Článek
Fermentované mohou být jak potraviny, tak nápoje, což dost zásadně usnadňuje jejich zakomponování do našeho každodenního jídelníčku. Z jejich příjmu navíc může těžit prakticky celý organismus, což je o důvod víc, proč jim dát v životě alespoň jednu šanci.
Problém je však v tom, že mnoho lidí si k fermentovaným dobrotám ještě nenašlo, a to i přes jejich mnohá pozitiva, cestu. Proto dnes vsázíme na pozitivní motivaci a věříme, že když se o jejich benefitech a vlastnostech dozvíte něco víc, alespoň jednu variantu na pravidelnější bázi zařadíte do svého běžného denního jídelníčku.
Benefity fermentovaných nápojů a potravin
Konzumace fermentovaných potravin může pomoci udržet zdravý střevní mikrobiom. Pestrá škála bakterií ve střevním traktu nejen podporuje pravidelné trávení, ale je také spojována s různými dalšími významnými faktory - od lepší nálady a kontroly hladiny cukru v krvi až po nižší riziko alergií a lepší funkci imunitního systému. Z toho důvodu by neměly v našem jídelníčku rozhodně chybět!
Nejlepší fermentované potraviny
Kysané zelí
Kysané zelí obsahuje vitamíny C a K a má silné protizánětlivé účinky. Křížatá zelenina, jako je zelí, je také skvělým zdrojem sulforafanu, sloučeniny, která může mít protirakovinné účinky. I když kysané zelí může u některých lidí podpořit zdraví střev, ne každý ho snáší dobře. Někteří lidé s diagnózou syndromu dráždivého tračníku mohou zjistit, že kvašené potraviny, jako je kysané zelí, jejich příznaky zhoršují.
Kombucha
Kombucha je v posledních několika letech mimořádně oblíbeným fermentovaným nápojem. I přesto, že obsahuje mikroorganismy, které způsobují kvašení čaje, během procesu se používá cukr. Z toho důvodu by se neměla kombucha pít ve velkém, protože může přispět k nárůstu hmotnosti.
Kimchi
Kimchi je tradiční korejský pokrm, který je plný vitamínů a jí se jako příloha k mnoha exotickým jídlům. Nesnesete, když je kimchi příliš pálivé? Nevadí. Existují i jeho málo pálivé nebo zcela nepálivé varianty, ze kterých si vybere každý. Důkazů o prospěšnosti kimči je mnoho. Tato fermentovaná potravina je bohatá na prospěšné bakterie, jako jsou laktobacily, vlákninu a další sloučeniny s antioxidačními účinky, účinky snižujícími hladinu cholesterolu a posilujícími imunitní systém.
Kefír
Kefír nemá mnoho lidí rádo, ale ve skutečnosti je to úplná studnice zdraví. Kefír je plný bílkovin, draslíku a vápníku a obsahuje velmi málo laktózy. Kefír tedy mohou dobře tolerovat i lidé, kteří trpí její intolerancí.
Červená fermentovaná rýže
Červená fermentovaná rýže je produkt z rýže fermentované pomocí druhu kvasinek zvaného Monascus purpureus. Červená fermentovaná rýže obsahuje deset různých chemických látek známých jako monakoliny. Tyto chemické látky ovlivňují hladinu cholesterolu. Monakolin K je v červené kvasnicové rýži zastoupen nejvíce. Proto se červená rýže doporučuje na podporu normálního kardiovaskulárního zdraví.
Tempeh
Tempeh je podobně jako tofu rostlinná bílkovina vyráběná z fermentovaných sójových bobů. Vzhledem k tomu, že tempeh se před konzumací obvykle pasterizuje a vaří, není pravděpodobné, že by si zachoval aktivní kultury. Přesto může být tempeh dobrým zdrojem „paraprobiotik“, která jsou definována jako neaktivní mikrobi, kteří jsou přesto zdraví prospěšní.
Jogurt
Jogurty obsahující živé aktivní kultury jsou dalším skvělým zdrojem střevních probiotik. Na rozdíl od jiných kvašených potravin bylo prokázáno, že bakterie v jogurtu přežijí průchod trávicím traktem. To je důležité, protože bakterie se musí dostat do střev v neporušeném stavu, aby mohly ovlivnit zdraví střev.
Aby však byl zdravotní přínos jogurtu co největší, vybírejte si kvalitní neslazené bílé jogurty. Dochutit si je můžete třeba ovocem až doma.
Zdroje