozeného postavení)
- Udržováním normální tělesné hmotnosti
I poslední bod je hodně důležitý, protože každé kilo váhy, které máme navíc, může negativně zatěžovat klouby. Ty pak mohou být více namáhané a zákonitě bolet. Redukce hmotnosti je proto jedním ze základů péče o pohybové ústrojí v každém věku.
Musí to být posilovna?
Někteří lidé mají k cvičení v posilovně vyloženě odpor. Proto vás uklidníme. Ne, do posilovny kvůli pohybu chodit nemusíte.
Pro začátek pro vás může být naopak nejvhodnějším řešením chození na procházky. Tempo nemusí být stabilní. I když je pro hubnutí vhodnější svižná a rychlá chůze, nemusíte se bát ani pomalejšího tempa, pokud ho pro sebe budete vnímat jako lepší.
Také můžete vyzkoušet plavání, tanec, turistiku (s hůlkami je to pak nordic walking) nebo jógu.
Zvolit si můžete i:
- Venčení psa
- Úklid
- Zahradničení
- Hraní s dětmi
I během těchto běžných aktivit se nevědomky hýbeme. A i ony přispívají k tomu, že je náš pohybová aparát v dobré kondici.
Čerpáno z webů: